Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

limitele relatiei mama-copil


Recommended Posts

marcellina, [pup] Si eu sunt de parere ca nici un parinte de pe lumea asta nu poate iubi doi copii la fel. Explicatia e simpla (cand nu ai interese personale s-o negi): parintele iubeste mai mult copilul cu care se identifica, acel copil in care se poate recunoaste pe el, in care poate gasi anumite calitati pe care si le atribuie si lui insusi. E trist, dar adevarat: pana si cand esti copil unic unul din parinti iti poate refuza dragostea din cauza ca-l identifica in tine pe celalalt parinte. Numai eu stiu de cate ori auzeam de la mama pe un ton plin de dispret: "Esti baietoasa, esti leita tac-tu!" sau "Cand te-am vazut la maternitate plina de par negru ca tac-tu am zis ca nu esti copilul meu!". Si tot asa. Dar in final trebuie sa fiu recunoscatoare ca am ramas copil unic, altfel as fi primit si mai putin decat nimic, nu?
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Explicatia e simpla (cand nu ai interese personale s-o negi): parintele iubeste mai mult copilul cu care se identifica, acel copil in care se poate recunoaste pe el, in care poate gasi anumite calitati pe care si le atribuie si lui insusi.
Asta e o explicatie egoista. E reala in unele cazuri - doar in alea in care instinctul matern de "a proteja" puiul mai neajutorat nu e suficient dezvoltat. Dar sa generalizezi e ca si cum ai spune ca iubesti copilul in functie de cit de mult seamana cu tine, nu cu sotul,, nu cu soacra, nu cu matusa. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ar trebui sa confundam iubirea cu nivelul atentiei acordate si cu gradul de apropiere de un copil. Daca iti iubesti primul copil, il vei iubi si pe al doilea. Si da,vei acorda pe rand atentie mai multa copilului care are mai multa nevoie. Si copii trebuie sa invete ca fratii trebuie sa imparta si timpul si atentia mamei. Si da, poate te vei simti mai apropiata fata de unul dintre copii, poate pentru ca vei simti nevoia sa-l protejezi, poate pentru ca a fost primul nascut, poate pentru ca e cel mai mic, poate pentru ca e mai deschis sau iti seamana. Asta nu inseamna ca nu il iubesti si pe celalalt. Eu am un frate mai mare si mi-as dori sa am 2 copii. Chiiar daca unerori mama a fost mai ingaduitoare cu fratele meu, chiar daca tata a fost mai ingaduitor cu mine, chiar daca uneori vroia si fratele meu si poate si eu toata atentia lor, nu as da pentru nimic in lume experienta de a avea un frate. [gravi] 13s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, Flaviuta stati s va creasca fetitele. Si eu am fost hotarata s o am doar pe ea. Acum isi doreste, Raluca, cu toata disperarea o surioara. Imi arata pe strada femei gravide si mi zice "uite mami asa vreau sa fii si tu". Nu mai sunt atat de tanara ca si voi, suntem departe de RO doar noi trei dar am s o fac si pe asta. Intrebari, intrebari: de ce ea e singura? Si Flaviuta bine inteles ca nu poate fi ca si fata ta chiar daca i tot al vostru/ nu infiat, nici gemenii nu s atat de identici chiar daca la infatisare sunt uneori. Si are cineva o semnatura f frumoasa despre iubirea pe care mama o are ptr copiii ei oricat de multi ar fi. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor care nu va doriti bb2, aveti grija ce va doriti! Cineva aici spunea ca o mama poate creste 10 copii, poate sa le dea la fiecare dragostea ei si totusi fiecaruia intreaga... Superb spus. Si chiar asa e. Eu am doi copii: sunt caractere complet diferite, unul sclipeste de inteligenta, celalalt e absolut normal; cu toate astea pentru mine sunt perfecti. Pentru oricare din ei mi-as da viata fara sa ezit. Cineva mi-a spus candva despre a avea copii: este o vreme cand nu-i vrei tu pe ei, iar mai tarziu nu te mai vor ei pe tine...Ganditi-va bine ce spuneti!!! Nu exista comoara mai mare decat copiii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviuta, regula "combateti idei, nu persoane" imi este foarte clara si, in postarile mele, ma straduiesc sa fac aceste lucru. Asa cum stii, sunt idei ale tale carora le daruiesc floricele la alte topice. Da-mi voie, te rog, ca atunci cand intalnesc o idee a ta care este in flagranta contradictie cu o idee a mea, sa o combat. Fara suparare! In postarea mea de dinainte, nici macar nu am dat un quote in care sa apara numele tau. M-am folosit doar de afirmatiile tale pentru ca ilustreaza perfect parerea mea in legatura cu un posibil moment in care relatia mama-copil ar inregistra un esec. Neacceptarea imperfectiunii copilului!! Atata tot! Sper sa ma fi inteles! P.S. cand ma vei vedea ca umblu prin arhiva forumului pentru a gasi postari cu care sa 'infund' alti membri, atunci sa stii ca, da, am trecut la combatut persoane. P.S. 2: ma felicit ca am putut sa ma abtin si nu m-am pronuntat cu privire la alta idee a ta, ingrozitor de urata mie: aceea conform careia amercicanii au capatat ceea ce au meritat. Nu am facut-o pentru ca, probabil, as fi ajuns la a combate persoana ta. ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise Iar diferentze se fac, da. Dar am observat ca nu in favoarea celui mai frumos si mai destept, ci invers. In favoarea celui mai pricajit si mai slab si mai dependent... Probabil, ca parinte, pe acela simti nevoia sa-l ajuti in primul rind. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Elise, si eu sunt de acord ca se fac diferente. In favoarea cui, cred ca depinde de astepatrile parintelui si de cat de tare a fost sau nu dezamagit de unul dintre copii. Caz concret, la mine in familie. Eu am invatat foarte bine, adica am corespuns perfect standardului parintilor mei in legatura cu un copil reusit. Fratele meu, nu. I-a dezamagit ingrozitor din aceasta cauza. De aceea, intotdeauna am fost eu cea favorizata :-((( Si stii care e nenorocirea? ca nici macar acum, cand vad efectele, nu isi dau seama ca au gresit. Oamenii sunt ingrozitor de incapatanati, din pacate... ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Nu mai sunt atat de tanara ca si voi, suntem departe de RO doar noi trei dar am s o fac si pe asta
Corinadana, acum mi-am amintit ca ai scris asta :-) Felicitari!!!!!!!!! [pup] Daca tot v-ati propus asta, va doresc sa se intample cat mai curand :-) Sa ne spui si noua, da? [bibe] ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel poa n-am inteles eu bine...dar m-am gandit clar ca faci referire la mine si plodul meu. si nu sunt de acord cu asta,sa sti. Si eu combat idei,nu persoane..in schimb ma apuca si nu ma abtin cand se fac supozitii diverse referitoare la mine..asta e. Iar dreptul la o opinie contrara,il avem cu totii. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...