Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

limitele relatiei mama-copil


Recommended Posts

Nume, stii care e problema...si de ce nu pot fi "reconsiderate" limitele? Pentru ca n-avem vreun robinet la indemina. Sintem oameni. Nu ne calculam sentimentele, nu le impartim pe portii, nu le punem in balantza si nu le ajustam in functie de merite. Daca facem asta, atunci sentimentele noaste nu sint reale, ci simulate. Tind sa cred ca cineva care pune problema in acest mod nu a iubit cu adevarat si nu prea intelege cum e aia sa iti pui sufletul la bataie fara sa astepti nimic in schimb. Si chiar sa fii si fericit ca nu primesti nimic in schimb - bizar, nu? Si mia e ceva... mi se pare extrem de dur faptul ca "educatia este cea mai mare dovada de iubire pe care ti-o puteau da". Da, daca am trai intr-o lume de mercenari, probabil ar fi cea mai mare dovada, pentru ca te-ar ajuta sa supravietuiesti. Dar in lumea actuala, consider ca sint si alte aspecte mai importante decit educatia care contribuie la echilibrul unui copil: unul dintre ele ar fi caldura sufleteasca, dezvoltarea "abilitatii" de a fi uman, de a gresi chiar, de a-ti da friu liber sentimentelor. Mi se par lucruri mai importante pentru echilibrul individual, decit educatia, hoardele de meditatori, perfectionarea si slefuirea "abordarilor cerebrale". Sincer vorbind acum, un copil mai slab pregatit si antrenat poate fi foaaarte fericit ca muncitor necalificat. Dar un copil care-si reprima sentimentele nu va fi niciodata. Indiferent ce nivel ierarhic ocupa, citi bani castiga, cit de performant este si cit de cerebral. Pur si simplu, fericirea nu acolo salasuieste... in abordarea logica. Din contra. Este total ilogica. Si de ne disecat.:) Stii cum imi vad eu copilul peste citiva ani? La fel de pura, calda si sincera ca acum, cind isi lipeste obrajorul de mine si ride. Nu ma intereseaza sa devina manager level nspe, dar ma intereseaza sa-si pastreze acest dar de a ride din orice si de a se bucura de orice, si de a privi lumea ca pe un loc nemaipomenit, atit cit se va putea. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nume,poti fi fericita ca parintii tai au fost asa .Si ai mei m-au invatat foarte multe lucruri bune si m-au tinut imbracata in haine de calitate,nu m-am plans in veci de lipsa de hrana sau lucruri materiale. Primul lucru pe care mi l-au "predat" a fost sa fiu independenta .Au facut o treaba temeinica pt ca la 16 ani inclusiv d.p.d.v economic eram independenta.Sigur ca le sunt recunoscatoare pt asta .As fi fost fix pierduta-n spatiu daca nu mi-ar fi predat bine lectia asta. Totusi mi se pare mie sau si la orfelinate copiii erau stimulati in directia asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa faci o gresela nu neaparta trebuie sa fi rau sau sa nu crezi in dumnezeu,( nu ma refer la violuri si fapte premeditate). una din fete spunea (nu dau nume,si imi cer scuze ca ma folosesc de acea intimplare)ca vazindu-si partenerul cu alta a vrut sa treaca cu masina peste el ,a avut noroc ca a intrat doar in bloc cu masina,iar persoana a scapat nevatamata ,crede-ti ca a facut-o din rautate?? eu nu cred ,cred ca a fost un impuls. si eu sunt o persoana cerebrala ,vreau sa-mi educ fiul cu dragoste pentru el si aproapele lui,dar daca ajunge sa greseasca poate sa fie si pentru ca este om si este supus greselii. ce pot sa-l invat de pe acum este ca pentru orice greseala trebuie sa-ti asumi raspunderea si consecintele.ce am sa fac dupa ce a gresit ,sa zicem ca a avut un accident de tranzit a omorit o persoana ,sigur i-as cauta toate circumstantele atenuante,nu i-as spune sa fuga ,dar nici nu l-as crede criminal,l-as indemna sa raspunda ,dar si sa se apere,si eu l-as apara cu toata fiinta mea cu tot ce pot de deznadejde ,de prejudecati de o pedeapsa mare ( nu stiu un avocat bun spre exemplu)iar relatia noastra de dragoste nu se v-a schimba, poate l-as iubi mai mult fiindca este in impas. daca ar intra in droguri da, l-as denunta fara sa stau pe ginduri ,l-as ajuta sa intre intr-un program de dezintoxicare ,nu l-as lasa cu nici un pret sa se distruga sau sa distruga pe cei din jurul lui,prefer sa stea 2 luni inchis decit sa moara peste 2 ani sau sa omoare pe altcineva . fetelor cred ca suntem masochiste de ce trebuie sa ne gindim la lucruri atit de dureroase,am inima in git ca si cum ceva rau i s-a intimplat puiului meu. nu mai vorbesc depre lucruri dureroase. sa ne apere dumnezeu si pe noi si pe dusmanii nostrii de asa tragedii. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io eram "fata" aia... [:D] Nu din rautate - ci din disperare, nu vedeam alta cale de ieshire dintr-o situatie imposibila. Shi oricum eram convinsa ca n-am sa mai pot trai normal niciodata, asa ca nu mai aveam nimic de pierdut.... shi nici n-aveam de gind sa ma ascund. De ce sa ma ascund? so... daca vrei detalii, pot sa ti le dau, da's cam horror. [:D] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elise, stiu ca nu din rautate ,si ma gindeam ca ai sa raspunzi ,tocmai deasta am dat exemplul tau ,erai cel mai bun ptru acest subiect, poti sa gresesti din disperare ,impuls ,ca mai mult de atit nu poti gindi in acel moment,nu ptru ca esti rau ,in momentele grele nu mai esti nimic. eu de aia nu judec cine este rau si cine este bun ,toti suntem buni pina suntem rai. auzi ,x-ul tau nu cumva a ramas speriat de la atac si de aia s-a ramolit ?ia mai fa-te odata la el poate isi revine. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
auzi ,x-ul tau nu cumva a ramas speriat de la atac si de aia s-a ramolit ?ia mai fa-te odata la el poate isi revine.
[:D] ba de atacu' lu' Bachus[alcool] s-a speriat el, de fapt ... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista cumva o parte comica rau a faptului ca ai incercat sa omori un om cu masina (pentru ca nu te iubea), dar ma eludeaza complet, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare prea comic... [hot]... adik, ma rog, acu' putin imi pasa, da' atunci n-a fost prea comic, si nici daca m-ar fi iubit n-ar fi schimbat cu nimic situatia. In fine. Bine ca nu s-a intimplat, ca-mi arunca mama chiftele pe dupa gard. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...