Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O parere obiectiva, va rog


Recommended Posts

Lara ,scuze, problema Danei este ceva mai complexa. Nu se rezuma la sex de 3 ori pe saptamana ,sex care vine din dorinta, iubire, atractie. Vorbim despre sex legat de calendar, temperatura, dorinta de a avea un copil, disperarea care se naste cand copilul nu vine. Vorbim despre stresul care se naste in urma acestui fapt. Vorbim despre frustrarile femeii si neputinta barbatului in fata acestei suferinte. Nu inseamna ca el isi doreste mai putin. Inseamna ca de cele mai multe ori barbatii se simt coplesiti. Ca femeia incet incet nu o sa mai caute frumusetea actului in sine. O sa stea cu ochii pe calendar, o sa calculeze si recalculeze perioada de ovulatie, o sa faca sex cu ochii pe pereti asteptand "momentul" si asteptand urmatoarea zi optima. Facand teste de sarcina dimineata la pranz si seara pana cand urmatoare menstruatie spulbera speranta. Si atunci stergi lacrimile , te duci la sot si ii comunici zambitoare ca trebuie sa o luati de la capat. Iar atunci sotul o sa iti spuna ca azi e miercuri, poimaine e racit, raspoimaine e vineri ...sotia o sa planga si nu o sa inteleaga de ce nu o mai iubeste, nu o mai doreste, de ce el nu isi doreste acel copil. Dar de cele mai multe ori el o iubeste....si o doreste....si il doare sufletul cand o vede cat de mult sufera ,se chinuie...cat de mult isi doreste sa fie mama. Iar copilul nu mai vine... Iar un barbat care accepta sa faca toate analizele pentru infertilitate ,credeti-ma isi iubeste sotia. Daniela am inteles ca la tine nu exista nici o problema reala. Asa ca relaxeaza-te si menajeaza-te. Si pe tine si pe el. [flo] Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu inteleg ce spui tu acolo, ca si sotul meu este la fel cu postul, mai putin partea cu sambata spre duminica, desi a incercat si asta dar eu am fost ferma pe pozitie! ca oricum sunt mai multe zile de post decat de nepost in an! Eu cred ca vb serios, nu o foloseste ca scuza, cel putin al meu nu, ca pe el l-a apucat ferventa religioasa dupa ce am facut copiii. Si mai cred ca merge si pe premisa ca daca da Domnul, da si in ziua de nepost. Insa eu as merge frumos cu el de mana la preot sa vedeti ce zice! Ca el e duhovnicul vostru si el trebuie sa va indrume! Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna daniela, Inteleg ca pt. tine e foarte important sa [xinpat]cat mai des in perioada fertila ca sa aveti bebele vostru cat mai curand. Dar, il inteleg si pe sotul tau - in fond are niste principii pe care, chiar daca tu nu i le impartasesti, are voie sa le aiba in continuare. Cred ca daca situatia ar fi inversa nu ti-ar placea nici tie sa ai impresia ca sotul te constrange sa renunti la valori importante pt. tine, in conditiile in care va raman oricum 4 zile pe saptamana pt. nebunii. Iarasi, si asta ca raspuns la cateva alte replici, nu consider ca un sot care isi doreste sotia de "numai" 4 ori pe saptamana, nu e atras de ea, sau ca ar fi o problema. A iubi pe cineva nu inseamna ca in fiecare zi sa vrei intruna [pup]. Desi sexul e o parte importanta a vietii, nu e singura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yeah, right, lara_c! m-ai ghicit la fix. pentru mine secsu e subiect tabu, sa fac secs cu sotul meu e o povara si si atunci cand o fac, trag plapupa in cap si sting becu. [:D][:D] in romania totul e posibil. ce bine ca tu esti in anglia si ai scapat de 'virusul' asta. problema era a danielei, ea are nevoie de ajutor. focuseaza-te pe ea. catalina, tu ai fost o draguta sa-i explici larei dar cred ca te-ai obosit degeaba...cine n-a trecut pe acolo nici nu viseaza ce efort presupune sa deschizi cracii la ora/zile fixe (pardon, da asa e), cat timp iti ia sa poti s-o faci cu detasare si ce scuze iti mai trec prin cap numai sa ai un respiro. (obervatie pentru cele saritoare...ma refer la zilele fertile, nu la altceva) [:D] dana, again - make love nor war - n-am nici o indoiala ca ai inteles mesajul. tu alegi ce-i mai bun pentru voi[pup] looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria draga, asa cum spuneam imi pare rau sa aud ca ai astfel de probleme.Se vede de la o posta ca nici macar nu poti sa scrii sex...ci secs???Sau poate asa se scrie corect...ca de.... eu am plecat din Romania. Din cate stiu eu SECS este o prescurtare pt. o anumita fundatie care se ocupa cu gay stuff.Da un google... Am trait in destul de multe tari si am vizitat si mai multe si am ajuns la concluzia ca da, in Romania sexul este inca un subiect tabu.E parerea mea.Daca esti de alta parere esti libera sa ti-o exprimi.De aia se numeste forum.. In sfarsit...cat despre faptul ca nu inteleg....crede-ma ca inteleg foarte bine.Am foat si eu in situatia de a incerca detul de mult pentru a avea un copil.Tocmai de asta am spus ca daca vinerea nu, miercurea nu, duminica nu plus toate celelalte posturi de peste an....va fi cam greu.Vreo 5 zile pe luna ii vine ciclu si alte cateva nu sunt fertile....samd Si raman la concluzia ca daca are aceste convingeri religioase stricte probabil este (sau ar fi normal sa fie) la fel de strict si in ceea ce priveste alte aspecte de viata. M-am 'focusat' pe problema Danielei, dovada ca i-am sugerat sa se intrebe sau sa isi intrebe sotul privitor la alte aspecte de viata si implicatiile convingerilor religioase asupra acestora. Nu stiu care e situatia la ei in casa, dar, daca el a inceput sa fie foarte religios numai dupa ce au convenit sa aiba un copil, ceva e putred in Danemarca.Daca asa era si inainte, mai ales inaite de a se casatorii, probabil ca intr-adrvar este foarte religios. Inainte ca ei doi sa continue sa incerce sa aiba un copil,daca in mintea Danielei a incoltit o indoiala, eu cred ca tb sa discute in loc sa incerce pana la epuizare (mai degraba la cea emotionala ma refer)in zilele in care sotul ei este de acord.Nu am sugerat nici o clipa sa il forteze, din contra, sa inteleaga de unde vine problema .Daca intr-adevar exista una. Nu inteleg, Maria de unde pana unde spui tu ca am scapat din vedere problema Danielei.Eu i-am dat un sfat asa cum m-am priceput.In locul ei eu asa as gandi problema. Daca tu gandesti altfel...exprima-ti opinia.Nu te opreste nimeni. Lara Erinn's mummy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fac o ultima risipa de energie si raspund, deh sunt si io om, am incercat...da' nu ma poci abtine [:D] off topic... mey lara, tu esti o draguta zau asa. pai tocmai i-am spus mai sus danei, parerea mea. cat despre cat de inhibata au ba ma crede lumea pe aici zau ca n-am nici un stress, intelegi?! [:D] e suficient ca io-s pe deplin satisfacuta, nu trebe s-o strig in gura mare pe forum, got it?! [:D] nu contest ca se prea poate sa placa altora sexu' (poftim, esti impacata?![:D]) muuuuuulllttt mai tare decat mie, deci nu contest, da zau ca pot dormi din cauza asta noaptea, si inca bine de tot! [:D] io te pooop si-ti doresc o viata plina! [:D] ma opresc aici ca nu vreau sa stric subiectul danei care avea o intrebare cat se poate de serioasa... scuze, dana, dar era risc major sa ma trezesc in creierii noptii de la mancarime de dejte, daca nu postam [:D] [pup] looking for my sunshine [am] +6
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru pareri si raspunsuri. Maria [pup]. Lara [pup]. Noi ne-am cunoscut cu trei luni inaintea nuntii, el 32, eu 30, deci nu aveam cum sa nu fi avut nici o experienta inainte [:I]. Dupa nunta am fost atenti doar doua-trei luni si dupa, am hotarat ca n-ar fi rau sa fim in trei. Zilele astea am aniversat doi ani de la nunta si minunea intarzie sa apara in viata noastra. Sotul meu a fost de la inceput religios, si eu sunt, dar in limita normalului cred. Pe mine m-a bucurat ca el este asa, un om care-l iubeste pe Dumnezeu, cred eu ca apreciaza la adevarata valoare viata si semenii. Poate gresesc, dar asa cred. Sotul meu este un om foarte bun, ma iubeste, ma respecta, nu e gelos si daca poate ma ajuta cu orice as cere. Iubeste viata, oamenii, copiii, animalele. Singurul defect pe care i-l vad in astia doi ani si ceva impreuna... este cam urs. Adica cand nu-i convine ceva, nu spune ce-l supara, se inchide in el si adio, cu greu afli care-i buba. Cand ii spun ca e urs, zice ca mai e un pic si se pune la hibernat. Iar cand ma supara cu ceva, vine la mine si face mor mor mor [:)] si mie imi trece. Speram ca va aparea curand si un copilas in viata noastra, e bine si in doi, dar in trei (patru, cinci) viata ar fi si mai frumoasa. Numai bine va doresc tuturor [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In perioada fertila trebuie sa prestati o zi da, o zi nu. Spermatozoizii nu au timp sa se refaca mai repede. Iar daca esti stressata iar el de asemenea, ai sanse mici sa se prinda ceva. Crede-ma 4 ani am fost aspiranta si abia cand am hotarat ca nu e momentul si trebuie sa mai asteptam putin am reusit. Bafta si sa treci cat mai repede peste perioada asta!!! Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...