Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

In weekend am facut fresh fettucini cu littleneck clams si mussels in sos de vin cu usturoi...Am facut pizza cu baietii..fiecare si-au creat propria inventie...din ramasite am facut garlic knots cu pesto deasupra. Am mai facut pui cu bere la cuptor si garlic mashed potatoes (cu coaja)... N-a ramas nimic. Ah, si am uitat sa spun...noi de Thanksgiving intodeauna calatorim...anul asta mergem la Washington.[pk] Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Puiul il tai in jumatate (butterfly)...si il pun intr-o tava mai adinca dar pe un gratar usor ridicat (cam 2cm). In tava torn bere...bag la cuptor pina se rumeneste. Intii il pun pe dos si apoi pe fata) Cartofii: cumpar Yukon Gold...ii spal bine (las coaja), tai cuburi, pun la fiert cu apa. Cind s-au fiert, ii scurg bine si ii las in oala incinsa inca citeva minute (sa se mai evapore din apa). Apoi pun inauntru o lingura de unt, un cana de lapte fierbine, si o capatina de usturoi copt (iei capatina, o retezi la un capat, torni ulei de masline deasupa si o coci la cuptor, acoperita cam 40 de minute - apoi ies cateii de usturoi moi de tot si aromati). Mai pun thyme (am o groaza in curte) sare si piper. Apoi ii pisez cu chestiunea de pisat cartofi (habar n-am cum ii spune)...si gata! Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem ca am un vas din ala mic pentru copt usturoiul, acum am impuls sa-l folosesc.[:D] Multumesc Anamaria. Sinzi, nici eu nu ma pricep la bucatarie, it's OK.[flo] Noi sintem invitati de Thanksgiving la cineva, am tot intrebat ce sa duc si n-am primit raspuns concret. Aveti vreo idee? Ca de nu cumpar o praji-ceva si duc un vin.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beiiiii,dar voi toate mergeti undeva?!..vreau si eu [q]...ce bine ca nu mai trebuie sa bucatariti....eu am vrut sa merg in croaziera dar sotu' nu a vrut[q]...cica iesim mai ieftin daca facem acasa[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf, nici eu nu ma duc nicaieri........noi joi nu facem nimic( decat daca nu primim ceva invitatie in ultimul minut) dar in schimb avem chef vineri( numai bine ca nu ma duc la cumparaturi, ca n-am bani si tentatia e super mare).Eu o sa fac un curcucan si pireu de cartofi( ii fac pe aia cu usturoi, numai bine a picat reteta), poate ceva aperitive, si restul il aduc prietenii. Ramona, fa ceva placinte-pye din alea, sau o salata de boeuf daca nu e prea mult de munca. Eu daca ma duc la careva de obicei fac o salata romaneasca( gen ciupercute cu usturoi si maioneza, sau salata de vinete). In schimb are sotul o salata ruseasca, e bestiala. Ii zice salata mimoza si o sa-l intreb reteta, ca nu stiu exact cantitatile. Se face cu tuna fish din conserva( vreo 2), ou fiert si ras( separat albusul de galbenus la razuit)-vreao 4-5, ceapa taiata marunt( o jumatate de ceapa), maioneza,branza rasa( monterey jack e buna- sau din aia mai galbuie, mai veche). Si apoi se pun toate pe o farfurie rotunda in straturi. un strat de branza, unul de maio( mai subtirel), unul de tuna, unul de albus ras, unul de ceapa, iar unul de maio, iar branza, iar tuna si la sfarsit acoperi cu un strat de galbenus. E super buna, se tine la rece cam o ora si apoi o servesti. Crisss [gravi]30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi,CRISS si eu stiu reteta aia ruseasca,numai ca de unde am invatat-o eu foloseau hering,nu tuna(cred ca e mai bun cu tuna ca mie heringul nu-mi place[:D])...e foarte buna si ei mai pune-au si sfecla rosie(fiarta) rasa[pofta]...ma tot chinui sa-mi aduc aminte cum ii spune[alcool] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fain, si eu as incerca-o cu sfecla rosie, dar mi-e ca ma bate sotul, ca nu asa e reteta de la mama lui[:D]..adica io n-am voie sa improvizez la astea, ca sunt sub copyright de la maica-sa si iese cu circ[bang] Sa vezi ce-mi face la salata boeuf, ca rusii o numesc Olivier si desi nu e foarte diferita de a noastra, el face mofturi ca nu e ca la mama lui. In rest mananca orice. A, si la borsh imi face la fel..obsedati nu alta[alcool] Crisss [gravi]30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...