Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

l-am prins.... DE CE nu recunoaste???


Recommended Posts

In cazuri ipotetice toti spunem ce credem ca am face. Socoteala de la targ infirma de multe ori socoteala de acasa. Kores a ramas alaturi de sotul ei pentru ca il iubeste. Pentru ca inca spera (si ce viata goala ar fi fara speranta). Si pentru ca pentru dragoste se merita sa lupti. Kores, gandeste-te ca tu ai iubit o imagine a omului de langa tine, pe cel real nu l-ai cunoscut in totalitate. Acum il cunosti, si daca inca mai simti iubire pentru el, atunci iubirea ta e adevarata. Toti facem greseli, in anumite circumstante. Invata ce poti sa inveti din aceasta experienta, ca viata iti poate oferi surprize, ca daca dai totul cuiva nu mai ramane nimic pentru tine. Nu va mai fi ca inainte, dar va fi altfel. Nu cred ca regreti o viata in minciuna. Acum cu cartile pe fata poti cladi ceva mai durabil. Si asa cum au spus fetele, reinventeaza-ta. Nu te invinovati pentru alegerea ta, e viata ta si doar tu ai dreptul de a decide. Noi aici nu ne dam decat cu parerea. Nu suntem in locul tau si chiar daca am fi, tot n-ar conta pentru ca nu suntem tu. Doar viitorul poate spune unde a dus alegerea ta. Reiki, nu minimaliza durerea, indiferent de natura ei. Sunt lucruri mai grave si fara de rezolvare, dar asta nu inseamna ca suferinta ei prezenta nu merita manifestata. Dar fireste este bine sa pui lucrurile in perspectiva, ce s-a intamplat e doar un mic hop in viata. Ca orice alt necaz. [gravi] 14s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Kores, asa cum ti-am scris si pe PM, cred ca ai ales calea cea buna. Nu o lua ca pe maximul compromis, in viata sunt multe compromisuri pe care le faci chiar si in alte domenii decat iubirea. Uneori ma strangi din dinti la birou cand ti sa da sa face ceva ce nu iti place dar ai nevoie de slujba, mai inchizi ochii la nesmtirea celor din servicii cand ai nevoie de cate ceva si totusi astepti linistita la coada. Important este ca acum ai cedat pentru ceva ce merita, pentru ca asa cum descrii tu, un sot care isi da ineresul pentru familie nu este un sot care nu te mai iubeste, dar a gresit si el ca multi multi altii. Nu o lua ca pe o umilinta a ta in fata vietii, ci ca pe o biruinta a ta in fata ei, in fata hopurilor pe care ti le scoate in cale. Si nu trebuie sa iti scada respectul de sine, ci dimpotriva esti de admirat ca esti o femeie puternica, matura, intleapta si iertatoare. Cat despre postarea lui Reiki, chiar daca a sunat putin cam dur, cred ca mesajul este cat se paote de real. Sigur ca suferim din nimicuri si percem suferinta uneori la fel de puternic ca la un mare necaz. Dar numai atunci cand te loveste ceva foarte dureros si chiar iremediabil, atunci realizezi ca ai fi putut fi mai detasat si tolerant cu micile probleme ivite pana atunci. Eu va doresc sa va reveniti, si in special sa realizezi tu ce femeie minunata esti. Rox [gravi] 26+[baietel] si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa strig sus si tare ca n-as ierta, dar...n-am fost in situatia asta, nu mi s-a intamplat si ma rog sa nu ajung acolo. Kores iti doresc multa rabdare si stapanire de sine, iti doresc ca timpul sa treaca repede pt ranile tale sufletesti, pentru relatia voastra si sa renasteti mai puternici din toate punctele de vedere. Luna [gravi]28 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kores..citeste-ma si pe mine un pic... ce as vrea eu sa pot face intro situatie asemanatoare, din care cred ca ai iesi si cu sotul care clar te iubeste si cu mindria nesifonata, aruncind "pisica moarta" in curtea lui. Am citit jumate din postari..si am vrut sa scriu rapid sa nu pierd esenta.. L-as lua in brate si i-as spune ca m-a linistit cu treaba legata de tehnica. Probabil asta trebuie sa fie...ceva necurat cu mesajele care daca el spune ca nu sint de la el..(asta i-as spune)...asa trebuie sa fie si ca pare logic sa fie asa. I-as mai spune, tinindu-l in brate, ca mi-a fost frica de altceva, ca am vrut sa-l parasesc in acelasi timp in care il iubeam ingrozitor de mult, i-as spune tot ce spui tu aici noua, unor straini, dar tot...prin ce treci. I-as mai spune ca am incredere in el ca niciodata nu m-ar murdari, pe mine sau copiii nostri si rizind, i-as mai spune ca.."uite..ce usor si ce aiurea poti afla...chiar si peste ani.." L-as intreba, "nestiutoare" multe...daca e fericit? i-as spune ca in timpul in care nu il credeam, voiam sa stiu daca ma mai iubeste, daca e fericit cu mine...si ca daca totul s-a rezolvat acum si nu a fost nimic adevarat din ce am crezut, poate ca trebuie sa spuna daca e fericit..cu adevarat, daca nu cumva tot ce face pt familie si pt altii, fiind un om atit de bun, nu l-a adus la disperare, la un clacaj emotional, psihic.. Fii tu iarasi cu el cum erai inainte, zimbeste-i si asa il vei face sa se simta teribil de vinovat.Lasa-l sa-si blesteme singur zilele, pt ca din descrierile tale, pare un tip turbat de tristete pt ce a facut. Lasa-l si da-i sansa LUI singur sa lupte cu ce a facut pt ca numai asa il poti schimba. Lasa-l sa zaca in el fara sa-l afunzi tu. Tu fii doar acolo si tine-l aproape.priveste-l cum se zbate cu propria-i constiinta pt ca ARE! Intelegi ce spun? Nu divorta draga mea. Nu inca... Asa as vrea sa pot face eu daca as fi in locul tau... si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am continuat sa citesc dupa ce ti-am scris . Intrebi cum sa traiesti de acum incolo o data ce ai luat decizia sa ramineti impreuna. As avea nesimtirea si neobrazarea sa spun: SIMPLU! Ai luat o decizie. Atunci du-o pina la capat. Nu arunca venin in viata ta, a copiilor si nici a lui. Pt ca daca ai de gind sa-i reprosezi la fiecare pas ce s-a intimplat, daca ai de gind sa-ti lasi copiii sa-ti vada ochii tristi si plini de intrebari in fiecare zi, daca ai de gind sa-i faci sotului tau din viata, un calvar, atunci NU ai luat decizia buna pt ca nu esti in stare sa te tii de cuvint. Si tu vrei sa te tii de cuvint nu? pt ca vrei sa salvezi ce a fost frumos intre voi nu? Ce a fost frumos a fost armonia draga mea si iubirea, indiferent cum a luat ea infatisarea.. dar ai simtit si tu si copiii armonie. Daca ai decis sa traiti impreuna in continuare, ai mare mare grija, ca trebuie sa fii in stare.trebuie sa poti. Si nu oricine poate asta. Si asta e simplu: iti spui: De azi inainte..totul este ok. Am trait si trecut prin asta. Stiu cum este. Am decis sa mergem mai departe. " Fa-o! si sa nu uiti nicio clipa ca daca un barbat nu te-ar iubi, nu ar ramine cu tine. Te iubeste. Da-ti timp. Nu mai gindi. Bucura-te de fiecare zi si fiecare vorba de dragoste din partea lui pt ca nu stiu de ce dar am impresia ca le si simte. Nu stiu de ce.. Sint atitea femei care nu au avut parte de ele..de nimic din ce ai primit tu de la el. Fii numai atenta sa nu-ti otravesti viata cu "ce a fost" si mai ales, nu otravi viata familiei tale. Asta va fi marele tau rol. Nici macar viata lui nu ai dreptul sa o otarvesti pt ca iubesti. Corect ar fi sa il lasi, sa-l alungi din viata ta daca nu-l suporti cu trecutul lui..al vostru, nu? deci daca TU decizi sa-l ti linga tine, de mina, atunci apuca-l cu ambele miini. Fii tu eroul casniciei tale. Nu vei regreta. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
. Uitam ca de fapt ne simtim bine atunci cand suntem iubiti dar traim cu adevarat prin iubirea pe care o daruim noi. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Da. Asa este. Dar uite cit de scumpa este lectia asta de viata, cit de greu se ajunge sa afli asta. Dar cit merita. Merita orice sa ajungi sa intelegi asta. Merita orice furtuna. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Am citit si eu acum acest post si din sms-urile alea si felul cum s-a purtat cu ea am ajuns la o singura concluzie: omul asta isi iubeste sotia, ce a avut cu cealalta a fost legat doar de sex. Cred ca inainte de a ne ambala intr-o situatie ca asta ar trebui sa vedem de ce s-a ajuns aici. Ce lipsea? Ce s-a schimbat fata de momentele in care era bine. Si ca sa nu se ajunga aici ar trebui sa nu ignoram momentele cand ni se pare ca ceva nu e in regula, sa nu ne multumim cu un raspuns de genul "nimic" la intrebarea ce ai atunci cand noi simtim ca e mai mult. El a gresit, dar ea il iubeste. De ce sa divorteze atata timp cat si el o iubeste? De ce sa nu lupte sa isi rezolve problema? Si ea a gresit. A gresit cand a simtit prima oara ca ceva nu e ok (si un moment de genul asta cu siguranta a existat) si a preferat sa-l ignore. Oamenii ajung aici din lipsa de comunicare, si nu ma refer la discutii de genul "ce-ai facut azi?", discutii legate de cum te mai simti, cum e viata ta, exact ca si cum ai vorbi cu un prieten, pt. ca cel de langa noi inainte de a ne fi sot ar trebui sa ne fie cel mai bun prieten. Si din astfel de discutii afli multe, frustrari, nemultumiri, dorinte. Eu zic ca ar trebui sa caute prietenul de langa ea si sa merga mai departe. Nu uiti o experienta de genul asta, dar poti sa o pui in balanta cu restul momentelor si sa te gandesti la ce e frumos. Pe mine intr-o situatie de genul asta cel mai mult m-ar deranja minciuna. Si eu zic ca aici aveti de muncit cel mai mult. Invatati sa va spuneti adevarul oricat ar fi de ciudat cateodata, asta apropie 2 oameni. http://community.webshots.com/user/corinnax
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihuta Reiki, nu minimaliza durerea, indiferent de natura ei. Sunt lucruri mai grave si fara de rezolvare, dar asta nu inseamna ca suferinta ei prezenta nu merita manifestata. Dar fireste este bine sa pui lucrurile in perspectiva, ce s-a intamplat e doar un mic hop in viata. Ca orice alt necaz. [gravi] 14s + [fetita] Sophia 80%
mihuta, Chiar asta am incercat sa ii transmit acestei femei. Am incercat sa o ajut sa ia o hotarare (desi nu a "vazut") si odata luata sa o ajut cu cateva sfaturi. Am incercat sa o fac sa-si estompeze durerea, sa o minimizeze, sa poata trece mai usor peste ce considera ea ca s-a intamplat. Daca vrea cineva sa-i intretina durerea, plngeti-i de mila, ajutati-o sa faca tot felul de scenari care mai de care mai ... interesante, combateti-i hotararea luata, etc. Este dreptul oricui. Dar ea a cerut sfaturi cum sa treaca peste durerea asta nu sa-si manifeste durerea. kores eu cred cu tarie ca este cel mai bun lucru pe care puteai sa-l faci Ai luat o hotarare care ma face sa ma inclin in fata ta. [asia] "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kores cum sa treci?? cu cealalta a avut doar sex ,sexul este doar o zvicnire hormonala nu este iubire. sentimentele lui ptru tine nu s-au schimbat,te iubeste ,obiectul lui sexual nu s-a tocit. pentru ce atita suferinta ,niciodata nu putem fi siguri ca suntem primul ,sau ultimul sau unicul in viata altui om. da pagina si mergi mai departe, pentru tine si pentru copii tai si maai apoi pentru sotul tau. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...