Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un cabotin. Sau cum si de ce mi-am inselat sotia


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Un_cabotin
Am tot raspuns Mirunei pe [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=130015&REPLY_ID=4439047"]acest[/url] forum si apoi am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa deschid un nou topic, unde femeile inselate sau barbatii ce inseala sa-si verse naduful [:)] Un topic unde sa incerc sa-mi explic ce s-a intamplat si de ce. Astept intrebarile voastre si voi incerca sa fiu cat mai explicit. Nu-mi caut scuze, nu dau vina pe altcineva. Cel mai mare vinovat sunt eu, un cabotin fara masura. Eu sunt cel ce mi-am inselat sotia, fiica, familia, prietenii... asa incat pot sa prezint situatia din perspectiva unui sot. Doamnelor si domnisoarelor, nu va amagiti, nu va mai autosugestionati daca sotul/prietenul vostru, odata prins ca are o amanta, va jura ca a fost o intamplare si ca a renuntat la amanta in chiar acea clipa. Se prea poate sa va ceara un ragaz, sa-l lasati sa-i explice intrusei decizia lui... La fel am facut si eu, si nu doar odata. Insa de fiecare data cand am plecat cu 'bilet de voie' la amanta ptr. explicatii, totul s-a soldat cu o partida de amor si juramiti de iubire eterna. Cand va renunta totusi sotul la amanta, iubirea vietii lui? O va face (probabil) dupa vreo 2 ani..., daca ai noroc, putin mai devreme... Ce e de facut? Ai rabdare sa-l astepti? Ai forta sa lupti ptr. el? Merita acest om dragostea/viata ta? Il iubesti cu adevarat chiar si dupa ce ai aflat ca are pe alta? Crezi cu toata forta ca puteti fi fericiti impreuna? Daca raspunsul este da, atunci urmeaza cateva sfaturi, actiuni pe care sotia mea le-a pus in aplicare imediat ce a aflat de aventura mea: Fa-i amantei viata un calvar. Sun-o, intalneste-te cu ea, caut-o la servici, fa publica relatia lor, injur-o. Poarta-te precum o leoaica, chiar daca esti 'fecioara'. Cauta-i parintii si explica-le cu calm situatia. Vorbeste cu seful ei, tot cu mult calm. Argumentele tale forte: vrei sa-ti salvezi casnicia, de dragul unei familii, de dragul unui copil! Roaga-i pe toti sa te ajute. Din fericire societatea si religia condamna la unison aceste relatii. (Aici voi avea parte de critici aspre, dar mi le asum. Poate cei/cele care ma vor critica au mai multa experienta. Plus ca nu voi pretinde ca experienta mea e singura posibila.) In relatia cu el foloseste atuurile tale cele mai bune: - tandretea - faptul ca-l cunosti mult mai bine decat amanta - sexul , sau mai elegant spus: senzualitatea, iubirea, dragostea (fizica) - forta reunita a familiei, a ta si a lui - argumentul decisiv: binele copilului vostru Protejeaza-ti copilul! Nu-l indeparta de tatal sau. Daca deja te-ai saturat de el: adio si n-am cuvinte. Divorteaza imediat fara regrete. Mai ales daca te bate sau vine beat si incepe sa te injure, sa-ti reproseze ca din cauza ta a ajuns in situatia asta etc. Toate astea ti le va spune ptr. a se justifica, ptr. a se dezvinovati in proprii lui ochi. Pentru a avea argumente in lupta cu propria lui constiinta. DA, are si monstrul Constiinta! "Din cauza sotiei mele fac asta! Nu eu sunt vinovat ptr. destramarea familiei noastre ci EA! M-a tinut sub papuc, mi-a distrus personalitatea, vointa... m-a controlat zi si noapte... e o scorpie, o egoista, o individualista. Nu mai vrea sa facem dragoste, nu vrea sex oral, anal... local si artizanal. Eu am necesitati fiziologice!" Fetelor, nu e nimic nou sub Soare! Tot ce este, a mai fost! Iar comportamentul barbatului care inseala este neschimbat de mii de ani. Recunosc deja toate cliseele, vorbele, intregul comportament. Cine e vinovat? Tu, bineinteles! Sau el? Amandoi! Apropo, iti mai amintesti de cate ori te-a durut capul seara, cand v-ati bagat amindoi in pat?! De cate ori n-ai avut chef! E prea usor si simplist sa cataloghezi barbatii care inseala ca fiind nematurizati, curvari, niste nenorociti ce reguleaza prima femeie ce ridica coada. Ar insela barbatii (sau femeile) daca celalalt (viitorul amant/amanta) n-ar arata disponibilitate pentru o aventura plina de pasiune nebuna?! Poate e o gena lipsa, una defecta, sau poate asa e natura umana... De mii de ani sunt blamate relatiile extraconjugale, atat religios cat si social, si cu toate astea nu cred ca nr. celor care inseala a scazut procentual. La fel e si in cazul homosexualitatii... Nu caut o justificare a comportamentului meu. Daca moralitatea si constiinta mea erau mai puternice decat o erectie, nu ajungeam aici. In cazul meu a fost o colega de servici: mai tanara, proaspata, dragalase, singura, zambitoare, tandra. Extazul unui trup nou, placerea fructului interzis (doar eram casatorit, nu?) priviri si apoi imbratisari pe ascuns, promisiuni de iubire vesnica, sex salbatic ore in sir... Exista o atractia vecina cu nebunia, hormoni ce dezlantuie un comportament senzual/sexual de o intensitate extraordinara cu o amanta. Poate era la fel si la inceputul relatiei voastre, dar acum e altceva, e un Pacat! E de doua ori mai bine! De mii de ori mai puternic! E de blamat? Da! E placut, ametitor de placut, placere in stare pura? Da. Apoi urmeaza insa mustrarile de constiinta... intoarcerea acasa, la sotie si copil... Fractura constiintei. Iar dupa un timp sotia va afla. Stiti cum procedeaza amantele? Iti pare ca deschid o poarta spre Rai. Nu-ti vine sa crezi ca exista: tandrete, sarutari, dragoste fizica fara inhibitii... Tu, doamna sau domnisoara, cand i-ai spus sotului sau iubitului tau ultima oara, soptindu-i la ureche: "Te iubesc! Te doresc!" Cand i-ai promis, printr-un SMS, ca-l astepti acasa despuiata si uda, si chiar asa sa-l si intampini? Cand i-ai spus ca e frumos, destept, ca e un barbat irezistibil, barbatul vietii tale? Un barbat are nevoie de o apreciere speciala, si amanta va sti sa profite de toate aceste lipsuri de acasa [pup] O amanta (asa a fost in cazul meu) isi doreste o familie cu iubitul ei. Si va face orice pentru asta... (Nu vorbesc aici de cele ce alearga dupa bani, din fericire n-am avut parte nici de una nici de alta). Am fost intrebat pe forum daca as mai risca o alta aventura. Cel mai usor mi-ar fi sa spun ca NU, niciodata! Stiu ca sotia mea ar divorta imediat. Adio familie si copil! Dar ce credeti ca as fi raspuns inainte de a avea acea aventura?! Va inselati daca va inchipuiti ca eram, sau sunt, unul dintre cei care cauta relatii de o noapte pe mess, sau pe forumuri de specialitate. La fel de tare va inselati daca ma veti considera un infometat sexual, ce-si pierde capul la gandul unui trup gata de a fi dezmierdat, trup ce ti se ofera precum ofrandele virgine zeilor. Poate era de preferat sa am o aventura sexuala de o noapte si apoi sa vin acasa zambind satisfacut. Deci, sa revin la intrebare. As mai face asta inca odata? Nu vreau sa cred ca pot sa fiu astfel. Dar eu nu-s decat... Un cabotin
Asta spunea cabotinul la inceput![asia] Acum dupa 11 pagini, deja are eticheta (pe care oricum el si-o pusese singur) si in plus, noi, cele de pe forum presupunem si ce face sotia sa, si cum e si va fi familia lui si cel mai groaznic e ca deja presupunem ce va face in viitor : va insela inca odata! Nu e treaba mea, dar ca simplu memebru al acestui forum, nu cred ca ar trebui sa sarim asa in capul lui(desi banuiesc ca se astepta la asta...). Omul a spus ce a avut de spus, cine doreste sa comenteze, sa comenteze, cine doreste sa invete ceva din topicul asta, atunci sa invete.[flo] Viata ideala e frumoasa, as vrea sa stiu cu adevarat cate dintre noi o avem....sau cate dintre noi, sincer, nu ne-am indragostit niciodata de cand ne-am intalnit jumatatea, as mai vrea sa stiu daca vreuna dintre noi nu si-a pus vreodata intrebarea: M-am casatorit cu cine trebuie? Si probabil ca daca ne vom raspunde sincer la intrebari (numai pentru sufletul nostru), am putea fi macar 1% mai tolerante.... Sanatate tuturor! Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 305
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu cunosc exemple cand desi o data a existat de partea unuia din membrii cuplului o relatie paralela, cuplul a reusit sa treaca peste, sa nu se mai repete experienta, si sa se iubeasca mai mult pe zi ce trece, fiind recunoscatori lui Dumnezeu ca se au alaturi. Asa ca, fara sa ii caut scuze cabotinului - inteleg ca un om poate gresi. Inteleg ca si el a gresit, si pot sa inteleg cum este posibil ca un cuplu sa mai poata fi fericit si dupa o astfel de experienta.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Am si eu o intrebare, desi nu am citit toate paginile, decat prima ... daca se intampla de 2 ori ? ce avem de facut ? Sa mai speram ? Sa mai incercam ? Sau avem langa noi un imbecil care nu stie pe ce lume traieste, desi se intoarce in acelasi loc si la aceeasi familie ? Nevasta si copil. Il iubesc si jur ca as face tot posibilul ca aceasta relatie/casnicie sa mearga, dar nu stiu daca mai am putere sa lupt dupa cate a facut ... si nu cred ca mai merita, desi avem un copil care plange dupa tata. N-am vrut sa deschid alt subiect, pt. ca practic tot despre a insela e vb. si cred cu tarie ca asta s-a si intamplat desi nu recunoaste si nu l-am prins in fapt. Nu stiu ce sa mai spun ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Sunt o graviduta in 10 saptamani si inerent, am insomnii. De la 6 dimineata citesc si analizez topicul... Fiind om de cifre, nu ma pot abtine sa exprim cifric si concluziile mele: jumatate (cu aproximatie ca nu m-am apucat sa cuantific) din cei care au postat la acest topic au fost cat de cat tolerenti si l-au inteles pe cabotin. Cealalta jumatate a blamat, a judecat, l-a criticat si l-a facut cu ou si otet. Deci nu exista o parere universal valabila chiar daca ce a facut cabotinul nu se incadreaza in rigorile societatii, legii, etc. Deci daca topicul va fi dezbatut luni intregi si exptrapolez rezultatul de pe acest esantion, proportia parerilor se va mentine. Eu ce concluzie trag? Ca fiecare ia decizii ptr el insusi, ca fiecare isi traseaza propriul set de valori si daca poate trai linistit cu deciziile luate atunci si si le asuma, este un fericit indiferent daca moralistele de pe acest forum sau teoreticienele in ale dragostei spun altfel. Eu cred ca topicul deschis de cabotin a avut un efect comun. Fiecare, mai mult sau mai putin constient, si-a analizat relatia si gandurile pacatoase din trecut....si, in final, si-a privit perechea cu duiosie chiar daca era cu ate la chiloti sau nevopsita, multumit/multumita ca nu e in locul cabotinului sa faca atatea procese de constiinta. Pentru asta multumesc cabotinului, ca m-a facut sa apreciez a nu stiu cata oara ce am acasa..si mai mult decat atat...m-a facut sa apreciez momentul asta..prezentul...si nu garantiile de viitor ..care nu exista. O zi buna tuturor[pup] Alinutza [gravi] 10+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu, una, nu am dreptul sa-l blamez pe "un cabotin", dar pot sa fiu fericita gandindu-ma ca al meu sot....nu se incadreaza in categoria cabotinului. am avut cu toti ce invata din cele relatate de cabotin, si mai ales, cred, ca multe dintre noi am simtit multa compasiune pentru cea care ii este sotie. [asia] dar, fiecare dintre noi, stie de cine are nevoie, cat poate sa accepte de la celalalt. sa nu uit, pe langa compasiune, am si multa admiratie pentru cea care poate "indura" langa ea un astfel de om. si nu o zic ca pe un repros, ci doar gandindu-ma ca eu una................NU. si ma gandesc la asta, pentru ca, dupa o experienta trista, mi-a fost teama ca nu cumva al meu sotior sa fie genul asta. si....de cand m-am convins ca nu se incadreaza in aceasta categorie, am rasuflat usurata. cu riscul de a ma repeta, fiecare dintre noi cauta altceva, poate accepta lucruri diferite de noi; tocmai de aceea nu vreau sa judec pe nimeni. parerea mea este ca "un cabotin" nu trebuia sa-si oficializeze relatia, pentru ca facand asta, i-a dat mari sperante sotiei ca va fi DOAR AL EI pentru multa vreme. iar el....desi si-ar fi dorit asta....nu poate. de ce? pentru ca asa este el. e ceva incontrolabil..cred...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu e bine sa sarim la concluzii. Daca sotia "cabotinului" a acceptat o relatie, asta nu inseamna ca ar accepta orice defect al acestuia. Pur si simplu, oamenii au valori si prioritati diferite, si, bineinteles, circumstante diferite. Dupa cum povesteam anterior, cunosc cupluri in care s-a trecut peste o astfel de infidelitate ( nu repetate, dar totusi relatie, nu aventura) dar in care nu s-ar trece niciodata peste vorbe urate, indiferenta fata de nevoile celuilalt, compasiune si intelegere in ansamblu. Cunosc iarasi cupluri longevive cu scandaluri, comportament urat, indiferenta la ce isi doreste celuilalt,dar in care nici unul nu a calcat stramb. E clar - oamenii au valori diferite. Pe langa lupta pt. familie si copil, sotia cabotinului a vazut in el alte calitati pe care ea pune mare pret. Este de admirat ca nu a vazut omul redus la o singura dimensiune - aceea ca a fost infidel, ci a putut percepe intregul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui absoluta
Poate de aia si e a 2 a oara, a 3 a oara.....stie ca are unde si la cine se intoarce....
Exact la asta ma gandesc si eu, dar mi-e teama sa nu incep sa fiu prea credula si sa pierd din nou. Incerc sa fiu tare, desi inauntrul ceva nu ma lasa. Am mai citit pe forum si alte subiecte similare in care pur si simplu nu a mai mers oricat s-a incercat. Nu stiu ce sa fac ... ma gandesc sa las timpul sa le rezolve pe toate insa cateodata le rezolva meschin ... nu cred ca e totusi solutia potrivita. Chiar nu stiu unde si la ce se va ajunge :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga infinity...nu exista reguli sau retete. fa asa cum simti. in astfel de cazuri, nimeni nu te poate sfatui pentru ca sistemele de referinta ale noastre sunt asa de diferite, asteptarile, valorile, dorintele....s.a difera... prin urmare....fa asa cum simti TU. nimeni nu iti impune sa urmezi anumite valori sau sa-ti doresti lucruri, care pentru tine nu valoareaza prea mult. de-asta iti spuneam ca nu judec pe nimeni. deoarece suntem atat de diferiti, incat ceea ce pentru mine poate insemna ceva extraordinar....pentru tine sau altcineva..poate fi indiferent; si invers.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...