Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

l-am prins.... DE CE nu recunoaste???


Recommended Posts

Kores, stai mumos, fata!!!!!! E ffff trist sa fii mama singura, in conditiile in care parasesti un barbat care te iubeste, care a gresit e adevarat...dar te iubeste... Orice decizie ai lua tot te vei indoi, stiu asta, dar gandeste-te si imagineaza-ti cum va fi cand vei fi singura...crede-ma, eu stiu... Oana si Mara 11.08.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dianaintruder
Mi-am intrebat o colega ce ar face daca ar afla ca este inshelata. Mi-a raspuns sec: "nimika. Daca e atent si e bun, #351;i cat e cu mine MA SIMT IUBITA........ de ce sa-l las alteia, ce-s mai proasta? Daca el e bun? E prea bun pentru mine. Acum 10 ani ash fi facut scandal monstru si dupa ce l-am prins cu alta mi-am dat seama ca nu merita sa ma agit pentru atata lucru, sunt altele la care el compenseaza enorm... dar itzi dai seama ca daca o facea prea des se schimba treaba". Am facut nishte ochi maaaaaaaaaaaaaaaari, si tipa, fiind o dezinvolta, aproape ca-i parea rau ca mi-a zis cu toata sinceritatea cum gandeshte. Mi-a adaugat, si asta mi-a sunat ca o scuza: "cu trecerea timpului itzi scimbi valorile la care te raportezi". Sincer, parca mi s-a parut ca se multzumeshte cu putzin, ca mine, totushi parca, parca e mai practic cum gandeshte ea. Adica daca tot nu potzi trai fara el, macar sa te doara in cot, ca-tzi e mai simplu. Dar e chestia aia.... cum adica, ce sunt eu sa accept sa ma inshele? Se duce la aia si dupa aia vine acasa la mine ca si cum nimika nu s-a intamplat si eu sa-i fac jocul, doar pentru ca asha i s-a nazarit lui? De dragul cui? Al copiilor? Al confortului meu personal? Pai el nu prea s-a gandit la confortul meu personal si la copii cand si-a utilizat sexul prin alte partzi. E ca si cum ash accepta de buna bigamia, numai ca domnul nu doarme in acele alte partzi, iar atare amanta nu se speteshte cu adevaratele lui probleme. Ea doar ia, de la sotzul meu, de la mine, de la copii mei, ia cel mai important, linistea mea #351;i a copiilor mei. #350;i eu ce sa fac? sa accept? sa nu iau masuri? Macar sa urlu si sa-l hartzuiesc pana cade mort dact sa fiu tratata ca o proasta. diana
Acu' sper ca nu mi se intampla, da' eu tot ca tipa aia as face. De ce sa urlu si sa il hartuiesc? M-ar ajuta cu ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[/quote] Acu' sper ca nu mi se intampla, da' eu tot ca tipa aia as face. De ce sa urlu si sa il hartuiesc? M-ar ajuta cu ceva? [/quote] Nici eu n-as face scandal, dar i-as da liber... Kores, nu vreau sa te amarasc mai tare. Reciteste-ti doar raspunsurile (detasat daca poti). Ce ai spune despre o alta care ar gindi in felul asta? E patetic sa treci peste ce crezi ca e bine, sa iti imaginezi ca le faci un bine copiilor stind cu un mincinos. Copiii cresc, vad, inteleg... Scuze, nu vreau sa te amarasc mai rau dar cred ca te agati de ceva putred. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa inteleg ca e un tata bun, un sot atent si tandru, un om care munceste mult, vorbeste frumos, te face sa te simti frumoasa si apreciata, dar nu-si poate tine tot timpul cocoselul pe acasa! In plus il iubesti si nu vrei sa-l parasesti! Atunci ce sfaturi astepti? Lasa, mama, un om bun, stai singura si mindra si creste-ti copiii!? AStepti sa-ti spuna cineva ca nu te inseala? Sau ca merita sa-i spargi capul pentru asta? De fapt nimeni nu e in situatia ta si toti ne dam cu parerea, dar tu stii cel mai bine daca merita sa nu sa divortezi! Asa cum descrii tu toata situatia, eu una n-as divorta, nu de alta, dar nu cred ca gasesti pe toate drumurile oameni care sa se poarte asa cum spui tu ca se poarta si tati asa de buni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am scris ultima postare, Atunci intaritata de mamosenia si glasul lui mieros , protector, i-am zis ca am fost la net si am vorbit cu voi... A crescut brusc in mine o dorinta de a-l indeparta ca am strins in mine toata ura pe care am acumulat-o si i-am spus raspicat daca tu nu esti barbat sa recunosti, si esti un las gata, decit sa ne scoatem o i da una ba unii ochii unul la altul, si-asa ai zis ca te-ai saturat de hartuiala mea, gata si eu m-am hotarit., divortez.punct. la revedere; am inchis M-a sunat a doau oara, i-am inchia; A treia am vorbit: da, ce mai vrei? nu stiu ce-a mai zis, ca daca eu va cred pe voi, sa ramin cu voi etc Peste o jumate de oar m-a sunat iar la birou sa-mi zica ca a comandat factura detaliata pe 3 luni in urma apoi m-a sunat iar sa-mi zica ca ma ia de la serviciu sa mergem la un tip priceput de la vodafone; intr-adevar aici ne-a zis unul ca si el a patit asa, ca exista softuri prin care unii intra pe nr altora,. ca poti fi ascultat etc, etc... Din pacate sunt satula numai cred, simt nevoia sa-l alung macar pentru o saptamina sa vada cum e fara noi... dar e mai geru cu maica-mea care miroase orice, soi deocamdat voiam sa nu-i amarasc... sa vedem dac vine diseara... mi-a zis cu lacrimi inj ochi sa merg si sa le zic si la printi... a blestemat toate telefoanele din lume, si sa aiba si cel care ne-a facut asa ceva parte inzecit de durerea lui??!! asta e momentan... diseara sunt sigurta ca durerea ma va coplesi... dar poate intinzind putin coarda la sindu-l sa plece de-acasa va suferi si el acelasi soc de durere.... cine mai stie???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kores, nu ma bag in sfaturi gen"divorteaza/nu dvorta" pt ca sunt prea dure in situatia in care esti tu. Singurul lucru pe care ti-l pot spune cu certitudine esteSA TE ADUNI!Esti f labila acum,o zi esti tare,calma,cealalta esti vulcan,hartuiesti,etc...Ia fata de tine in primul rand o atitudine(pozitiva evident)si fii constanta!Nu te mai schimba cum bate vantul...In situatia de fata luciditatea e f importanta.O vorba f intelapta spune ca "razbunarea e arma prostului"...Ce iti va aduce o razbunare?realizezi ca gonindu-l de acasa nu faci decat sa te razbuni?Te razbuni pe starea pe care o ai de fapt,aceasta razbunare nu aduce nimic constructiv,dimpotriva,distruge!Crezi ca nu ai alte "arme" sa lupti si ai ales-o pe cea mai facila!Ai stat de vorba in oglinda,tu cu tine?Ce vrei de fapt?Aduna-te,repet,fii lucida!Numai asa vei gasi raspunsurile crecte ! Ai grija ce faci!AI grija de copii in primul rand!Ca nu ne-ai spus,dar sper ca ei sa nu fie parte la circ si tipete[:(] Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil] STUTTGART CAMPIOANA!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kores, o sugestie... De ce nu-i spui; draga, poate tu nu ma inseli, da` eu nu pot sa-mi scot asta din minte, ma chinuie ingrozitor si asta ma face sa fiu nefericita. Nu-mi place sa fiu geloasa, asta nu inseamnaa ca tu esti grozav ci ca relatia noastra nu e securizanta pt. mine, ma face sa ma simt inadecvata. Faptul ca eu sunt chinuita de gandul asta n-are cum sa duca la ceva bun. Hai sa gasim impreuna o solutie sa-mi clarific problema asta. Acorda-mi circumstante atenuante fara condescendenta. E absolut necesar sa-ti clarifici cat de important e aspectul asta pt. tine; cat de mare e conflictul interior. Iar daca e chinuitor trebuie sa rezolvi conflictul. Nu exista alta cale Kores. Poti sa inabusi banuiala dar asta nu o rezolva, iti fura inocenta de a judeca sentimentele in termeni totali. E pacat. ...De fapt asta e cel mai mare pacat... Daca tu ai acorda aceeasi valoare ca si el adulterului(mica), n-ar fi mare problema... Ati avea o casnicie echilibrata... dar asa... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kores...ajuta-ma sa inteleg, sau pune-te tu in situatia unui om care priveste situatia din afara si vezi daca pricepi ceva: se rupe pamintul sub mine, ma inseala, am gasit 18 sms-uri trimise pe nr sotului meu, m-am dus la cel mai bun prieten al lui, m-am dus la femeia pe care o suspectez, i-am pus sa jure pe icoane, l-am carat in bisewrica, l-am pus sa jure sub amenintarea blestemelor ca e adevarat ce-mi spune nu-l mai suport, nu e prima oara, nu pot sa traiesc in minciuna e un sot si un tata perfect e un ticalos mirsav avem 100 de planuri de viitor impreuna, 1000 de lucruri incepute, 10.000 de amintiri frumoase l-am iertat, a venit acasa, s-a purtat atit de tandru i-am facut scandal, l-am intrebat cum a putut il iubesc si nu mai gasesc un tata ca el ma duc sa o amenint pe aia de cred eu ca-i e amanta, ca o torn lui barba-su stiu eu de pe acum ca o sa cad in depresie daca il alung de acasa cad in depresie cind il stiu acasa nu pot sa ma detasez, sa iert ce a facut cred ca mesajele au fost redirectionate ma duc sa vb cu sotia lui radu imi dispar inregistrari din telefon mergem mai departe, ma doare, nu stiu daca o sa pot sa trec peste asta dar incerc, facem leagan pt fetita, terminam de construit casa vrea sa citeasca ce mi-ati scris pe forum imi spune sa ramin cu fetele de pe forum daca oricum le cred pe ele eu inteleg ca esti derutata, speriata, inselata, singura, ti-ai pierdut increderea. dar dupa cum bine a spus cineva, tu ai explodat, ti-ai jucat toate cartile deodata, si acum..bati apa-n piua pe aceleasi teme, cu aceleasi argumente care ai lasat deja sa-ti fie demontate. azi e bine si frumos, deodata ii inchizi telefonul spunindu-i ca nu mai suporti. pe de alta parte, pe mine ma ingretoseaza faptul ca deodata, ca esti tu neagra de furie si de suparare, parca te abureste pe fata cu cumparatul computerului, cu pusul internetului acasa, cu o atentie si un interes fata de persoana ta care...din cite povestesti, nu era chiar asa inainte de acest episod, adica mie mi s-a parut ca inainte era un sot atent si un tata bun, acum a devenit deodata..excesiv de bun si de atent. dupa reactiile pe care le ai si le-ai avut, nimeni in afara de el nu poate spune daca se poarta asa pentru ca se simte cu musca pe caciula, daca vrea sa compenseze astfel suferinta pe care ti-a pricinuit-o sau daca pur si simplu se da peste cap sa-ti demonstreze ca te iubeste si face totul pentru familia voastra este timpul sa iei o decizie. vorba altora, la cum te consumi tu, e putin probabil sa mai aveti vreodata zile bune si linistite impreuna; asta ar presupune sa inchizi tu acest episod, definitiv, sa nu-l folosesti impotriva lui la cel mai mic conflict sau chiar asa, din senin, ca ai avut tu o zi mai proasta la job si copiii au facut mai multe prostii azi decit in alte zile. iti spun eu ca nimanui, oricit de tare ar fi gresit si oricit de rau i-ar parea pentru asta, nu-i place sa i se aminteasca la nesfirsit ca e un "rahat cu ochi" si ca i se face o favoare nesfirsita prin faptul ca mai este tolerat in casa; atitudinea asta conduce la fel de sigur la un divort, ca si daca te-ai duce azi sa depui actele. eu am pledat pentru incheierea definitiva a subiectului intre voi doi, pentru liniste in casa, pentru pastrarea familiei. citind insa ce scrii tu, imi dau seama ca este imposibil pentru tine, pentru firea ta, sa faci asta. asa ca te incurajez spunindu-ti doar atit: nu ai fi singura mamica divortata, cu 2 copii. si altele s-au descurcat, te-ai putea descurca si tu daca ai lua aceasta decizie. pe moment pare sfirsitul lumii, in citeva luni nu va mai fi atit de sfisietor. pe de alta parte iti mai dau niste teme de gindire: ti-a trecut prin cap vreodata ca daca persisti in atitudinea pe care o ai acum fata de el, care genereaza un stres continuu in familie, pentru ca la tine acum e laie, acum e balaie, s-ar putea sa fii tu cea parasita, nu el? citeam de curind intr-o carte dedicata incurajarii stabilitatii familiilor traditionale ( o sa-ti dau titlul exact si autoarea daca te interseaza) ca traim intr-o perioada in care s-a pus atit de mult accent pe egalitatea dintre barbati si femei, incit am ajuns noi femeile sa vrem sa fim barbati in casa si sa ni se para normal asta. miscarea feminista ne-a facut mai intolerante decit eram. sincer, cred ca si in casniciile bunicilor nostri au intervenit momente de cumpana, si pe atunci existau amante...bunicul meu a inselat-o pe bunica, celalalt bunic al meu s-a casatorit cu bunica mea dupa o relatie lunga in care ea i-a fost amanta iar el era insurat cu altcineva. nu cunosc eu prea multe detalii, iti dai seama ca nu au venit sa se "laude" cu astea...dar amindoua bunicile mele au privit viata cu ..numiti-l fatalismul caracteristic femeilor de atunci, nu zic ca le-a picat bine, dar au tinut cont de niste constringeri de ordin social de pe vremea lor, au tinut cont de ce le-a invatat mama lor despre cum sint barbatii...poate o sa spuneti ca acum 50 de ani femeile nu preau aveau voie sa aiba o doza considerabila de respect de sine, eu o privesc mai mult ca pe o etapa sociala. si iata-le azi, fiecare are cite un copil mare, amindoua au doua nepoate care au un drum in viata, iar din "inselatoriile" sotilor lor au ramas doar niste vagi amintiri pe care poate le evoca in momentele lor de "butoi cu melancolie"; au imbatrinit insa frumos, cu un barbat in casa care pune mina si le mai ajuta la ce mai au de facut, cu care mai schimba doua vorbe si care are cu siguranta mai multa rabdare fata de mentalitatile lor "invechite" decit copiii si nepotii,care, oricita rabdare si bun-simt ar avea, parca nu mai stiu cum sa scape de "vorbele de oameni batrini" pe care ei nu-si mai dau seama ca le repeta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...