Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Am gasit placinta cu varza de care spuneam: http://sella-koch.blogspot.com Aici scrie sa faci cu varza murata. Eu am emotii, varza de aici nu e la fel. Lume multa, oameni putini
Ramona, cu varza murata se numesc varzari si sint traditionale de Craciun (in Bucovina). In Ro faceam cu aluat obisnuit de placinta, portii individuale, si coapte in cuptor. Aici le fac cu foi phyllo; umplutura e varza calita (ceapa + morcov).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea am gasit la Walmart la noi lapte praf de care mi-ai aratat tu, abia astept sa fac ciocolata..[pofta] Azi am facut aripi de pui marinate cu reteta de la Ramona..mmm..[cool] super bune.. am pus-o la preferate[pofta] si piure de cartofi dupa reteta de la Anamaria si asta a iesit super gustos - cu usturoiul copt. Am vrut sa fac si pui cu bere la cuptor dar am uitat sa iau bere si cum astia nu vand alcool duminica a ramas pe altadata. Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela, uite punga de-asta voi folosi: http://www.reynoldspkg.com/reynoldskitchens/en/product.asp?prod_id=1790 ramona, ce pofta mi-ai facut cu turtele alea numai ca nu stiu daca-mi iese mie aluatul cum trebuie din faina mea :( si mama facea varzari iarna in ro, dar erau cu aluat de poale-n brau (sau nu chiar?, ca parca erau de post) si coapte la cuptor. yummy! philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, dragutele, sper sa nu va suparati de intruziune. Nu stiu din ce motiv, dar ocupatiunea mea mintala e la Craciun, procrastinare cat cuprinde la altele, in schimb carduri am cumparat, liste peste liste am produs, sotul l-am pisat sa mai spanzure niste beculete pe casa. As vrea sa produc niste prajiturele din alea in forma de omuleti cum fac ei pe aici si intrebarea mea era daca aveti vreo reteta, ca e plin internetul de ele, dar n-as vrea sa coc cinci armate de omuleti pana nimeresc un pluton... O sa fac si cozonac, la Pasti am facut si a iesit super-aratos framantat la masina, din pacate am pus pecan in loc de nuci si gustul a fost putin cam funny. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cea mai banala masina de paine, Black and Decker de la Costco, si am facut aluatul cu reteta de sweet dough: 1/2 cup smantana (am pus degresata) 3 oua 6 lingurite de zahar 6 lingurite (ochiometric) unt sau margarina jumatate lingurita de sare 4 si 1/4 cups faina 3 lingurite drojdie uscata Se pun in masina de paine in ordine, se seteaza masina pe Dough si se asteapta sa se faca [:D] Se scoate aluatul, se lasa 10 min. Crema am facut-o cu: unt, smantana, zahar, rom si nuci, doua oua, prin amestecare + gustare. Apoi am format cozonacii, i-am lasat sa creasca la caldura pana mi sa parut ca-s copti, apoi i-am copt (la 370C) pana cand nu mai ramane coca umeda pe tepusa de frigarui cu care i-am incercat. Foarte frumosi, din pacate cu gust de pecan. Am descoperit unde se gasesc nuci (n-am descoperit cum sa le macin fara sa iasa uleioase dar mai studiez). Si atat. Cred ca ies cu orice masina de paine care are program de sweet dough. Ies trei cozonaci.n-am forme, i-am copt in tavi de unica folosinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Acum lamureste-ma cum unesti aluatul cu crema.[:D] Zici ca untul l-ai masurat in lingurite? Ca eu de obicei am retetele in linguri. Nu de alta, dar untul batoane are deja gradatiile in linguri si e simplu sa-l manevrez asa. Ca sa nu iasa nucile uleioase ma gindesc sa le zdrobesc, sa le las mai maricele. Mie imi plac mai mult in felul asta, dar nu strica la aspect? Era sa uit, ca mai am o spaima: n-am mai avut reteta cu atitea cani de faina. Nu da pe dinafara? Ieri am facut aluat de gogosi (asemanator) si la trei cani si trei sferturi de faina zau ca ajunsese pina sus cind s-a umflat.[:D] Masina mea e tot ceva de duzina, Sunbeam de la Walmart. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...