Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

Phillip, nasol faza cu coptul curcanului- nici eu nu ma dau in vant dupa gatitul pasaroiului- mai ales ca dureaza asa mult...mai bine il cumperi gata gatit- am auzit de dimineata la radio oferta de meniu de Thanksgiving(buna pentru 8-10 pers): $100 si continea:turkey, mashed potatoes, gravy, cranberry sos parca, coleslaw, chifle sau bisckuits si o placinta. Garantat: Fresh and HOT (adica mancare proaspata si calda!).Safeway si Railey's/ Bel-Air. Nu vreau sa sune ca o regula, dar treaba cu curcanul e datoria gazdei! Noi unde ne ducem e familie mare: frati, surori, nepoti, copii. Gazda face curcanul de 25lbs, gravy si piure de cartofi. [flo]Restul- se aduce de catre invitati! Ca ar sta saraca femeie in bucatarie 2 zile sa gateasca pentru 30 de persoane! Mi se pare foarte practica varianta asta si nu-i overhelming pentru nimeni(gazda sau invitati). Si nici mizerie nu ramane dupa ca ii spalam vasele, aruncam gunoiul si punem left-oversurile la packet la fiecare![:D][pofta][:D] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mirela, mai bine, dar n-au disparut de tot. adriana, stiu si eu regula da' fata mi-e prietena, acu' n-am ce sa-i zic, ea mi-a dat de ales intre curcan sau ham si pe asta l-am alea eu, basca ea face toate alea, pies, cartofii etc si face tot home made, nu-i ajunge un cuptor sa coaca ea atatea intr-o zi, o inteleg, da mai zic o data, daca stiam ca-i asa, stateam acasa. hahaha. criss, oasele alea-s fara carne pe ele? philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, fara carne..doar niste zgarciuri ce mai au pe ele [:D] am luat ditamai plasoiu plin de oase, dar vad ca au si ceva maduva. Daca nu ti-e greata( mie nu imi place cum miros oasele astea, dar ma chinuiesc)e bine sa papi supica de oase cand esti gravida. Cica se pune si o lingurita de otet in apa la inceput sa scoata mai bine calciul din oase. Da cum o sa cari tu curcanul gata scos din cuptor, asa fierbinte cum e pana la party? Eu inca nu l-am cumparat...poate sambata sa dau o fuga la magazin. Am auzit si eu de meniu gata facut, la noi era anul trecut $50, dar curcanul era rece, trebuia sa-l mai pui la cuptor vreo 2 ore sa-l patrunda caldura. Dar mie imi place sa gatesc( il umlu de portocale si crengute de rozmarin). Crisss [gravi]30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e greu de facut curcanul doar ca ia mult si trebe sa stai pe langa el sa-l ungi, sa mai adaugi apa, etc. Gandeste-te daca ai tava mare(e una speciala cu gratar) sau il poti baga la punga magica. Ia-ti condimente sau solutie injectabila(cea cu unt e buna). Nu ma omor dupa cel cu breadstuffing, am mancat anul trecut umplut cu mere si prune uscate. Suna tare bine varianta "Crisspoliss"...poate revine cu detalii: portocale cu coaja/mari, mici, intregi, taiate- merg mandarine? Eu m-as baga la asta! In Romania faceam curcan de Revelion- daca stateam acasa, dar animalul era mititel si-mi lua vreo 2 ore si ceva la punga! Il umpleam cu legume: morcovi, cartofi, ciuperci, ceapa...Cand se facea carnea, scoteam punga si-l mai lasam la rumenit vreo juma de ora. Hai curaj! Apuca-te de el si stai cu internetu' deschis...[:D]... Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea, numai daca il faci d edimineata..ca daca e sa-l faci cu o zi inainte si pus la frigider, iese a 2-a zi tare uscat..ca va trebui sa-l pui la cuptor din nou la incalzit. Adriana, eu tai portocalele in 2 sau 4( cu coaja cu tot), daca vrei poti amesteca cu lamai sau orice citrice( nu am incercat cu grep ca ala e amar si nu iese bun)...si o legatura serioasa de rozmarin. Sau daca vrei, inlocuiesti portocalele cu mere- tot taiate si combinate cu ardei grasi rosii. Crisss [gravi]30+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maple-Cranberry Sweet Potatoes Active time 20 mins Total time 1 hour Makes 10 side-dish servings ReciTip: You can prepare the sweet potatoes (even arrange them in a casserole) and syrup up to 1 day ahead and refrigerate separately. Allow both to come to room temperature before baking. Top potatoes with hot syrup and pop in the oven when the turkey comes out. Select sweet potatoes of the same size so they cook evenly. 4 lbs. sweet potatoes (5 med.) peeled salt 1 cup pure maple syrup 1 1/2 cups cranberries (half 12-oz bag) 3 Tbsp. butter (no substitutions) 1. In covered 6-quart saucepan, heat whole sweet potatoes with 1 teaspoon salt and enough water to cover to boiling on high. Reduce heat to low, simmer, covered, about 30 minutes or just until potatoes are fork-tender. Drain. Set aside until cook enough to handle. 2. Meanwhile, in 1-quart saucepan, heat maple syrup to boiling on high. Reduce heat to medium, and boil gently 10 to 15 minutes or until reduced to 1/2 cup. Stir in cranberries, butter, and 1/2 teaspoon salt, and cook just until cranberries pop, about 5 minutes longer. 3. Preheat oven to 400F. Cut cooled sweet potatoes crosswide into 1-inch-thick slices and arrange in shallow 3-quart ceramic or glass baking dish, overlapping slices if necessary. 4. Spoon maple-cranberry syrup evenly over potatoes. Bake, uncovered, 20 minutes or until hot. Each serving: about 260 calories, 2 g protein,55 g carbohydrate, 4 g total fat (2 g saturated), 5 g fiber, 9mg cholesterol, 230mg sodium. Enjoy!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISS,am s afac si eu curcanul dupa reteta ta,suna bine[pofta]...eu m-am gandit sa pun si mere si portocale si nuci...am auzit eu ca si nucile dau gust bun....am si eu o intrebare,ce pune-ti in tava,apa,ulei,vin?!....habar nu am cum sa-l fac sa iasa moale,eu daca iese tare nu mai fac in veci[:D]...iubesc carnea de curcan,dar luam doar piept si faceam snitzele,ies super bune[pofta]...insa anul asta vreau s afac tot curcanul la cuptor...deci,ma puteti ajuta cu indicatiile!!![pup] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANDREEA,eu cred ca daca-l pui de dimineata la cuport pana mergeti la prietena ta e numai bun,ca doar a-ti zis ca ia cam 4-5 ore sa se faca,nu?...si cred ca e bun sa fie cald...deci,ramane de vazut cu transportul[:D]...sta departe de voi?...il ti in brate in masina si conduce sotul cu grija[:)]...noi asa ne caram in Ro de revelioane cu mancarea,ce fain era[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...