Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

poznasi, dar dragalasi ian-febr 2004 (6)


Recommended Posts

Tare frumusel e Albert, nu imi vine sa cred ce mari au crescut puii nostri. Gasisem intamplator pe acasa niste poze de la ziua Alexandrei de un anisor si l-am vazut acolo si pe Albert. Si acum e ditamai flacaul, si chipes (apropos, asta e vorba favorita a fie-mii). Mi-a placut si tortul cadou, chiar ingenios. Rox , mamica Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) [url="http://community.webshots.com/user/Roxana_G"] Poze cu noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca v-am mai intrebat, dar voiam sa readuc discutia. Copiii vostri sunt stricaciosi? Zau Alex ma exaspereaza uneori, strica tot ce prinde. Cica ar trebui sa urmaresc sa vad daca e in scopuri de cunoastere sau din rea vointa, dar nu ma prind. Ca sa va dau un exemplu, rupe toate culorile cerate in bucatele, mai cioparteste carti, loveste jucarii si se sparg, si lista ar continua. Nu mai zic de cd-uri zgariate, obiecte scapate, si cani de lapte varsate pe haine sau pe pat. Rox , mamica Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) [url="http://community.webshots.com/user/Roxana_G"] Poze cu noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matei nu-i stricacios. mai strica el, dar mai mult din neatentie sau pt ca nu da importanta la lucruri, nu-si propune sa le pastreze. eu il cert asa ... usurel [:D] ca sa nu aiba impresia ca nu conteaza dar are unele faze cind inventeaza jocuri stricacioase ca sa zic asa. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu nu e stricacios, se joaca frumos, testeaza lucrurile, nu e agresiv cu ele. Insa Alex a rupt cartea de cum a pus mana sa o deschida. Degeaba o rog sa aiba rabdare, sa fie atenta, sa aiba grija. Nici nu stiu cum sa mai procedez cu ea. In ultima vreme nici nu am mai reparat ce a stricat, in speranta ca intelege ca lucrurile se mai si pierd, ma tenta sa ii mai confisc cate ceva pentru fiecare stricaciune. Insa nu stiu daca este ok. Ma doare sufletul de lucruri de cele mai multe ori, si ma gandesc ca nu e bine nici pentru ea sa nu aprecieze si sa nu aiba grija de lucruri (poate e vina mea ca are prea multe). Rox , mamica Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) [url="http://community.webshots.com/user/Roxana_G"] Poze cu noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, noi ii mai confiscam cite o jucarie draga atunci cind sare calul prea tare. si cam are efect. de fapt e printre putinele pedepse pe care le primeste. asta si trimisul singur la el in camera. in alta ordine de idei m-a emotionat total in seara asta, a scris el absolut singurel "mama, tata, matei, bunica" fara sa-i spun eu cum se scriu. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Roxi, nici Rares nu strica lucrurile decat intamplator sau cand se joaca neatent cu ele (de ex. daca face curse de masini si se mai lovesc de perete...). Cand era mai mic si strica un lucru imediat avea initiativa de a repara: a rupt odata un calendar de hartie si a venit la mine cu rola de scotch ca sa il reparam. Acum de curand a imprumutat o masinuta de la un coleg si din greseala i-a ciobit copilului masina. A fost f. suparat din cauza asta si primul lucru cand a ajuns la gradi i-a spus copilului respectiv ca-si cere scuze ca s-a intamplat asa ceva. Deci e chiar atent si nu ii e indiferent cand se intampla evenimente din astea. Daca, din greseala, strica ceva (de ex. sparge un pahar) regreta ca s-a intamplat si discutam ca e un lucru fara voia lui, ca oricui i se poate intampla din neatentie, ca si noi am facut asta, ca se rezolva prin faptul ca vom cumpara altele... Noi am stabilit trei reguli pe care le respecta destul de bine: 1. nu stricam lucrurile 2. nu ne facem rau noua 3. nu facem rau altora. Daca strica o jucarie imi pare ca deja sufera aplicarea unei pedepse pt. ca nu se va mai bucura de ea, dar imporatant este sa tina la acel lucru, pt. ca alfel se lipseste fara regrete de el. Eu as proceda in doi pasi: 1. las-o sa suporte consecintele actelor ei, adica sa isi imputineze jucariile. Cand va vedea ca incep sa devina tot mai putine, cred ca isi va da seama ca de modul in care le pastreaza depinde daca mai are sau nu jucarii. Nu-i mai cumpara altele noi, mai ales daca nu invata sa le pastreze pe cele pe care le are deja. E posibil sa nu le aprecieze din cauza ca sunt prea multe! 2. explica-i faptul ca acele lucruri pe care le distruge au costat bani, ca ai fost la servici pentru asta, ca de acei bani puteai sa iei alte lucruri, dar ca tu te-ai gandit la ea ca se va bucura, ca ii vor face placere... dar ca uite, rezultatul este acesta. Fa-o sa se gandeasca daca ei i-ar placea sa se intample la fel cu lucruri daruite de ea altora: de ex. desenele pe care ti le face. Daca tu le-ai rupe? Cum s-ar simti? Cred ca nu trebuie trecut cu vederea nici un astfel de eveniment! Sa nu inteleaga ca nu conteaza! Dar nici nu tr. sa te enervezi ci sa-ti faci un plan pe care sa-l urmaresti cu consecventa, sa fii calma si hotarata in a-i spune ca poate proceda in alt mod, ca nu esti de acord cu ceea ce face, ca trebui sa invete sa nu mai strice lucrurile. Altfel va ramane fara ele! Eu ma intreb insa alt lucru: sa nu faca toate astea doar pt. a atrage atentia? Atunci mecanismele cred ca sunt altele! Adriana[sofer] si [:o)] Rares (13.febr.2004) [url="http://community.webshots.com/user/ad_risnov"]poze cu Rares[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici Albert nu strica. Asa a a fost de mic, nu am facut nimic pentru asta. Adriana, frumos raspuns, ca de obicei ! [pup] Noi suntem bine, adica Albert se pare ca nu luat virsusul de la colegul lui de care va spuneam , multumim lui Dumnezeu. Merge la gradi zilnic, de tara nu vrea sa mai auda, aa ca prefera gradinita si trezitul de dimineata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...