Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

cine spunea ceva de praz?? ah...ce imi place mancarea de praz!!!! bunica mea facea...trebuie sa ii cer reteta!!! mie mi s-a facut tare pofta de placinta cu spanac...o faceau vecinele mele macedonence...si era atat de buna!!!!!!! am impresia ca merge si cu urzici...oare se gasesc aici urzici? cum se numesc?

“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.
Sinzi, Radu si David [detectiv] psihologul [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/559783788ZKevij"]poze[/url],
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Taiteii care se pun la varza trebuie sa fie ca niste panglicute, macar juma' de cm latime si lungi. Cand sunt amestecati cu varza calita au acelasi aspect. Eu gasesc taietei peste tot- "noodles" , "egg noodles", "american noodles". Nu incercati cu fidea, tagliatele sau alte feluri de paste... Orezul cu prune uscate cred ca place celor care obisnuiesc sa amestece gusturile: dulce cu sarat, carne cu sosuri de fructe, etc. Nu stiu sigur daca este un fel de mancare sau desert- noi il mancam ca gustare sau la cina! Deci: Intr-o cratita de teflon(non-stick) si putin ulei caliti orezul spalat in apa si strecurat. Eu folosesc orez cu bobul rotund, din acela pentru sushi- imi place ca se leaga mai bine dupa ce se raceste. Masor orezul cu un castronel(1cup) si cu acelasi castron masor si apa (4 masuri). Adica orez 1 si apa 4! Las orezul la fiert pana cand bobul se desface - orezul asta fierbe f bine in cam 15 min. Adaugati zahar alb(3 linguri) si 1 varf de sare dupa gust! Intre timp inmuiati prunele uscate( eu pun o punga=8oz) pentru 5 minute in apa rece. Le strecurati bine si le amestecati usor cu orezul- nu insistati ca se farama fructele si innegresc orezul. Asta-i tot[:-@]. se mananca rece sau cald. Vis-a vis de praz- faceam in Rom ciulama de praz cu mamaligutza! mama, ce buna! dar aici nu am incercat deloc- ce-i drept nici nu am vazut ceva sa semene cu prazul nostru! Voi la ce va referiti(numele in engleza, please)? Leeks? [pup] Cand o dam pe retete de curcan? S-au mergem la masa la vreo "bunica/prietena americanca"?[pk] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine zicea de orez cu stafide? am mancat odata la un restaurant indian sau turcesc?!? tare bun era...cred ca avea sofran ca era galben si orezul era nelegat, din cel cu bobul lung! Are cine va vreo reteta detaliata/incercata? [flo] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, placinta aia macedoneana cred ca e ceva in genul placintei grecesti cu spanac si branza feta, nu? Parca spanakopita ii zicea. Vecina mea era grecoaica si ea facea asa ceva, cu foi de foetaj pe care le ungea cu putin ulei de masline intre fiecare foaie, apoi punea spanacul cu branza feta si marar, sare, piper, si deasupra iar cateva straturi de foetaj unse cu ulei...si la cuptor cu ea. Nici eu nu am gasit urzici aici, decat uscate ptr ceai. Orezul ala indian iese galben pentru ca pun in el praf de turmeric. Eu pun turmeric in mai tot ce gatesc, e foarte sanatos. Si mie imi place prazul de numa, leek ii zice. Mai nou fac supa de pui cu galuste ca si evreii, pun vreo 2 fire de praz taite marunt si iese delicioasa( pe langa morcovi si telina si pastarnac si ceapa). Crisss [gravi]29+ Editez ca am uitat ca la spanakopita se mai pune si un ou sau 2 in compozitia de spanac( eu il fac pe ala frozen), si ceapa calita si optional 2-3 catei de usturoi..si poate 2-3 linguri de faina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Turmericul e bun cam pe orice, eu il pun in sosuri, pe carne, in fripturi, in orez, linte, mancaruri de legume. E foarte bun deoarece functioneaza ca un dezinfectant- adica daca ai o taietura sau arsura il pui pe rana si arde putin, dar se cicatrizeaza si dezinfecteaza cat ai zice peste. Si cand am rosu in gat, incalzesc lapte cu miere si putin turmeric si il beau, imi trece repede asa. Si cel mai bun e folosit la caramelizarea cepei. Si iranienii au un orez persan cu turmeric si fructe uscate si ceapa caramelizata..o sa incerc sa gasesc reteta pe undeva..ei il ard pe fund putin ca sa faca crusta, si se bat care sa manance partea aia crocanta de orez. Crisss [gravi]29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adrianaloy
Taiteii care se pun la varza trebuie sa fie ca niste panglicute, macar juma' de cm latime si lungi. Cand sunt amestecati cu varza calita au acelasi aspect. Eu gasesc taietei peste tot- "noodles" , "egg noodles", "american noodles". Nu incercati cu fidea, tagliatele sau alte feluri de paste... Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Tagliatelle, exact asa sint: egg noodles mai late. De ce nu sint bune? Ca eu exact din astea am. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am mancat si cu tagliatelle si a iesit bun( atat tot ca au alt aspect)..si ca traditional se folosesc alea late patratele...dar poti si cu macaroane sau mai stiu eu ce gasesti prin bucatarie( nu fidea insa, aia parca nu are acelasi gust). Eu vreau sa fac azi sote de morcovi si mancare de spanac..si am niste porc marinat de la magazinul coreean, il prajesc frumos [:D] Crisss [gravi]29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...