Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu pot sa cred...


Recommended Posts

Si daca... Si daca stai cu el in continuare si vine acasa cu chef de cearta si iti da una mai tare, te dezechilibreaza si cazi lovindu-te cu timpla de cada... Si daca mori... Si daca fata ta va fi crescuta exclusiv de un om abuziv care o va bate din orice... Si daca ea va deveni o femeie careia ii este frica de orice, care nu are incredere in ea... Si daca ea se va marita si sotul ei o va bate... Si daca ea va accepta asta pentru ca asa concepe ea viata "normala"... Si daca... Intelegi???

 

Si pe mine ma lua cu lesinul gindindu-ma la viitor, mi se parea sumbru pentru ca asa mi-l descria el. Ca o sa fiu curva orasului, ca o sa ajung sa ma f... cu toti barbatii, ca fetele mele vor fi curve pentru ca asa le voi educa eu... ca sint un nimeni fara el, ca nu o sa ma mai ia nimeni cu doi copii... Si il iubeam mai mult ca orice pe lumea asta!

 

Cind am hotarit sa plec si sa nu ma mai uit in urma simteam golul ala in stomac de parca eram pe o stinca undeva sus si trebuia sa sar in gol. Stiu prea bine teama asta. Este teama de necunoscut. Este normal a iti fie frica! In momentul cind spui "ajunge" viata ta se va schimba total, nu va mai fi aceea pe care o stii, dar e de bine, crede-ma pe cuvint! Este bine ca viata ti se va schimba incet incet intr-o viata normala, fara abuz de nici un fel. Ia hotarirea voita sa inlaturi tot ce este negativ in viata ta si vei avea parte de lucruri bune!

 

Am observat ca teama mi se micsora daca ma concentram asupra prezentului. Azi! Nimic mai mult. Azi, fac mincare, ma joc cu fetele, merg la munca, vin acasa, iesim in parc, facem baie... Nu miine, saptamina viitoare, la anul, peste zece ani! Azi! Treceam cu bine zi dupa zi si fiecare zi imi dadea puterea sa merg mai departe...

Daca te uiti asa de departe in viitor (cind o sa faca fata ta 12 ani!) te dezechilibrezi. Tu acum nu poti gindi clar, crede-ma!... Nu te stresa cu lucruri inutile!

 

Si nu te mai uita in trecut, deasemeni... Crede-ma ca stiu ce inseamna o relatie abuziva, cu toate clipele frumoase care sint dulci si romantice cum nimeni nu isi poate inchipui... Dar si clipe de groaza cind nu mai recunosti persoana de care te-ai indragostit... Si nu intelegi nimic, vrei numai ca bataia sa inceteze si sa fie totul ca la inceput!

Chiar si dupa ce pleci definitiv o sa vrei sa te reintorci, sa te simti in siguranta la pieptul lui, sa iti spuna ca nu mai face si ca totul va fi bine pina la adinci batrineti... Memoria o sa te pacaleasca atunci, lucrurile bune vor aparea mai bune, mai frumoase ca privite printr-o lupa, iar lucrurile oribile se vor diminua, le vei ignora si ii vei gasi lui scuze absurde...

 

De asta este bine sa te gindesti numai la ziua de azi si nimic mai mult! Azi... inca o zi departe de abuz, inca o zi libera! Azi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alisaaid="red">...mare dreptate ai...ramane sa-mi fac curaj...

Dar acuma ma macina alta intrebare:Dece m-am intors la el?Situatia nu e ideala,nu m-a lovit,nu mi-a vorbit urat(nu inca),a facut tutusi lucruri care m-au deranjat:a cumparat lucruri(care nu erau necesare,zic eu) fara ca macar sa ma intrebe,de vreo 3 ori m-am pomenit cu musafiri invitati de el si descoperiti de mine in fata usii... tine bani ascunsi de mine,a si cheltuit din ei,evident nu stiu pe ce...chiar nu ar trebui sa vb si cu mine inainte,eu incerc sa vb cu el dar se face ca ma aude si atat...cer prea mult?

Nu inteleg dece uneori incerc sa ma apropii de el,desi in marea parte a timpului sunt convinsa ca nu mai simt nimic pt el...decat sila de el...si uneori ma simt chiar vinovata...pt ce nu stiu

 

__________

Cea mai optimista mamica!

Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007)id="red">

Bibi se face mare!id="pink"> id="size3">

POZE-nou!

 

 

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intrebati de ce , dar mi s-a parut potrivit sa postez pentru lala.

 

Stire la TV: un copil, o fata de 17 ani, insarcinata, cu copil mic de 1 an si ceva e omorata in bataie de prietenul ei (cu care avea copilul si cu care era insarcinata). Adaug eu. Imbecilul (erau date si imagini cu pustoaica intinsa, moarta pe jos) statea langa copil si-l linistea.

 

Lala... think.... si-a omorat mama copilului si a celui care urma sa vina pe lume si implicit si pe el in bataie in fata copilului de un an si ceva....

 

 

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca!!!![:(]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu s-o odihneasca!

Ma gandesc,si iar gandesc...tocmai de aceea va rog sa ma sustineti,ma ajutati sa-mi rezolv temerile...si sunt sigura ca v-oi lua o decizie poate si mai curand decat cred eu...[alcool]

 

__________

Cea mai optimista mamica!

Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007)id="red">

Bibi se face mare!id="pink"> id="size3">

POZE-nou!

 

 

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TU!

Tu esti singura care te poate ajuta, nimeni nu sta cu adevarat in papucii tai, decit tu. Noi putem sa-ti dam din experienta noastra, noi putem sa vorbim, eu daca as fi in ro si as avea situatia pe care o am as putea sa-ti ofer unde sa stai pana te pui pe picioare, dar mai mult noi nu putem, noi nu putem sa te luam cu forta de undeva unde tu te-ai decis sa stai de buna voie.

 

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

 

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu Yasmine [pup]...ca numai eu pot...dar ma ajuta foarte mult sa vb cu cineva...stiu ca am gresit,stiu ca ii fac rau copilului meu,stiu ca-mi fac rau mie...nu vreau decat sa vorbesc,sa fiu ascultata,sfatuita...e greu sa iau o decizie,dar nu imposibil....

 

__________

Cea mai optimista mamica!

Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007)id="red">

Bibi se face mare!id="pink"> id="size3">

POZE-nou!

 

 

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, dar ce faci tu concret ca sa iesi din situatia asta? Care sunt planurile tale? Pt maine, sapt viitoare? Concret si practic

 

Inteleg ca vrei sa fii ascultata si sfatuita si e normal, dar trebuie sa faci si tu un efort pt viata ta dar mai ales pt viata copilei tale; pana acum doar te-ai plans si-ai strigat "lupu, lupu" in rest… eu personal nu intrevad la tine nici o dorinta reala de a face cu adevarat ceva

 

In ce stadiu ai ramas cu studiile, ce stii sa faci, ce ti-ar placea sa faci? Timpul trece si asta in defavoarea ta, si e pacat, esti tanara; ar trebui sa te apuci sa faci ceva cu viata ta si profesional vorbind nu sa astepti tot timpul sa te salveze careva; o specializare, o facultate (dar nu doar de dragul de a avea o diploma si a cheltui niste bani), ceva care sa-ti aduca satisfactie si independenta

 

Imi imaginez ca e greu cu un copil mic, dar se gasesc solutii pt a avea ceva timp "constructiv profesional" pt tine: o mai lasi la ai tai, la socrii, te aranjezi cu o vecina, cu o prietena care are bb faceti cu randul intre voi la stat cu copilasii, etc; (aici, in belgia, mamicile pot sta cu bebeii doar 4 luni si te asigur ca media e de 2-3 copii/familie si se descurca lumea, gasesc solutii pt job-familie)

 

Stii ca la centrele de ajutorare mamici maltratate/aflate in dificultate se ofera si ajutor "moral" nu trebuie neaparat sa stai acolo; exista psihologi/consilieri cu care poti sta de vorba, care te pot indruma, trebuie doar sa vrei sa faci ceva in sensul asta;

 

Cred ca ar trebui sa-ti pui niste intrebari serioase in ceea ce te priveste si sa incerci sa-ti raspunzi sincer si imediat dup-aia sa gasesti solutii;

 

Inca o data, nu mai astepta de la altii sa pice; esti mama, esti responsabila pt copilul tau; daca te trezesti ca "sotul" te da afara din casa, aduce pe alta, parintii nu te mai primesc (si poate e si normal sa-ti dea o lectie) ce vei face?

Am fost tentata sa te ajut financiar dar mi-am dat seama ca nu asa te ajut; asta nu e ajutor, s-a vazut de altfel… ; daca as putea ti-as oferi un job insa…. am asa un presentiment ca se vor gasi iarasi scuze...

[q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana...la facultate am pierdut un an tot din cauza problemelor de acasa,invatam si nu retineam nimic,am adunat multe restante...pe care le-am picat.Asta e am luat-o de la capat sunt iar la faculate si acum sunt in plina sesiune.

De munca imi caut...caut ceva cu un salariu acceptabil dar si un program mai flexibil(adica sa nu lucrez sambata sau duminica),caut si solutii pt copilul meu...dar prieteni nu sunt la tot pasul,soacra s-a oferit sa stea cu fata,dar nu prea sunt de acord...din cauza unor probleme de sanatate care le-a avut soacra,ai mei lucreaza in buc,si in plus in orasul asta oferta locurilor de munca e la pamant...Dar in final v-oi gasi calea de mijloc sa fie bine...

Eu am un atestat si chiar ma pricep sa lucrez in domeniul IT,sa zic la un nivel mediu...dar asa ceva la mine in oras se plateste foarte prost

In ceea ce-l priveste pe sotul meu...am luat o decizie,dar nu o spun care este,cel putin nu inca...dar imi face bine sa vad ca exista si oameni care imi sunt alaturi...evident ca asta inseamna ca fac si eu ceva pt copilul meu si pt mine chiar daca nu zic,e sunt nesigura pe mine si trebuie sa lupt intai cu persoana mea si apoi cand sunt sigura ca am castigat o batalie sa strig victoria...si poate ca v-oi reusi sa castig tot razboiul,sau aproape tot

 

__________

Cea mai optimista mamica!

Laura[mamica] de [zana] Bianca Mihaela(15.12.2007)id="red">

Bibi se face mare!id="pink"> id="size3">

POZE-nou!

 

 

In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lala [pup] nu trebuie decat sa inchizi o usa. Multe altele se vor deschide.

 

Curaj, draga mea. Ia taurul de coarne si da cu el de pamant. [pk]

 

Alina, mami de Ana Antonia [copil] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [pk] (14 Feb 2003)

 

Poze botez Ana 02.03.2008

poze Luca nazdravan [bonjovi]

poze Ana mica [hippi]

Povestea nasterii Anei [bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...