Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O parere obiectiva, va rog


Recommended Posts

As dori o parere intr-o problema ce ma framanta de cateva saptamani. Noi suntem casatoriti de 2 ani, eu am 32, el 34, ne dorim mult un copil, ne-am facut toate analizele, si cele de rutina, si cele mai aprofundate. Pare ca suntem ok amandoi, d-na doctor mi-a spus sa folosim perioada fertila, sa avem minim un contact la 24h si mi-a explicat toate alea... Eu la randul meu i-am explicat sotului cum sta treaba... daca vrei copii, trebuie sa prestam [:D]. Si tocmai aici apare problema. El se cam ascunde dupa deget dupa parerea mea, subiectiva bineinteles. Cu toate ca isi doreste un copil, nu renunta la anumite principii ale lui, care pe mine ma enerveaza cu fiecare zi ce trece mai mult. Sambata spre duminica, nik ca dum trebuie sa mergem la biserica, dum iar nik, la fel miercuri si vineri. I-am propus sa mergem la preotul nostru sa cerem dezlegare, daca asta l-ar linisti pe el, dar nu vrea sa auda. Mai ramane in cate o seara la casa de la tara, pe motiv ca are treaba f dimineata si sa fie acolo pe loc. A mai fost plecat cate o sapt, doua din tara, cu afaceri. Eu inainte, nu am dat mare importanta, dar asta cu miercuri nu, vineri nu, duminica nu, nu reusesc pur si simplu s-o inteleg si s-o accept. Gresesc eu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai ce sa faci daca e atit de religios?!Mi se pare normal sa-i accepti aceste principii, avind in vedere ca le stiai dinainte de mariaj si,oricum mai ramin 4 zile pe saptamina.Suficient!Daca incepi sa stresezi omul cu problema asta cred si eu ca nu-i mai arde.[:-@][:D]Stai linistita,mai e si luna urmatoare.Lasa lucrurile sa decurga natural. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca problema e strict religioasa,ce sa zic? sa intelegem....sunt oamneni care respecta postul,regulile,canoanele si ce-o mai fi.... si aici tu ar tb. sa stii exact daca doar asta e motivul...adica daca l-a apucat respecatarea regulilor doar acum cand e vb de facut BB sau asa e el de fel [:D] daca nu e asa de fel,atunci eu inclin sa cred ca vrea sa mai amane momentul...cel cu venirea BBului[:D]si postul e doar o scuza... Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lasa omu' sa respire mey...imagineaza-ti ca ai 'ceva' in pantaloni careia sa-i poruncesti sa presteze la ore/zile fixe...crezi ca-i usor?! si n-o zic din carti, am fost si noi pe acolo...rabdare, putina diplomatie si mai multa intelegere, altfel nu o sa fuga o zi, doua...o sa fuga o viata de tine. incearca sa te relaxezi si sa nu mai fii presata de gandul ca trebuie acum, luati partea distractiva a lucrurilor; exista si asa ceva, trebuie doar s-o descoperi. enjoy :) looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa
lasa omu' sa respire mey...imagineaza-ti ca ai 'ceva' in pantaloni careia sa-i poruncesti sa presteze la ore/zile fixe...crezi ca-i usor?! si n-o zic din carti, am fost si noi pe acolo...rabdare, putina diplomatie si mai multa intelegere, altfel nu o sa fuga o zi, doua...o sa fuga o viata de tine. incearca sa te relaxezi si sa nu mai fii presata de gandul ca trebuie acum, luati partea distractiva a lucrurilor; exista si asa ceva, trebuie doar s-o descoperi. enjoy :) looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Pai sa respire...da' n-auzi ca respira cam des?[alcool] sambata,duminica,miercuri si vineri! hai ca miercuri si vineri se tine post...dar duminica?[alcool] in plus mai pleca si prin delagatii... Daniela are totusi dreptate! parerea mea [asia] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai cred ca respira atat cat simte nevoie de aer. si io daca as avea o punga pusa pe cap as fugi dupa aer...si cine hotaraste ce inseamna respirat des si ce inseamna rar?! suntem atat de diferiti! sa fim seriosi...de 5 ori pe saptamana e ceva demn de filmele XXX chiar si in perioada fertila, ce Dumnezeu... unde mai pui stressul de la job, treburile pe acasa si altele diverse. plus ca perioada fertila nu tine toata luna [:D] deci nu vad unde-i criza majora de cuplu numa' bun de sfatuit de un divort (inevitabil in subiectele de gen)[batcap] mey copii, iubiti-va mult si adevarat, jucati-va si bucurati-va unul de celalalt, viata-i asa de scurta! looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mei, eu stiam ca Domnul a zis "cresteti si va inmultiti". Si cum altfel sa o facem decat... prestand?[:D] De cand e iubirea intre sot si sotie un pacat? Chiar si cea trupeasca! Si chiar cu mersul la biserica! Eu nu vad cum s-ar exclude una pe alta, dar ma rog, nici nu sunt asa de bisericoasa, desi cred in Dumnezeu. Dar mai cred si ca Dumnezeu este unul bun, care cunoaste slabiciunile omenesti si le iarta, cu toate ca dorinta de a avea uncopil nu mi se pare nici un pacat si nici o slabiciune, asa ca, ziceti ce vreti, dar eu inteleg de ce Daniela e nemultumita. Nu e vorba de facut dragoste non stop. Ea spune ca in perioada fertila are pretentia la prestatie mai "deasa", ceea ce nu mi se pare asa un sacrificiu (sa fim seriosi!). Mi se pare aiurea si treaba cu "dezlegarea de la preot". Sa ce? Sa iti iubesti nevasta si sa ii faci copii? Eu nu prea il inteleg pe sot. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria,doctorul i-a explicat ca tb ...la 24 de ore [:D] si in primii 2 ani de casnicie de 5 ori pe saptamana nu e chiar XXX[:I] eu cred ca Danielei ii ticaie ceasul acela[:)] si normal ca se intereba de ce nu se respecta "programul impus"[:D] cum spuneam,ori e sotul(prea) religios,ori el vrea BB mai tarziu... pt asta tb sa discuti cu el si sa vezi care e problema reala...desi,daca el vrea sa amane momentul nu o sa-ti spuna direct...cel putin asa cred eu[:D]... si,da,Maria are dreptate nu uitati sa va iubiti....daca tot cauti momentul prielnic sa ramai insarcinata o sa fii dezamagita,ca BB vine cand vrea el....mai bine lasa totul sa vina de la sine,fara sa-ti faci atatea calcule [flo] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"programul impus" - voila! de ce trebuie mereu sa impunem altora sa ne iubeasca, sa ne zambeasca, sa ne xxx, sa ne inteleaga?! de ce sa impunem?! si mai ales celor dragi?! de ce sa aiba 'pretentia de prestatie mai deasa'?! sotul nu verbalizeaza dar din gestiri inteleg ca si el are pretentia la putin libertate (chiar daca doar pentru moment!) asta nu inseamna ca n-o mai iubeste, ca nu-si mai doreste un copil, ca nu...ca nu...ca nu... de multe ori, noi femeile, ne miscam mult mai rapid decat barbatii (facem planuri, scenarii, totul e in avans deja schitat si desenat in mintea noastra) si nu e de mirare ca ii luam prea rapid cu planurile noastre de cele mai multe ori. de asta zic, ai putin rabdare cu el, sa accepte noua situatie, sa accepte cele zise de medic, sa-si regleze putin ceasul interior si el. la fel de indreptatit si sotii au pretentii nu doar noi, femeile, ca nu-s doar armasari de prasila. dincolo de asta exista un suflet care se loveste de aceleasi bariere si ziduri ca si noi atunci cand isi doreste un copil care intarzie sa apara. suntem prea proocupate de cele mai multe ori sa nu-i intelegem pe cei de langa noi, decat sa-i intelegem ceea ce presupune ceva mai mult efort si deschidere. hai, make love, not war [:D][pup] looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...