Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu pot sa cred...


Recommended Posts

Eu propun sa se inchida subiectul, e unul dintre multele care nu au dus la nimic, ci doar la amaraciunea unora care au pus suflet, si care, de ce nu, au ajutat si financiar pe cineva care nu a stiut sa aprecieze, nu spun ca nu a meritat, dar nu a stiut sa aprecieze. Pacat!

 

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

 

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 265
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

As dori si eu pe un PM numarul de telefon al lalei.

Yasmine. Am o intrebare. Stii cat de greu este sa vindeci un dependent? Sau daca nu ai reusit din prima, gata, frustrata incepi sa-i dai si una peste cap?

Vai de capul ei si de zilele copilului. Nu cred ca este destul de puternica sa il infrunte, il va suporta doar si va deveni, atat ea, cat si copilul ei victima sigura. Pentru ca una dintre postarile lalei ma face sa cred ca omul ala e dezaxat si bolnav la cap si nu realizeaza ca nu copilul trebuie sa manance in functie de cand i se trezeste tatalui foamea, ci el (tatal) trebuie sa traiasca sa creasca copilul si sa-i ofere ce i se cuvine. Barbatul lalei merita batut cu parul numai in cap pana-si revine sau bagat in ospiciu pentru ca are o boala mintala si reprezinta un pericol pentru cei din jurul lui.

Este un nebun care trebuie institutionalizat, diagnosticat si, daca se poate, tratat. Daca va fi lasat sa traiasca liber si neconstans in nici un fel, va face din lala carne de tocat si din copilul ala la fel. Si cei mai vinovati in toata treaba asta sunt parintii care-si trimit cu buna stiinta copilul in ghiarele animalului. Ar putea sa fie si ultima vagaboanta, ca parinte nu trebuie sa-ti lasi copilul pe mainile unui potential criminal, ca e ca si cum ti l-ai omora cu mainile tale.

Eu cred ca mai mult ca niciodata, fata asta are nevoie de sprijin, are nevoie sa apartina cuiva, ca singura nu poate fi stapana pe viata ei. Ea are nevoie sa fie a cuiva. Parintii n-o vor, barba-su o omoara cu zile. Ceea ce a facut lala pe forum a fost un strigat de ajutor. Un urlet de ajutor.

 

Dar in final a ramas tot singura sa se lupte cu viata, fara ca nimik sa se fi schimbat in situatia ei. Sfaturile noastre sunt vax pe langa tot ajutorul de care are nevoie acest copil si copila ei. Normal ca s-a intors de unde a plecat. A evadat pentru o fractiune de timp sa mai ia o gura de aer, dar ea nu stie sa-si reconstuiasca universul si nici nu e capabila sa o faca singura. Ar vrea, dar incotro, unde si cu cine?

 

Pacat. Imi plange sufletul in mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa stiti cum vad eu problema rezolvata cu adevarat? Ajutor adevarat si concret? Sa se duca cineva si sa intre cu bocancii in casnicia ei. Io nu am curaj sa fac asa ceva si-ti trebuie un, dupa parerea mea bani si relatii zdravene, plus ceva cunostinte de anumite domenii. Ca sa fie salvate fetele astea trebuie un avocat, un psiholog, niste reprezentanti ai legii si multa determinare.

Care dintre voi astea care ridicati piatra au curaj sa se urce in masina, sa strabata drumul pana la ea acasa, sa vina cu bani de casa, un avocat pentru a o convinge sa dea divort si a o lamnuri care sunt drepturile ei, un psiholog care sa-i repuna modul de gandire pe un fagas normal, o autoritate care sa-l forteze pe el sa se simta amenintat si sa-i fie frica sa le mai abuzeze? Care are curaj sa faca ceva efectiv, in afara sa dea sfaturi si sa faca pe ofensatele ca nu au fost ascultate, de parca cu un sfat ii cumparati viata si destinul, desteptaciunea si puterea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lala, daca te-ai intors si mai intri pe forum te rog ia in seama urmatoarele sfaturi, daca vrei... nu mai sta mama in calea lui, cand intra in frenzy (nu stiu acum exact cum se scrie), cand il apuca, ridica-te mama, ia-ti copilul si iesi din casa, sau fugi in alta camera. Fa-ti trei contacte care pot interveni imediat. Du-te la un politist si roaga-l sa-ti dea un numar de telefon, pune-l pe apelare rapida si un numar al unei prietene pe care te poti baza. Tine numerele aproape in caz de criza. Fugi si nu mai sta, chit ca inventezi ca ai uitat sa iei ceva de la piata, chit ca te scuzi ca ai nevoie la baie. Si inca ceva, daca nu poti evita sa fugi de el, scote-l din camera unde este copilul, ridica-te, misca-te prin camera, nu sta sa-ti faca el morala. Vorbeste cu o vecina sa te primeasca in cazuri extreme, sa te primeasca in vizita la ea, daca se intampla seara tarziu sau noaptea. Evita sa il mai provoci, zi ca el si fa ca tine. Anunta-l dinainte ca te duci la copil si stabileste cu el sa-si faca singur de mancare, de ce te solicita el, si nu-i mai face ca o sluga tot ce vrea el, dezvata-l sa-l slugaresti. Spunei ce ai pe suflet, spune-i ca poate sa-si puna si singur sa manance, stiu eu ce pretentii are el. Solicita-l sa iti faca si el tie, sa-ti gateasca si el tie, sa-ti puna si el tie masa si spune-i sa nu mai vada in copilul lui un inamic. Spunei ca el ar trebui sa-l protejeze nu sa ii ameninte si sa-i terorizeze existenta. Succes. Daca te-ai intors la el va trebui sa inveti sa te aperi de el si va trebuis a intelegi ca el este egalul tau si sa gandesti in consecinta. In familie nu exista o ierarhie. Tu nu trebui esa i te supui lui ca o sluga, ca si cum lui is e cuvine ca tu sa-i faci si sa-i dregi si nu exista nici o ierarhie in privinta importantei. El nu este cel mai important in familia asta. Tu nu trebuie sa-i pregatesti lui terenul ca el sa-si permita asta. Tu nu trebuie sa te lasi ca#351;cata ca un gandac in picioare.

 

Si inca o chestie. Nu vor parintii tai sa divortezi? Da ce-ti traiesc ei tie viata? Ei sunt stapanii tai, a destinului tau? Tu esti cea care hotareste cum sa-si faca viata, tu esti singura care alege cum sa traiasca si cu cine, si cu ce statut. Nu zic ca parintii nu trebuiesc ascultati, dar trebuie sa inveti sa faci diferenta intre a asculta orbeste si a asculta si a-ti fie tie rau. Te-au indogmat cum ca tu trebuie sa mori de mana barbatului tau numai ca ei sa nu apara in public cu rusinea ca au o fata divortata. Ei aici nu-ti vor tie binele si pun binele tau si al copilului ci binele lor, fara sa realizeze ca si-ar putea ingropa copilul si nepotul, ceea ce este mult mai grav. Eu zic ca la faza asta e mai important sa supravietuiesti decat sa-i asculti pe ei. Intre viata ta si a copilei si ascultarea fata de ei, primeaza viata ta. Invata sa te apreciezi sis a realizezei ca valorizi mult mai mult decat valorezi in ochii lor.

 

Sper sa citesti randurile astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
As dori si eu pe un PM numarul de telefon al lalei. Yasmine. Am o intrebare. Stii cat de greu este sa vindeci un dependent? Sau daca nu ai reusit din prima, gata, frustrata incepi sa-i dai si una peste cap?
align="right" id="quote2">Noi doua vedem lucrurile din perspective diferite, noideea, eu le vad prin prisma femeii care a fost O DATA intr-o asemenea situatie, care a fost victima dar care nu s-a victimizat, care s-a desprins, si stii de ce? Tocmai pt. faptul ca stau pe picioarele mele, asa ca am incatat, sa nu mai dau sfaturi nici unei victime sa faca ca si mine, atita timp cit nu sta pe picioarele ei, pt. ca nu va reusi. Imi pare rau in cazul asta special de fetele care din putinul pe care-l au, au pus pe cardul Lalei, pt. ea si fetita ei.
Citat:
citat din mesajul lui noideea
Vai de capul ei si de zilele copilului. Nu cred ca este destul de puternica sa il infrunte, il va suporta doar si va deveni, atat ea, cat si copilul ei victima sigura. Pentru ca una dintre postarile lalei ma face sa cred ca omul ala e dezaxat si bolnav la cap si nu realizeaza ca nu copilul trebuie sa manance in functie de cand i se trezeste tatalui foamea, ci el (tatal) trebuie sa traiasca sa creasca copilul si sa-i ofere ce i se cuvine. Barbatul lalei merita batut cu parul numai in cap pana-si revine sau bagat in ospiciu pentru ca are o boala mintala si reprezinta un pericol pentru cei din jurul lui. Este un nebun care trebuie institutionalizat, diagnosticat si, daca se poate, tratat. Daca va fi lasat sa traiasca liber si neconstans in nici un fel, va face din lala carne de tocat si din copilul ala la fel. Si cei mai vinovati in toata treaba asta sunt parintii care-si trimit cu buna stiinta copilul in ghiarele animalului. Ar putea sa fie si ultima vagaboanta, ca parinte nu trebuie sa-ti lasi copilul pe mainile unui potential criminal, ca e ca si cum ti l-ai omora cu mainile tale.
align="right" id="quote2">Poti sa spui concret cum crezi tu ca ar putea fi ajutata Lala?
Citat:
citat din mesajul lui noideea
Eu cred ca mai mult ca niciodata, fata asta are nevoie de sprijin, are nevoie sa apartina cuiva, ca singura nu poate fi stapana pe viata ei. Ea are nevoie sa fie a cuiva. Parintii n-o vor, barba-su o omoara cu zile. Ceea ce a facut lala pe forum a fost un strigat de ajutor. Un urlet de ajutor.
align="right" id="quote2">Inca odata, fa o propunere concreta, cum sa fie ajutata?Si eu cred ca nu poate singura. I s-a oferit de catre o mamica chiar si unde sa stea, pt. inceput, ce mai mult suport vrei? Si-a luat viata in maini? NU Tu? NU
Citat:
citat din mesajul lui noideea
Dar in final a ramas tot singura sa se lupte cu viata, fara ca nimik sa se fi schimbat in situatia ei. Sfaturile noastre sunt vax pe langa tot ajutorul de care are nevoie acest copil si copila ei. Normal ca s-a intors de unde a plecat. A evadat pentru o fractiune de timp sa mai ia o gura de aer, dar ea nu stie sa-si reconstuiasca universul si nici nu e capabila sa o faca singura. Ar vrea, dar incotro, unde si cu cine?Pacat. Imi plange sufletul in mine.
align="right" id="quote2">Pai eu ce zic? Si atunci la ce e bun subiectul?>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie ChaplinCorinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
Vreti sa stiti cum vad eu problema rezolvata cu adevarat? Ajutor adevarat si concret? Sa se duca cineva si sa intre cu bocancii in casnicia ei. Io nu am curaj sa fac asa ceva si-ti trebuie un, dupa parerea mea bani si relatii zdravene, plus ceva cunostinte de anumite domenii. Ca sa fie salvate fetele astea trebuie un avocat, un psiholog, niste reprezentanti ai legii si multa determinare. Care dintre voi astea care ridicati piatra au curaj sa se urce in masina, sa strabata drumul pana la ea acasa, sa vina cu bani de casa, un avocat pentru a o convinge sa dea divort si a o lamnuri care sunt drepturile ei, un psiholog care sa-i repuna modul de gandire pe un fagas normal, o autoritate care sa-l forteze pe el sa se simta amenintat si sa-i fie frica sa le mai abuzeze? Care are curaj sa faca ceva efectiv, in afara sa dea sfaturi si sa faca pe ofensatele ca nu au fost ascultate, de parca cu un sfat ii cumparati viata si destinul, desteptaciunea si puterea?
align="right" id="quote2">Daca ai citit atent s-au facut lucruri concrete pt. fata asta. I s-au pus bani pe card, i s-a oferit un acoperis deasupra capului, concret, mult mai concret decit sfatul tau de a ta in cap barbatului.>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie ChaplinCorinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei cu adevarat o viata mai buna pentru copiii tai si pentru tine, poti!

 

Poti sa te desparti de omul pe care il iubesti atit de toxic, poti sa stai singura pe picioarele tale, poti sa te uiti mindra in oglinda, poti sa mergi cu capul sus, poti sa devii un exemplu pozitiv pentru copiii tai! ...Pentru copiii tai poti orice, crede-ma!

 

Eu am plecat cu $60 in buzunar si cu doi copii mici de git! Maya avea 2 ani si Sarah avea 4 ani. Am lasat in urma totul, mi-am luat copiii si am plecat. Ah... eram insarcinata si cu al treilea copil...

Fara nici un ajutor, invinuita de absolut toata lumea, inclusiv familia mea. Unchiul meu il aducea la usa si se ruga de mine sa ii mai dau o sansa, pentru copii. I-am inchis usa in nas si i-am spus ca pentru copii fac pasul asta. Am plins pina am adormit de multe ori, chiar nu am avut pe nimeni in jurul meu care sa ma sustina decit o prietena virtuala, Vikinga care m-a scos din cacatul imens in care ma aflam cu sfaturile si incurajarile ei!

Nu am avut nici un umar de plins, nici o persoana care sa ma primeasca cu copiii, nici o persoana care sa ma ajute.

 

Daca vrei, poti!

 

 

Sint mai fericita? Da!

Sint mindra de mine? Da!

Fetele au evoluat frumos din punct de vedere emotional? Da!!!

 

Daca inlaturi din viata ta tot ce este negativ nu ai cum sa nu ai rezultate pozitive!

 

Am strins din dinti si am rabdat perioada de ajustare la noul statut de mamica singura. Nu m-am vazut in rolul de victima niciodata, nu m-am lasat batuta nici de presiunea facuta de el sau de cei din jurul meu.

Am avut un tel: sa rup cercul vicios al abuzului. Pentru fetele mele (mai ales ca sint fete!!) si pentru mine.

 

Meritam o viata mai buna si eu si fetele! Fiecare om merita sa traiasca in armonie, nu in abuz!

 

Abuzul de orice fel nu este normal, el nu se opreste niciodata, gravitatea lui creste in timp si nu regreseaza niciodata.... offf....nu mai ginditi "poate ca noi sintem o exceptie" ca este un miraj dat de perioadele abuz- luna de miere- abuz...

 

Nu va mai supuneti copiii abuzului... si mai ales nu va luati copiii in brate ca niste scuturi cu scuza ca o faceti pentru ei, ca sa aibe o familie si un tata! Este cea mai josnica scuza posibila! Daca va ginditi la copiii vostri, fugiti mincind pamintul!

 

Un parinte cu capul pe umeri si mintea limpede este ceea ce ii trebuie unui copil sa se dezvilte armonios, nu doi parinti care nu stiu ce vor de la viata, consumati de drama abuzului!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte de o seara in 2004 in care eram pe Chat cu Conchita si Julie. (conchita, daca citesti... iti aduci aminte? [flo])

 

Vorbeam cu ele asa, ca fetele, o discutie lejera de seara... Si intre timp a venit acasa Alin. Eu m-am dus sa pregatesc masa, el a citit mesajele pe e-mail. Unul dintre ele era de la Realplayer (sistemul care ajuta computerul sa redea clipurile video si audio) care imi spunea ca au o noua versiune care este mai buna si ca pot face upgrade la cel care il am. Well... nu mi-a fost chip sa ii demonstrez ca Realplayer este un program de computer si nu amantul meu care imi trimite mesaje codificate ca ar trebui sa imi schimb barbatul ca este outdated. El o tinea una si buna! Realplayer era amnatul meu!

M-a luat cu amindoua miinile de urechi si m-a dat cu capul de perete ( si ala perete de sustinere, dur, nu cel de dry-wall!) ca sa spun cine este Realplayer, sa admit ca am amant!

Mi-a mai dat si citeva palme, apoi a plecat nervos.

 

M-am intors pe Chat cu Conchita si Julie si le-am spus ce s-a intimplat. In spatele anonimatului imi venea mai usor.

Le-am spus ca m-a dat cu capul de perete... dar in prisma mea de femeie abuzata nu vedeam cit de anormala era situatia! Eu o tineam pe a mea: sa stiti ca nu l-am inselat niciodata!... De parca asta era important... Important era ca fusesem batuta de catre sotul meu! Asta era important! Iar eu cautam sa ma dezvinovatatesc de parca era vina mea!

 

Au vorbit cu mine cam o ora, imi simteam creierul amortit, ca un om beat care isi da seama ce se intimpla in jurul lui dar nu poate reactiona normal. Mi-am dat seama ca ceva nu este in regula cu mine, cu felul in care gindesc. Chiar Julie i-a spus lui Conchita la un moment dat: " are gindire de femeie abuzata, nu te intelegi cu ea acum"

 

Nu m-am desprins imediat de el... au trecut luni de zile pina am avut curajul sa spun NU cu adevarat. Dar odata facut pasul nu am mai dat inapoi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
Vreti sa stiti cum vad eu problema rezolvata cu adevarat? Ajutor adevarat si concret? Sa se duca cineva si sa intre cu bocancii in casnicia ei. Io nu am curaj sa fac asa ceva si-ti trebuie un, dupa parerea mea bani si relatii zdravene, plus ceva cunostinte de anumite domenii. Ca sa fie salvate fetele astea trebuie un avocat, un psiholog, niste reprezentanti ai legii si multa determinare. Care dintre voi astea care ridicati piatra au curaj sa se urce in masina, sa strabata drumul pana la ea acasa, sa vina cu bani de casa, un avocat pentru a o convinge sa dea divort si a o lamnuri care sunt drepturile ei, un psiholog care sa-i repuna modul de gandire pe un fagas normal, o autoritate care sa-l forteze pe el sa se simta amenintat si sa-i fie frica sa le mai abuzeze? Care are curaj sa faca ceva efectiv, in afara sa dea sfaturi si sa faca pe ofensatele ca nu au fost ascultate, de parca cu un sfat ii cumparati viata si destinul, desteptaciunea si puterea?
align="right" id="quote2">Problema se rezolva dinauntru, nu din afara, cu forta! Cum? Cu ridicarea self-esteem'ului!Nimeni din afara nu va putea opri un abuz. Atunci cind persoana abuzata - si dependenta emotional de abuzator- se va intorce, acea persoana din afara va fi inamicul numarul 1! Iar cei doi se vor "suda" mai mult unul de altul intr-un fel de relatie "Bonnie and Clyde", "noi doi impotriva lumii".Inca ceva, noideea... Unei femei in astfel de situatie nu i se dau sfaturi pline de incarcare emotionala. Nu are puterea sa le inteleaga si nu o ajuta deloc. Sfaturile ar trebui sa fie concise, clare, pe puncte, informative si de actiune, nu emotive.In nici un caz sa il vorbesti de rau pe cel care o abuzeaza. El este sursa ei de "dragoste", atacindu-l pe el o pui pe ea intr-o situatie defensiva, de protectie a lui. Si o impingi mai tare in bratele lui.Daca vrei sa ajuti o persoana abuzata incearca sa ii ridici self-esteem'ul. Vorbeste cu ea despre ea. Mintea ei este ocupata indeajuns cu situatia in care este, cu el... Schimba macazul si indreapta atentia asupra ei. Repet, daca schimbarea nu vine din interior, nu are durata. Va fi pe post de Yo-yo toata viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata fiecareia dintre noi este rezultatul alegerilor pe care le-am facut si le vom face de-a lungul vietii. Cu provocari mai multe sau mai putine mereu avem de alesintre cel putin doua variante de drum in viitor.

 

Ca nu sunt toti invingatori in viata asta, nu e o noutate. De aceea vor exista mereu femei indraznete, ce au stiut sa-si ia viata in piept cu un copil, doi, trei si sa se desparta de un abuzator (Happy [flo], Yasmine [flo]), si vor exista mereu femei slabe, ce vor fi nefericite toata viata, neputand sa rupa cercul vicios in care se zbat.

 

Nu poti sa oferi ajutor cu forta cuiva, oricat de nobila ar parea cauza. Si mai ales in astfel de cazuri, cand cel in cauza poate chiar nu vrea sa fie ajutat. Poti sa fii doar spectator, sau, atunci cand esti solicitat in vreun fel, sa oferi ajutor.

 

Singura problema aici nu este viata lor, in sine, pentru ca ele isi hotarasc de fapt singure viitorul, si nu cred ca merita nici compatimite, nici ocarate; sunt responsabile si isi asuma consecintele deciziilor lor.

 

Problema de fapt reprezinta siguranta copiilor. Sunt convinsa ca nici o mama nu-si pune in primejdie puiul cu buna stiinta, poate ca nu realizeaza pericolul la care isi expune copilul...tot ceea ce putem sa speram este ca amandoi sa supravietuiasca cu bine si sa fie feriti de "accidente". Puiul probabil ca va sti sa judece comportamentul mamei intr-un mod obiectiv, cand va creste (drept dovada si multe cazuri pe forum ce-si povestesc copilaria intr-un mediu abuziv).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...