Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Merci Dodo pt. sfatul cu Australia...dar cum avem copii si o varsta cam inaintata, sare din schema. Daca eram oar noi, alta era povestea. Si nu fitzti asa aspre cu chato in privintza arabilor. N-a facut de cat sa zica adevarul cu litere mari, sa spuna ce gandim cu totii "tout bas". Trebuie sa traiesti in Fr. Dodo si apoi sigur nu vei mai spune la fel. Un mic exemplu...cand eram in asteptarea aprobarii cererii de casatoriei de catre ministru, mi-a expirat viza, ca atunci era cu viza. Aveam dreptul sa cer un titlu de sejur la primarie, asa ca m-am dus...eram eu si sotzul albi, restul doar gri. Si tanti de la ghisheu numai lapte si miere cu ei. I-mi vine si mie randul si incepe cocoana sa tipe si sa vocifereze, ca ce vin eu din "pays de l'est" sa-i cer titlu de sejour. Mai ca nu mi-a zis "pute" in fatza, dar clar o gandea. Si toate astea cu sotzul alaturi. hai sa lasam balta subiectul arabi, problema e mai profunda, depinde din ce unghi privesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asta cu "pays de l'Est" este un bun exemplu ilustrativ de cum ne percep altii pe noi, romanii si altii ca noi din blocul comunist. Pai, daca primii care-au iesit in lume dupa revolutie au fost borfasii si..."insotitoarele de bord", de ce sa ne revoltam? Trebuie sa cautam sa le schimbam parerea, nu sa le-o intarim...Si cum crezi ca se purtau madamele de la pasapoarte cu cei care cereau in RO viza de sejur? Cam tot asa ca si madama ta de la ghiseu...Asta a si fost unul dintre motivele pt. care am aplicat pt. Oz, conteaza foarte mult in acomodare felul in care esti tratat... De ce zici ca e prea tirziu pt. Oz? Cine-i aplicantul principal? E numai virsta care va scade punctajul? Noi am venit aici la 33 eu si 34 sotul, taman buni de treaba[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dodo Gindire tipic europeana...Pai, Chatonel, regulile alea idioate au si ele un rost[;)]...par egzamplu, te-ai gindit ca exista si persoane alergice la parfumuri?? Si-atunci angajatorul trebuie sa asigure conditii sanatoase de lucru pt. toata lumea...
dodo, mi se pare exagerat sa interzici cuiva sa se parfumeze pt niste presupuse alergii... daca se mai interzice si deodorantul, am pus-o de-o baie de mirosuri, oricit te-ai spala inainte de a ajunge la servici...
Citat:
Sau faza cu atingerea:te-ai gindit ca cineva poate fi acuzat de harassment? Ce diferenta este, dpv. juridic, judecind acuzatia de harassment, daca individul/individa te-a atins pe brat sau pe fund? Si angajatorul intra si el in oala, in caz de proces, ca nu a asigurat un climat ferit de astfel de incidente...
nu cred ca poti sa zici ca cineva te hartuieste fizic daca te atinge pe brat :) si daca e pe fund, crede-ma ca si in europa ies scintei, nu e nevoie de vreo lege scrisa in regulamentul companiei.
Citat:
Iar faza cu arabii e cel putin de prost gust, te-ai gindit vreodata ca, daca vei trai undeva in afara Europei xenofobe, va trebui sa accepti faptul ca si alte natii au drepturi la fel ca si romanii?? Asta ca sa nu mai zic de parerea "stralucita" pe care o au italienii sau elvetienii despre romani in general...In tari multiculturale, cum sint USA, Canada, Australia, oamenii sint tratati in general fair, indiferent de culoarea pielii sau vederi politice, religioase si in general convietuiesc pasnic, fara sa se calce pe bataturi (cel putin aici nu are nimeni treaba cu tine, esti om, la fel ca si ceilalti, nu are nimeni stea in frunte). In Ioropa intr-adevar, spatiul a devenit mai mic, mai ales dupa largirea granitelor UE si lumea incepe sa se calce pe bataturi[duel]
asta era doar o gluma pt delphin, cu arabii :) Fille du Sud [gravi] [fetita] 32+ Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chatonel, da-mi si mie copie din legea aia de care zici cu parfumul...daca e doar din auzite, las-o balta...io ma dau in fiecare zi ( nu spui cu ce [8D] ) si nu m-a dat nimeni afara ...e adevarat ca in regulamentul etic al aproape fiecarei companii cred ca scrie ca nu ai voie cu parfumuri tari sau care lezeaza nasul cuiva, dupa cum scrie ca nu ai voie cu umerii goi, tricouri inscriptionate, pantaloni gen army sau slapi ...cu toate astea am vazut de toate...de altfel ( dar asta nu poti intelege decat dupa ce traiesti in afara granitelor , si nu ,atentie!, te plimbi ! ) mi se poar toate legi de bun simtz. sincer, aici nu m-a asfixiat nimeni cu parfumu si nici cu transpiratia, dar pe unde am lucrat in tara, s-a mai intamplat. apropo, nu ai voie sa stai nici pe internet, naspa ...asta da motiv sa nu emigrezi [alcool]...ce s-ar face romanii care asediaza messengerul si telefoanele de la job ...haha.. sunt muuulte hibele Canadei, dar nici pe departe alea de le-ai sesizat tu . Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chato stie ea ce stie din acest motiv face astfel de glume,[alcool] asa-i madam 2in 1[:D] Dodo, e tarziu caci eu am acum 33, sotul va fii dispo sa plecam in 4 ani, hai5 maxi. Deci va fii o varsta pt. mine si o varsta pt. el. Nu mai putem lua inca o data totul de la zero, macar limba ne ajuta acolo. Si trebuie tinut cont ca avem si 2 copii, la fel care nu vor mai fii la varsta unei acomodari fara probleme, cel putin cel mare. Macar limba sa le fie un reper. Stiu, e tare frumos in OZ, nici macar nu indraznesc sa cochtez cu ideea...apoi ar mai fii ca nu mai vreau la soare[alcool] [:D]Poate voi schimba de opinie dupa 2-3 ani de canada[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel
chatonel, da-mi si mie copie din legea aia de care zici cu parfumul...daca e doar din auzite, las-o balta... sunt muuulte hibele Canadei, dar nici pe departe alea de le-ai sesizat tu .
Ktrinel, nu cred ca e lege, insa stiu ca regulamentul de ordine interioara al fiecarei companii care nu vrea sa aibe belele cu WorkSafe isi ia masuri de siguranta si redacteaza reguli sa cuprinda toate posibilele riscuri. Sint si companii care nu se obosesc cu trebi de-astea, insa sint probabil cu putini angajati, buget mic, care nu se impiedica de "amanunte" de-astea...Insa asta nu inseamna ca regulile sint idioate, trebuie numai sa le pricepi sensul... Delphin, daca vrei sa traiesti intr-o tara multiculturala, trebuie sa-ti modelezi gindirea, asemenea idei, ca cea emisa de Chatonel, pot fi periculoase daca le spui cu voce tare (daca mai are si martori, e si mai nasol), sint considerate discriminatorii. Asa cum si tu te-ai simtit discriminata de madama de la ghiseu, asa si strainii din RO care cer vize se simt discriminati de madamele noastre de la ghisee, diferent dintre Europa si ina din tarile multiculturale e ca in RO/Europa nu poti face decit sa-njuri printre dinti iar in tarile pe care le-am dat exemplu, poti sa-i dai firma unde lucreaza respectiva in judecata si nu numai ca te va compensa, angajatul respectiv va fi cu siguranta dat afara fara referinte (si referintele atirna greu atunci cind cauti de lucru, cel putin aici sint importante). Scuza-ma ca m-am lungit, insa m-am simtit datoare sa-ti scriu asta. E foarte greu sa descrii in cuvinte un mod de viata care trebuie sa fie si al tau, daca vrei ca tara sa te accepte, pt. ca, asta e adevarul, multi emigranti s-au intors repejor acasa frustrati ca nu se pot adapta. Dar asta e un alt subiect, care s-a dezbatut de zeci de ori si tot fara rezultat. Oriunde va duceti, fiti optimisti![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo, nimeni nu ma poate obliga sa-mi schimb parerea despre cineva, ceva. Poate dor sa-mi prezinte un alt unghi de a privi lucrurile. Apoi, ca o spun cu voce tare sau nu, ca am un comportament deplasat fatza si cu, depinde doar de puterea mea de discernamant. Ce vroiam sa subliniez e ca tuturor le e frica sa le refuze ceva, ca nu cumva sa fie tratati de rasisti. Si ei profita enorm de acest lucru. Asta e adevarul, de ce sa ne ascundem dupa degete?[alcool] Daca nu ma deranjeaza in nici un fel, nu pot sa-i deranjez nici eu. Sunt poate generalitati, sigur sunt si oameni corecti, nu ma indoiesc si clar nu etichetez pe cineva doar pt. ca e XXX. Apoi depinde de multe date...cum nimeni nu te poate obliga sa traiesti in comunitatea lor si dupa regulile lor. Atat cat ma respecta, atat ii respect. That's all! Drept dovada, acum traiesc printre ei. Nu ma obligat nimeni, a fost o alegere personala. Le respect religia, le respect modul de viatza, ca nu am de ales...apoi nu cer de cat sa fiu lasata in pace. Sa nu fiu asaltata pe strada pentru "bacshis". Daca am bani, am pt. ca muncesc, nu pt. ca sunt alba. Aici esti alb, platesti dublu, voir triplu, de ce? ex. pretzul la taxi pt. aceeasi cursa...esti singur si alb, tarif dublu, esti in compania unui localnic, tarif simplu. Asa si la piatza. Cablu tv, pt. localnici un pretz, pt. restul alt pretz, la fel si electricitate si etc. Ma intreb de ce? Cand ei merg in afara tarii lor, oriunde in lume, sunt tratati egal, platesc aceleasi pretzuri ca si restul muritorilor, de ce la ei e altfel???Aud? Si tot noi, astialaltii, suntem tratati de apropouri rasiste si trebuie sa ne schimbam modul de a gandi. Tara multiculturala ok, atata timp cat sunt respectata in acelasi fel in care ii respect si eu. Asa cum ziceam, e mult mai profunda problema! Pe scurt, nu tratez pe cineva, altfel de cat as vrea sa fiu tratata eu. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, asta se intampla si in Romania cu strainii, au venit niste prieteni la noi din Olanda, pretul berii la terase se dubla cand ii auzeau vorbind engleza cu noi. [:D]Poate ca pur si simplu isi imagineaza ca sunteti mai bogati decat bastinasii.[:D]Imi pare rau ca aveti probleme din astea, dar timpul zboara repede. Am scris odata un mesaj pentru tine, din pacate l-am pierdut inainte sa-l postez si m-am lasat pagubasa.Atat imi amintesc-nu stiu daca stiti, eu imi fac datoria sa va spun, stiu ca mergi la Paris in conced, cea mai buna chestie pe care am gasit-o noi a fost musee pas.Ca iti scoti banii din cateva muzee e super, dar nu mai stai la coada la nici-un muzeu, toate au intrari speciale, ne-am simtic ca VIP-urile.[:D] Rita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delphin Sa nu fiu asaltata pe strada pentru "bacshis". Daca am bani, am pt. ca muncesc, nu pt. ca sunt alba. Aici esti alb, platesti dublu, voir triplu, de ce? ex. pretzul la taxi pt. aceeasi cursa...esti singur si alb, tarif dublu, esti in compania unui localnic, tarif simplu. Asa si la piatza. Cablu tv, pt. localnici un pretz, pt. restul alt pretz, la fel si electricitate si etc. Ma intreb de ce?
Citindu-te imi dau seama ca tu erai copila la revolutie, nu aveai cum sa stii cum se purtau cu strainii din RO pe vremea lui ceasca si mai ales acum, cale mai e frica de nimic. Iti spun eu: absolut acelasi tratament de care va "bucurati" voi acolo. Cum deschideai gura (asta daca nu te citeau ei dupa tzoale inainte sa deschizi gura), si auzeau accent, preturile se umflau ca prin farmec, o amarita de reparatie la o Dacie devenea revolutie in toata regula, de bacsis sa nu mai vorbim...Asa e peste tot in tarile sarace, din pacate nu se poate face nimic. De aia e si coruptia si discriminarea in floare, au la baza saracia. In Europa discriminarea a inflorit si din cauza "invadarii" ei cu muncitori din blocul estic, care au dat peste cap piata muncii si normal ca nu sint privit cu bunavointa, nu mai sta nimeni sa disocieze, ii baga pe toti in aceeasi oala. In ceea ca priveste vederile tale, mai vorbim, dac-om mai fi pe aici, dupa ce ai un an-doi de Canada...Fetele canadeze pot confirma, sint sigura. Eu insami am venit aici cu preconceptii pe care le-am dezbracat una dupa alta in timp, mi-am dat seama ca nu cadreaza cu atmosfera, asta daca-mi place aerul pe care-l respir, ca sa zic asa...Si mi-e bine, nu am absolut nici o problema ca vecinii din stinga sint din Afganistan iar cei din dreapta filipinezi, cei din fata indieni si un coleg bun al lui fi-miu, cu care s-a jucat toata vara (acum a inceput scoala) e pakistanez. Absolut nici o problema, si mi se deschide usa de la magazin (care nu se deschide automat, ca majoritatea sint auto)de catre barbati chiar daca port hijab. So, se poate gasi loc pt.fiecare, totul e ca intentia sa existe in tine si sa nu fie conditionata de raspunsul individului cu care interactionezi...Iar m-am intins, si pe cuvint ca nu am vrut asta. Sorry daca am plictisit pe cineva, insa pe teme de-astea as putea povesti ore, fara sa obosesc, cred ca defect profesional...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...