Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ehe dodo, si eu am limbaritza![alcool] Ce e bizar, ca eram io mica inainte de revolutie si ca nu am putut sa remarc cum se intampla cu strainii, da acu' sunt mare[:D] si observ. In Ro e exact la fel, nica' n-a schimbat revolutia pe tema asta. In plus daca tu ca roman te duci in Ro pt. vacantza si mai ai si masina imatriculata in strainatate, ai incurcat-o. Imediat se umfla pretzurile si acolo, la resto, garaj cam la serviciile aste. Nu la electricitate si cablu sau apa. Deh or fii crezand ca in afara granitzelor romanesti sunt copaci cu bani. ne oprim sa-i adunam si venim sa-i cheltuim in ro[alcool] . In ce priveste vederile mele, asa cum am zis, daca nu ma deranjeaza pe mine personal sau pe familia mea, nu am nimic cu ei, cu niciunul..si filipinezii sau indienii, chiar si pachistanezii, sunt simtziti pe langa ceilalti. Nu am nimic sincer cu ei, doar ca sunt profitori si imediat se pllang ca statul nu le da si nu ii ajuta. Atat. Tu, un muritor de rand, cum te duci la munca si ai un salariu mai rasarit de 1300€, imediat platesti imozit si alte alea, de abia reusesti la sfarsit de luna sa inchei luna fara datorii, in cazul fericit in care ambii adulti muncesc, caci doar cu un salariu...No Way. Si ei, ce fac...pai stau pe banii de la ajutoare sociale si nici macar nu se straduiesc sa invetze limba tarii in care au venit si s-au inmultit[bang]. Sa le vezi pe tantile mai batrane, sunt de 20 de ani "emigrate" dar nu stiu sa vorbeasca limba tarii. Pai gasesti tu normal asta? Nu ma indoiesc, exista peste tot astfel de cazuri, dar in fr incepe sa devina apasator. Un alt exemplu...la Paris sau in alte mari orase...14 iulie sau o alta zi unde lumea mai iese in strada...te trezesti ca-ti dau foc la masina noaptea caci asa stiu ei sa petreaca sau sa provoace autoritatile. Masina fara de care esti mort, nu tu servici, nu tu mancare, nimic. Cu ce esti obligat sa inghiti asa nesimtire, ce-ai facut? Ti-ai lasat masina in parcarea din fatza blocului, parcare care se gaseste in drumul lor[bang] Sau pompierii sunt chemati sa intervina la ei in cartier si cand ajung sunt intampinati cu ploi de pietre, de microunde sau alte alea... Nu, n-am nimic cu cei care-si vad de treaba lor, care la fel ca si mine vor sa traiasca pasnic sub soare. Na ca si eu m-am intins[alcool] . Ritah, merci pt. idee. Deja am luat pasapoarte anuale la Disney, ca vom locui la 15 km, ca sa putem merge zilnic daca vrem[:D], am mai prevazut, avand in vedere ca avem si puii mici, excursii prin Paris cu intrari la Muzee fara coada, cu autocarul. Nu stiu cat de multa rabdare vor avea ei sa viziteze muzee, vedem noi. Ar mai fii in plan muzeul PlayMobil, garvin, parc asterix, zoo si shopping[:D]. Sper sa reusim sa vedem tot ce ne-am propus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Well, de traitori pe ajutor social gasesti peste tot, si aici sint gramada care n-au avut serviciu o zi in viata lor,dar iarasi n-am nimic cu ei...daca asa le place, sa traiasca cu posibilitati reduse la limita decentei...noua nu ne-a placut si de aia nu ne punem nadejdea in social, insa e bine sa stii ca exista si nu aterizezi in fund daca ramii fara job. Chestia buna e ca nu-i pune nimeni la colt, sint cetateni la fel de respectabili ca si ceilalti. Paradoxal, nu? Pe mine nu ma deranjeaza, cum am spus, insa stiu multi romani care n-au loc de ei[:D], cred ca a intrat bine sloganul ala cu "la munca, tovarasi!" in pielea lor[:D] Sa stii ca si pe aici te poti trezi cu masina avariata fara motiv, sau chiar furata si abandonata dar iar nu e bai, asigurarea tre sa-mi dea bani sa acopar paguba, iar nu e o problema... Iar de cei care stau de o viata si nu stiu limba sint si aici, mai ales printre chinezi, culmea e ca au si cetatenie[:D]...stiu chiar si o romanca, venita aici de 9 ani prin casatorie cu un roman, care nu stie engleza[:D] so, iar nu e un fapt iesit din comun, aici toate serviciile beneficiaza de translatori prin telefon, asa ca nici ei nu se inghesuie sa invete, daca nu simt ca este important, un alt paradox...Hai ca mai scriu alta data, luni am examen si abia am frunzarit materialul, cu 3 zapaciti la bord nu e usor[:D] Noapte buna de la noi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo, bafta la examen...si curajoasa cu trei[:D]. Asa cum am mai spus, nu am nimic cu ei pana nu sunt calcata pe bataturi, cum se zice, de ei sau din cauza lor! That's all! Si da, poate ca si de mine s-a lipit sigla "La munca tovarashe!", de cat sa stau pe social si sa barfesc vecinul din stanga, dreapta, sus, jos si sa zic ca nimic nu e bun si ca statul, asa si pe dincolo. Ajut o femeie cu un copil mic, dar nu un barbat in putere, care poate foarte bine sa munceasca!Sigur, nu sunt obligata, dar iar spun...sa nu vina peste mine si sa ma inoportuneze cu ale lui. [flo] Inca una si gata, pe tema lor...ai trait in Europa, inainte sa mergi in OZ. In Germania printre turci? In FR. in cité?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io nu vreau sa zic nimic de gropile din drumuri.[:D] M-am tot abtinut de vreo saptamana sa mai comentez, dar azi e locul perfect sa injur gospodareste ca nu-i chiar asa cu parfumurile. Sunt una de-aia minoritara alergica. Si nici sarcina nu ma ajuta sa ignor, ca de obicei nu simt chiar fiecare adiere. Azi m-au turbat, a doua zi, miros suav, subtire, abia observabil. Sincer, stranut din 5 in 5 minute, ma ustura ochii, nasul si mi s-a ingustat gatul, noroc ca inca nu m-a lovit starea diareica. Si a trebuit sa-i spun elegant persoanei cu pricina (pe care am depistat-o ca si cainii aia din aeroporturi) ca asa si pe dincolo, cu manusi si bla-bla. Nu-i corect, trebuia sa fie un parfum ban in firma si sa-i spuna sefii, ce pana palariei... A zis ca nu mai face, sa vad! Parfumul in bedroom, nu in societate, ca acu-s frustrata, pai ce si daca nu-s alergica, inseamna ca-mi place mie izul unuia sau al altuia? Ca poate eu chiar urasc parfumul cu care-i dat x... Ba io prefer un miros de natural, daca e sa aleg. Iaca si-o alta fata a monedei, si o dovada a legendelor urbane despre locuri vizitate.[:(!] Nah!
Common sense is not so common...[Voltaire]
[cit]Mom me  [url="http://www.travelpod.com/members/_mqqm_"][:-@][/url]
[auto]#1     [url="http://bareluk.spaces.live.com"][hippi][/url]#2     [url="http://good-times.webshots.com/album/569652294QCuIrd"][baietel][/url]#3  [-0.22]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, la asta cu parfumul trebuie sa ne incaltam cu totii un pic cu papucii celuilalt si sa evitam extremele, nici sticla s-o turnam pe noi pe toata, nici sa omitem dusul dimineata nu-i bine. Pana la urma e o chestie de balanta intre dependenta de gustul nostru si respectul pentru dreptul celorlalti de a avea si ei un gust... Mqqm, daca mirosul era abia perceptibil, sa stii ca e foarte posibil ca vinovatul sa fie in alta parte, pe la voc's cu concentratii mai mari intr-un birou decat parfumul colegei (vopsea, toner de imprimanta, produse de curatenie etc)....poate le sugerati sefilor sa faca un test al calitatii aerului in birou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai de-asta am venit direct la subiectul asta, ca persoana cu povesti in tolba nu a petrecut o secunda macar sa-si imagineze papucii altuia... Si nici io nu puteam sa ma ratzoiesc la astia aici, asa ca le-am impacat eu pe toate. Llaura, ea era! Ca dupa ce am zis mai tare si concerned ca imi miroase a parfum, ea a zis ca poate e ea, eu am zis ca nu cred, ca doar ieri si azi am simtit, s-a apropiat mai bine de mine si a zis ca ba-i posibil (o fi stiind ea ce stia). Ei si cand a iesit din cubicle ei si a intrat intr-al meu nu mai aveam nicio indoiala. Oricum a fost f receptiva, still friends. De acord ca nici una nici alta nu da bine (parfum vs body odors), nici n-as stii sa-ti zic care e mai nasol.[:D] Glumeam, ovcors ca l-as prefera pe al doilea. Daca pute careva a putori macar nu mai sunt "alone", sigur se rezolva, plus ca nu mi se declanseaza baiurile cu nas, ochi, gat, respiratie, diaree. Asta zic si eu, sa mirosim toti a "SOAP"! Care sa stea in spatiul privat al fiecaruia![:D] Ei, imi pun interdictie francezii pe motivul asta?[8D]
Common sense is not so common...[Voltaire]
[cit]Mom me  [url="http://www.travelpod.com/members/_mqqm_"][:-@][/url]
[auto]#1     [url="http://bareluk.spaces.live.com"][hippi][/url]#2     [url="http://good-times.webshots.com/album/569652294QCuIrd"][baietel][/url]#3  [-0.22]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca-s vinovata, folosesc deodorant fara miros si dupa aia cu parfum, nu poci fara, old habits die hard:-( spre bafta mea nu avem cubicles ci camarutze si eu stau cu un barbat in camarutza. Daca-l las 5 minute zilnic sa-mi predice softul open source, falimentul lui microsoft si mizeria lui bill gates, e fericit si nu-i pasa de parfumul meu[:D] Pe de alta parte, cand am venit aici a fost prima data in viata cand a trebuit sa conduc la serviciu...din afara orasului, autostrada, iarna canadiana, drifting, viscol...ajungeam dimineata facandu-mi cruci c-am ajuns cu bine si-n ziua aia. Si dragutul meu coleg de birou ma facea riff raff, "daca nu poti sa stai pe picioarele tale mai bine te intorci de unde ai venit". Tot soiul de caractere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citesc si eu subiectul vostru,o sa ajung si eu in Canada curand,asa ca ma intereseaza orice scrieti pe'aici! Pentru cineva care a fost profesor in Romania,banuiesc ca nu ii sunt recunoscute scolile de aici,daca vreu sa profesez trebuie s-o iau de la capat cu facultatea? La casatorie eu o sa-mi pastrez numele de fata,nu e vreo problema nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Necsutza, nu stiu sincer cum e in Vancouver cu diplomele, stiu de la fetele de la Sezatoarea canadiana" ca in Quebec(provincie) una dintre fete ce a fost prof in ro, a urmat un cursus de un an de studii si apoi a putut profesa. Cred ca trebuie sa stii sa cauti informatiile si sa profiti de oportunitati. Poate ma inshel , dar cred ca in scolile private poti profesa. Sunt ceva site-uri cred ca vancouver.ro unde te-ai putea informa mai in amanunt. Curaj si sa vii sa pove pe aici cum i-ti este.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...