Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

Dragele mele americance, Tocmai ce ne-am intors din tara voastra de adoptie, dar gandul imi este la o prajitura mancata la New York. In principiu nimic special, dar ... Este vorba de un fel de negresa (care se serveste fierbinte si cu inghetata de vanilie peste, o nebunie !!). Ideea este ca aceasta brownie nu seamana deloc cu ce am mancat pana acum, intrucat are la mijloc sos de ciocolata care se "revarsa" atunci cand tai din ea. Inclusiv textura este diferita fata de ce facem aici in Romania. Aveti vreo reteta care sa semene cu bunatatea aceasta ? V-as ramane vesnic recunoscatoare !! Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003 "Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Sasha.p
Dragele mele americance, Tocmai ce ne-am intors din tara voastra de adoptie, dar gandul imi este la o prajitura mancata la New York. In principiu nimic special, dar ... Este vorba de un fel de negresa (care se serveste fierbinte si cu inghetata de vanilie peste, o nebunie !!). Ideea este ca aceasta brownie nu seamana deloc cu ce am mancat pana acum, intrucat are la mijloc sos de ciocolata care se "revarsa" atunci cand tai din ea. Inclusiv textura este diferita fata de ce facem aici in Romania. Aveti vreo reteta care sa semene cu bunatatea aceasta ? V-as ramane vesnic recunoscatoare !! Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003 "Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".
Nu am reteta, dar gasesti o multime on line. Da cautare pt. "(hot) chocolate lava cake".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RAMONA la makos guba ce cornuri ai folosit?... eu am vazut ca reteta zice sa folosesti cornuri din alea din Ro care aici eu nu gasesc...tu cum ai facut-o,poti sa-mi scri inca o data reteta aici?...sau a scris-o CRISS si eu am ratat-o?[alcool] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cu piine frantuzeasca, facuta la breadmaker. A iesit foarte bine. Am folosit reteta de pe blog. Sort of.[:D] Macul l-am cumparat gata preparat, de la rusi. L-am mai imbunatatit eu, adica l-am dizolvat in lapte (cit sa fie mai fluid), am adaugat vanilie si galbenusurile de ou. Apoi am urmat reteta, am batut albusurile, am amestecat totul si am turnat peste piinea taiata bucatele. Am dat la cuptor vreo 20 min. N-am stiut la ce temperatura sa pun, am pus 350 si a fost OK. A fost simplu de facut si imi place, eu sint amatoare de orice cu mac. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Sasha.p
Multumesc, Iulianm, am gasit, acum doar trebuie sa mai "traduc" niste cantitati si ma apuc de treaba. Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003 "Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".
Daca ai probleme la cantitati, poti cauta varianta fratuzeasca- "Moelleux au Chocolat".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, eu fac destul de des somon, dar nu ma prea complic cu el. Adica il marinez cu o juma de ora inainte in putin otet balsamic si sos de soia. Il intorc pe ambele parti sa se patrunda, apoi il pun in cuptor cu tot cu sosul ptr cam 15-20 de minute. Si separat fac un fel de sos rece, adica amestec iaurt cu putin usturoi pisat si marar si sare si il pun peste peste in farfurie. Servit cu garnitura de cous-cous sau mamaliga. Crisss [gravi]29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, eu il fac in folie de al [oops] pregatesc cite o bucata de folie ptr fiecare bucata de file de somon, pe care asez citeva fire de ceapa taiata zolzi, o felie de lamiie, somonul condimentat (am un condiment special ptr peste) si in virf un cubulet mic cca 1 tsp de unt si impachetez. Asez pachetele in tava si dau la cuptor pe 350F pentru 30-35 minute. Se face foarte repede. Servesc cu cartofi natur, asa ne place noua cel mai mult. Ca sos fac tot asa de iaurt, sau de avocado. Arata asa: http://good-times.webshots.com/photo/2051789710100242644yJvnBk PS fac rar asa ca ma gindesc ca nu ne intoxicam prea tare cu al [:D] Happiness keeps you Sweet, Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human, Failures keeps You Humble, Success keeps You Glowing, But Only God keeps You Going
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...