Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ALINA,zi te rog cum faci cu curca raciturile?...detaliaza please,[:D]..eu nu am facut niciodata racituri,dar anul asta mie o pofta...si am doi curcani in casa[alcool]...a primit sotu' de la munca dupa ce cumparase noi...asa ca unul e la congelator si tre' sa vad ce fac din el in viitor[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisspoliss[flo] mersi foarte tare de explicatia cu fasoalea verde.. Chiar asa o sa fac.. Ma cam enerveaza collard greens ca nu stiu cum sa le fac[bang].. Azi am facut tortul de cioco si nu prea mi-a iesit, e cam ca Turnul din Pisa.. asa ca sunt plouata [:(].. Daca nu-mi iese cozonacul maine... plec de acasa.. Il las pe sot singur cu copii si eu ma duc la shopping sa-mi treaca,,, daa[pk] Acum ma simt mai bine ca am backup[^] Voi spuneti racituri la piftie? De asta stiu sa fac, sunt experta, dar de purcel[:D].. de curca .. no way.. sa nu vad curcan in fata..


Trei bucurii: [cavaler]Codrin-02, [hippi] Olguta-03 si [il] Cornelia-06
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place de oricare: de porc, de curcan sau cu afumatura. Eu nu sint pretentioasa.[:D] Eu n-am facut ceva deosebit la carnea de curcan, iese si asa fara probleme. Anul trecut de sarbatori a fost mama la noi si ea a pus putina gelatina ca s-a temut ca nu iese, mai ales ca initial n-au incaput toate mincarurile la frigider[:D] si unele au mai ramas pe afara, ori aici nu e chiar atit de rece. Au iesit beton, eu zic ca nu era nevoie de gelatina. Adevarul e ca le prefer pe astea, sint mai usoare si nu asa grase. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tipa(americanca) la care suntem noi invitati face niste fasole verde f.f. buna- un fel de caserole cu ciuperci si pesmet cred; cu alte cuvinte as putea sa-i zic "fasole verde gratinata"). Stiu ca i-am cerut o data reteta- dar mi s-a parut ca dureaza cam mult- asa ca nu-i de mine [:D][:D]. Si anul trecut stiu ca am incercat jeleu d-ala verde(gust de menta) cu carnea de curcan. Prefer cranberry sos sau gravy! Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, pun la fiert cam doua pulpe de curca (in jur de 1,2 kg) si ca sa nu am emotii ca nu se incheaga, mai pun si doua gaturi (care-s ieftine, dar carnea lor e cam atoasa asa ca nu o adaug la sfarsit in farfurii), piper boabe (neaparat ca sa nu tulbure supa), sare, apa in jur de 4L. Las sa clocoteasca, reduc putin focul si spumez bine apoi adaug doi morcovi, jumate de telina, un pastranc. Las sa fiarba la foc mic pana cand se desprinde carnea de pe oase(in jur de 2 h)si supa scade aproape la jumate. Putin inainte sa fie gata adaug usturoi pisat (dupa preferinte, fiecare pune cat o lasa inima). Strecor supa, indepartez pielea, oasele, zgarciuri etc. Tai feliute de morcovi si le aranjez pe fundul castronaselor in care pun piftia sa se raceasca. Uneori pun si cate o boaba de mazare, asa de culoare. portionez si adaug carnea, apoi supa si la rece pana a doua zi. Sigur se intaresc sa le tai cu cutitul. cand le servesc imi place sa le rastorn pe farfurie ca sa se vada decoratia si sa ma laude lumea [olala] Daca ai dubii ca nu se intaresc, iei cateva linguri de supa si pui pe o farfurie intinsa la racit, apoi in frigider cateva min pana vezi ca devine gelatinoasa. daca nu, mai lasi sa fiarba pana se mai evapora ceva zeama. ies tare bune si fara pic de grasime. Voila! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LucasMom [flo] pentru piftia de curcan. Am salivat citind reteta. O fac de Craciun! Pietul de curcan il fac ca la Biggest loser- daca v-ati uitat aseara (varianta Healthy-in josul paginii): http://www.nbc.com/The_Biggest_Loser/exclusives/nutrition/roccos_recipes/thanksgiving.shtml iar din copane, gat si aripi ies raciturile! Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...