Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 4


Recommended Posts

Am facut cu astea: http://www.amazon.com/Bionaturae-Organic-Tagliatelle-8-8-Ounces-Pack/dp/B001EO5XXU Sint atit de bune pastele astea, le-as minca si goale![:D] A iesit foarte gustos totul, reteta asta e "a keeper". Am avut cirnati polonezi. Ma bucur tare mult sa adaug la repertoriu o reteta simpla si gustoasa. Mai ziceti de-astea! Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona, tagliatelele pe care le-ai aratat - alea sunt taietei dupa parerea Mariei mele! [:D] adica astea panglicute, incolacite- si cu ou in compozitie se preteaza f bine. Dar de ex. tagliatelele de la Barilla(astea sunt drepte in cutie- ca spaghetele) mie nu-mi plac cu varza- nu stiu de ce dar mi se par fainoase si cam fara gust. V-ati prins voi ce vreau sa zic. Despre orezul cu stafide- programez pentru duminica sa fac budinca Ramonei si astept poate apar retele la orezul cu ceapa caramelizata si turmenic...asta pare sa fie ala la care m-am gandit. Acum la cina am facut chicken chesadilla! Ceapa si ardei gras taiate fasii calite cu putin ulei intr-o tigaie. Am adaugat pui taiat marunt- rumenit si el putin, adaugat condimente dupa gust. Am folosit un piept ramas de la puiul rotisat cumparat acum 2-3 seri. Intr-o alta tigaie, am dat cu spray d-ala uleios. Am folosit flour tortilla in care am pus branza rasa (mai mare) si amestecul de legume cu pui. Am folosit cedar si monterey jack- resturi de prin frigider. Puteti face: tortilla+umplutura+tortilla si iese ceva rotund dar cu multe deschizaturi prin care se scurg toate cele; sau varianta safe pentru copii :tortilla+umplutura mai putina si impachetati la jumate(ca un semicerc). Intoarceti pe o parte si pe alta cu o paleta pana cand se vede ca se topeste bz care leaga umplutura. Cine vrea poate pune si salsa inauntru- dar din motive de copii eu o servesc separat. Bine-inteles e loc de multa creativitate aici: smantana, halapeno, castraveti murati, masline, avocado- le puteti pune inauntru sau pe platoul cu chesadille taiate triunghiuri! Nu e complicat deloc. eu am pregatit-o cap coada in max 20 minute! Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pachetul meu de tagliatelle avea alta culoare, dar cred ca asta-i singura diferenta. Sint superbe alea, organice si au 20% ou. A mers foarte bine. Suna bine concoctia asta de care zici. M-ai pierdut un pic la faza cu gaurile. Deci calesti legumele si carnea, apoi le pui intr-o tigaie intre tortillas... si mai departe? Noi nu mincam deloc de-astea mexicane, asa ca de acolo mi se trage confuzia. Dar suna bine varianta cu brinza si smintina, poate fac un soi de tzatziki, vad eu. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi ma gandeam sa fac si eu ciocolata de casa. Faci un sirop de apa cu zahar( cam 3 linguri de apa la 200 de grame de zahar- sau poti carameliza zaharul putin-putin si apoi adaugi apa), pui unt topit-destul de mult, un cub de vreo 250 de grame, pui lapte parf( daca al tau e deja foarte dulce reduci din zaharul de la inceput) cam o cana, ceva praf de cacao-cam 2 linguri, esenta de vanilie, stafide si alune cate vrei. Apoi ungi o tava cu putin unt si rastorni si omogenizezi compozitia..si la frigider cu ea...e gata cam in 3-4 ore. Eu de thanksgiving fac rahat turcesc, trebuie sa caut reteta undeva...stie cineva vreo reteta interesanta? Crisss [gravi]29+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi chiar am terminat o tava de ciocolata[:D] Reteta mea este asa: 500g zahar 500g lapte praf 50g cacao 100g unt 200ml apa zahar vanilat,esente,nuca,stafide,pui de care vrei si ce ai...eu nuca am pus si macinata,insa aia bucati este mai interesanta[:D] Se pune apa la fiert cu zaharul pana incepe sa fiarba,se lasa 4-5 minute la fiert,se ia de pe foc si se adauga untul,amestecand mereu,apoi laptele praf ,cacao si esentele,amestecand continuu.Se amesteca pana devine o pasta omogena,dupa care se toarna intr-o tava in folie de celofan si se baga la frigider...cam intr-o ora e gata...insa atentie,trebuie mestecat foarte repede ca se intareste rapid...e foarte buna si daca respectati cantitatile sigur nu dati gres[:)]...pofta buna!!! Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, cind iei o reteta trebuie sa pui una noua.[:D] Multumesc Mirela. Cumparam din asta de la patiserie cind eram mica, mi se pare ca avea si bucati de biscuiti in ea. Chestia e ca eu ma incurc cu gramele, asa am ajuns sa nu mai folosesc retetele romanesti. Imi place cum fac americanii, cu linguri si cani.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...