Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu pot sa cred...


Recommended Posts

Nu te judec, tu esti..TU si decizia pe care ai luat-o acum este poate cea mai buna pentru acest moment in viziunea ta. Daca ai fi avut alte sanse si in alte circumstante sunt sigura ca nu ai fi facut acest pas.

 

Si celor care judeca:

 

A zis cineva, stai la mine am uite o garsoniera, apartament mobilat sau un dormitor liber 2-3 luni ???? Si poate un loc la masa...

A zis cineva, uite de maine ai servici si sa ii ofere loc de munca real si de fetita se rezolva cine sa stea cu ea 8 ore????

Nu ma bag in polemici dar sa fim realisti ca nu e usor sa ramana in camp cu un copil mic fara nici un suport.

Si asta ma uimeste , CHIAR NU AI PE NIMENI??? O prietena, verisoara, colega???? pe care sa TE POTI BAZA cu adevarat? Sunt atatea fete care cauta bona in casa, prin alte parti STIU ca accepta si cu copii?!

E greu,stiu, el trebuie prin lege sa pastreze contactul cu fetita si o sa iti puna mereu bete in roate. Pe unde o sa te duci, angajezi...

Eu iti propun o cale de inceput in cazul tau:INDEPENDENTAid="red">. Incearca sa iti gasesti un serviciu,(cred ca va fi incantat daca e vb de bani) cunosti oameni, iesi in lume, este fff important si tai cordonul.

 

Sunt milioane de femei care au stat in casnicii ca si a ta. Inainte si nici acum in unele parti ale lumii nu se concepea divortul, femei cu soti care beau, le lovesc, tzipa...si au trait, si-au dus crucea mai departe si viata a trecut, el a imbatranit, a baut mai putin...sau a murit din bautura... destine...vieti.

 

Dar de ce TU??? Ce astepti de la el? Il mai poti iubi? Avea incredere in el? Il mai respecti? Lasa sa te atinga fara nici un resentiment?.... Simti ca ai avea vre-o obligatie fata de el? Ti-ai facut datoria morala, ai incercat, i-ai dat nastere unui copil.... cate sanse mai vrea? (asta daca este unul din motive si te simti vinovata)

 

O sa imbatranesti, o sa te distruga pe tine ca OM, singura refulare os sa fie copilul si ...ca asa a fost sa fie.

 

Nu face asta, continua sa lupti pt tine in fiecare zi

Succes[:)]

 

 

Asa creste mare puiulid="blue">id="size3">

 

 

Paginuta mea!id="blue">id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui LaLa_20
Tocmai din aceste motive mi-a fost teama sa mai scriu la acest subiect si anume ca v-oi fi judecata.Adica nu m-au judecat persoanle care ar fi avut dreptul si cand colo...va multumesc celor care a-ti incercat sa-mi fiti alaturi![flo]poate ca nu e buna decizia luata sau poate ca e buna...dar cine are dreptul sa ma judece?Eu zic ca nimeni,e dreptul meu sa sper la o famile sau nu,e dreptul meu sa incerc sau nu.Dar clar nu e nimeni in masura sa ma judece...si cu aceasta declar inchis subiectul acesta,si ma retrag de pe acest forum...__________Cea mai optimista mamica!Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007)Bibi se face mare!id="pink"> id="size3">In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!id="red">
align="right" id="quote2">lala, nu are nimeni dreptul sa te judece .. dar tu ai venit, ai cerut sfaturi, ai cerut ajutor si tot tu acum vii si ne certi .. ntz ntz ntz [V] .. noi ti l-am acordat, te-am ascultat .. imi dau seama ca ti-e greu sa fii singura pe lumea asta, sa cresti singura copilul dar, trebuie sa intelegi ca intorcandu-te la acest om iti pui copilul in pericol, te pui pe tine in pericol .. acum tu tot pe noi esti suparata? nu mi se pare corect.nu vreau sa te descurajez .. dar cat crezi ca va tine minunea? lupul isi schimba parul dar naravul ba .. cat crezi ca va trece pana la prima ciufuleala, palma, telecomanda in cap si chiar viol?imi pare rau, sincer .. fara suparare! [flo]Elena [mamica] de [copil] Eva Maria (14.01.2008)Eva creste mareid="red">id="size2">[foto] Evaid="red">id="size2">Eva filmuleteid="red">id="size2"> [papica] [red]papa bunid="red">id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adriuta
Nu ma bag in polemici dar sa fim realisti ca nu e usor sa ramana in camp cu un copil mic fara nici un suport.
align="right" id="quote2">


da, ai "dreptate" .. e mai usor sa fii batut, scuipat, umilit, invinetit, terorizat, violat .. e usor sa accepti toate astea numai pentru un acoperis asupra capului ..

[V]


Elena [mamica] de [copil] Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mareid="red">id="size2">
[foto] Evaid="red">id="size2">
Eva filmuleteid="red">id="size2">

[papica] papa bunid="red">id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lala, nu stiu daca citesti, dar... parerea mea: atat timp cat tu depinzi de omul asta, vei avea o viata grea. O familie? stiu cat de mult ti-o poti dori, dar trebuie sa intelegi ca primordial pentru tine este sa inveti sa traiesti intr-un mediu ostil pentru tine si pentru copila ta. Permanent ostil. Stiu si inteleg ca alta solutie nu ai. Ai tai te duc cu capu' si pe el ai invatat sa-l suporti. Faptul ca gandesti cum gandesti cand stii ca urmeaza sa iti dea papara si o astepti ca pe ceva cotidian si te-ai impacat cu gandul ca urmeaza,... imi spune clar ca te-ai adaptat la stilul pe care ti-l impune el. E plata pe care o platesti sa traiesti viata asa cum o intelegi tu langa el datorita faptului ca ai un copil cu el si alta optiune nu ti se pare destul de ok sa te motiveze sa pleci de acolo.

 

1. Am vazut din poze ca-ti ofera un standard de viata destul de bun (material vorbind) si odata ce l-ai capatat, iti e greu sa renunti la el si stii sigur ca singura nu vei putea oferi copilului si tie acest standard de viata.

 

2. Ai un copil cu el si asta pentru tine insemna piatra de temelie, pentru ca unde parintii tai au esuat, tu incerci sa compensezi. Incerci sa-i oferi copilei tale familia perfecta iar imaginea pe care ti-ai format-o despre o familie perfecta il include neaparat pe tatal natural al copilului.

 

Uiti ca viata ti-e pusa in pericol, atat tie cat si a copilului de catre cel care ar trebui sa va protejeze si nu itelegi cum e posibil, insa din pacate e cat se poate de real.

 

Va trebui sa gasesti o modalitate prin care sa-l domolesti, altfel va fi din ce in ce mai rau. Intr-o zi te va omori pe tine sau pe copil.

 

Alegeti trei contacte, apropiate ca distranta fizica care pot interveni pentru tine in caz de criza. Neaparat un telefon de politie, un numar la care sa stii ca daca suni apare la usa in cateva secunde. Psihoterapeuta mea mi-a recomandat 3 numere. In caz de incidente nedorite fa-l sa simta ca aceste persoane intervin sa te apere.

 

In cazul in care sare la tine ia-ti copilul si fugi din casa. Incearca sa-ti faci o cunostinta care sa te primeasca in caz de nevoie, de cate ori este nevoie.

 

Nu-l mai lasa sa te loveasca. Fugi din calea lui, nu mai fi victima sigura, fugi cat te tin picoarele din calea lui, fereste-te sau stai departe de el. Daca te prinde si da in tine aparat-te, arunca obiecte in el, tipa dupa ajutor.

 

 

In piramida lui Maslow se face vorbire de aparteneta la un grup, acceptare si afectivitate. Daca partenerul nu i-o da, hai sa dam noi dovada de putina umanitate si sa ii oferim lalei sprijinul de care are nevoie.

 

Am sa mai revin, daca nu se inchide subiectul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simt ca desi am spus ca nu o v-oi mai face v-oi scrie un mesaj.

Da probabil ca aveti dreptate,poate ca nu pe voi trebuie sa fiu suparate,voi a-ti incercat sa ma ajutati,iar motivele mele sunt atat de greu de inteles.

Nici nu stiu cum sa explic ce se intampla defapt,ca sa ma fac inteleasa.E greu sa fiu inteleasa,viata care am acceptat-o atatia ani,a devenit si dorita si nedorita,poate ca se poate aduna in ecutie si faptul ca in copilarie mi-am luat bataie de la parinti(in special de la mama,o fire mai nervoasa) si orice chichite.Parintii imi impun reguli,aici nu prea am reguli.

Nu ma intelegeti gresit,nu prefer batai...clar nu pot explica ce se intampla defapt,ca sa ma fac inteleasa.V-oi spune doar:cine a trecut prin asa ceva intelege...chiar nu-mi gasesc cuvintele potrivite.

Cateva masuri de precautie mi-am luat:card de care nu stie el(pe care au trimis fetele banii si am mai adaugat si eiu ceva bani),caut un job convenabil,bona,am cheia de la casa parintilor mei(ei sunt plecati la buc) ma pot oricand retrage acolo cu Bia.

Mai vroiam sa zic cate ceva,dar neuronu e obosit.

 

 

Cele mai unite mamici si cei mai frumosi clopoteiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

lala eu ma rog sa va fie bine! [ruga]

 

apropo .. ti-am pus ieri pe card ceea ce trebuia sa-ti dau personal .. dar daca tu nu ai mai venit in bucuresti. sper ca nu te-am incurcat.

 

Elena [mamica] de [copil] Eva Maria (14.01.2008)

 

Eva creste mareid="red">id="size2">

[foto] Evaid="red">id="size2">

Eva filmuleteid="red">id="size2">

 

[papica] papa bunid="red">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ai sa pleci , nici acum nici alta data...

Si fetita ta va deveni una din multele femei abuzate...pentru ca asa a vazut acasa.

 

E un copil fata de care ti-ai calcat promisiunile, are dreptul la dragoste si liniste, tu o duci inapoi in iad.

Ea ar trebui sa fie prima pe lista, inaintea sentimentelor tale fata de ticalosul ala si inaintea sigurantei materiale.

 

Daca cineva mi-ar lovi copilul , l-ar trezi noaptea sa tipe la el, l-as sfasia.Nu glumesc!

Si pentru cele care judeca atat de aspru parintii La-lei, ganditi-va ca povestea asta cu plecatul si revenitul, s-a tot repetat, poate se simt neputinciosi ,asa cum se simt toate cele care au scris aici.

 

La-la nu-ti face iluzii, o sa te bata si o s-o bata si pe fetita.Mi-e mila de ea si de calvarul la care e supusa de catre voi,parintii ei.

Pe ea cine o sa o salveze ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare o vizita de la cei de la Asistenta Sociala/Protectia Copilului cu amenintarea ca daca se mai intampla sa dea in tine/voi, sa tipe, sa abuzeze copilul emotional si tot circul descris de tine s-ar sanctiona cu decaderea din drepturile parintesti nu ajuta??? Bine, asta ar insemna ca si tu vei fi "judecata" cot la cot cu el, ca doar tu ai decis sa te intorci in caminul conjugal (ca sa nu spun iadul... [:-@][:-@])

 

P.S. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca un vecin mai milos, in toiul "distractiei" musiului, ar chema politia sau protectia copilului... De tine, no comment, dar copilul ce vina are? [q][q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca NIMENI n-ar trebui sa incurajeze si sa sutina intoarcerea Lalei acasa!

 

Daca n-ar fi fost vorba de violenta si asupra copilului, v-as fi dat dreptate; in fond e viata ei, hotaraste ce doreste, fiecare isi alege cum traieste: sub pumni, pe petale de trandafiri sau o varianta intermediara.

 

Dar este un copil la mijloc! Un copil traumatizat FIZIC de un individ beat si inconstient de actiunile sale!

 

Recititi postarea initiala. De 5 ori Lala plecat, si de 5 ori Lala s-a intors. Asta e a 6a oara. Si de data aceasta cineva spera ca va fi altfel, ca sotul ei se va schimba?[q]

 

Of, saracul copilas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...