Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

de ce nu ambele?


Recommended Posts

Fiercare vede viata intr-un anume fel, fiecare are anumite prioritati. Daca eu, de-a lungul vietii mi-au urmat cat de cat linia imaginara trasata in tinerete pot spune ca am reusit. Depinde si ceea ce-ti propui. Niciodata nu poti spune ca ai facut TOT ce ti-ai dorit sau CUM ti-ai dorint, insa daca nu te abati foarte tare de la directie, eu zic ca e ok PT TINE, CU TINE. Nu as fi pe deplin implinita daca as avea o cariera de succes insa n-as avea unde sa ma retrag, sa ma incarc, sa ma odihnesc, cu cine sa ma sfatuiesc, pe cineva pe care sa iubesc,.... Asa cum n-as fi implinita daca as sta acasa sa am grija de familie. Asta sunt eu, ASA sunt eu. Dar nu inseamna ca cele care au o cariera dar n-au familie, sau invers care stau acasa nu sunt implinite. Depinde de fiecare dintre noi cum si ce ne dorim de la viata. Pe fiecare il face fericit ceva. Secretul e sa gasesti drumul spre acel CEVA, indiferent ce inseamna asta pt unii sau altii dintre noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fiecare om/copil e diferit. Nu totzi avem acelasi grad de sensibilitate... Modul dur, lipsit de delicatetze pe care unii/unele il abordeaza (nu numai pe acest forum, si nu numai la acest subiect) imi aduce in minte o poza cu o fata (frumusica, zdravanutza, roshioara in obraji) sofer de tractor, pe camp, cu parul (iesind de sub basma) in vant, toata numai un zambet. Sub aceasta poza era scris "Proletari din toate tzarile unitziva!" Deci pt cei care vor sa se alinieze, sa marshaluiasca plin de avat revolutzionar spre scarbici si sa cante Internatzionala - nimeni nu va opreshte - Go ahead! Pt cei care vor sa se opreasca un pic si sa traiasca, relaxatzi, cu zambetul pe buze, savurand fiecare clipa alaturi de cei dragi (aici eu pers ma gandesc la sotz si copil) - Enjoy every moment of your life! Nu uitatzi viatza este f scurta, copilaria copiilor nostri si mai scurta... iar timpul "furat" de altzii in detrimentul celor dragi se plateshte scump... Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorelaim
Fiecare om/copil e diferit. Nu totzi avem acelasi grad de sensibilitate... Modul dur, lipsit de delicatetze pe care unii/unele il abordeaza (nu numai pe acest forum, si nu numai la acest subiect) imi aduce in minte o poza cu o fata (frumusica, zdravanutza, roshioara in obraji) sofer de tractor, pe camp, cu parul (iesind de sub basma) in vant, toata numai un zambet. Sub aceasta poza era scris "Proletari din toate tzarile unitziva!" Deci pt cei care vor sa se alinieze, sa marshaluiasca plin de avat revolutzionar spre scarbici si sa cante Internatzionala - nimeni nu va opreshte - Go ahead! Pt cei care vor sa se opreasca un pic si sa traiasca, relaxatzi, cu zambetul pe buze, savurand fiecare clipa alaturi de cei dragi (aici eu pers ma gandesc la sotz si copil) - Enjoy every moment of your life! Nu uitatzi viatza este f scurta, copilaria copiilor nostri si mai scurta... iar timpul "furat" de altzii in detrimentul celor dragi se plateshte scump... Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Bine spus, ma gindesc de multe ori, Doamne ce repede a trecut timpul de parca ieri am fost insarcinata ! Nici nu-mi dau seama cind si unde a trecut timpul, cind au crescut asa de repede copiii... Timpul asta nu se mai intoarce, de asta as prefera sa-l petrec cu ei acum cit de mult ! ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorelaim
Fiecare om/copil e diferit. Nu totzi avem acelasi grad de sensibilitate... Modul dur, lipsit de delicatetze pe care unii/unele il abordeaza (nu numai pe acest forum, si nu numai la acest subiect) imi aduce in minte o poza cu o fata (frumusica, zdravanutza, roshioara in obraji) sofer de tractor, pe camp, cu parul (iesind de sub basma) in vant, toata numai un zambet. Sub aceasta poza era scris "Proletari din toate tzarile unitziva!" Deci pt cei care vor sa se alinieze, sa marshaluiasca plin de avat revolutzionar spre scarbici si sa cante Internatzionala - nimeni nu va opreshte - Go ahead! Pt cei care vor sa se opreasca un pic si sa traiasca, relaxatzi, cu zambetul pe buze, savurand fiecare clipa alaturi de cei dragi (aici eu pers ma gandesc la sotz si copil) - Enjoy every moment of your life! Nu uitatzi viatza este f scurta, copilaria copiilor nostri si mai scurta... iar timpul "furat" de altzii in detrimentul celor dragi se plateshte scump... Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Ti-as intelege punctul de vedere daca nu l-ai fi marcat cu ceva comentarii rautacioase si jignitoare. Este alegerea fiecareia si tablouri despre celalalt poate descrie fiecare cu rautate. Crede-ma ca nu e greu. Personal mereu m-am ferit sa jignesc pe cei care nu sunt ca mine, respectiv femeile casnice. Inteleg ca asta vor ele si e ok. In schimb mamicile care isi doresc si altceva sunt jignite in permanenta. Trist :(( E asa greu de acceptat ca ceea ce pentru tine e "scarbici", pentru altcineva nu e deloc "scarbici"? E frumos si delicat tare sa ii faci pe ceilalti tractoristi.[xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marimar
quote:
Originally posted by lorelaim
Fiecare om/copil e diferit. Nu totzi avem acelasi grad de sensibilitate... Modul dur, lipsit de delicatetze pe care unii/unele il abordeaza (nu numai pe acest forum, si nu numai la acest subiect) imi aduce in minte o poza cu o fata (frumusica, zdravanutza, roshioara in obraji) sofer de tractor, pe camp, cu parul (iesind de sub basma) in vant, toata numai un zambet. Sub aceasta poza era scris "Proletari din toate tzarile unitziva!" Deci pt cei care vor sa se alinieze, sa marshaluiasca plin de avat revolutzionar spre scarbici si sa cante Internatzionala - nimeni nu va opreshte - Go ahead! Pt cei care vor sa se opreasca un pic si sa traiasca, relaxatzi, cu zambetul pe buze, savurand fiecare clipa alaturi de cei dragi (aici eu pers ma gandesc la sotz si copil) - Enjoy every moment of your life! Nu uitatzi viatza este f scurta, copilaria copiilor nostri si mai scurta... iar timpul "furat" de altzii in detrimentul celor dragi se plateshte scump... Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Bine spus, ma gindesc de multe ori, Doamne ce repede a trecut timpul de parca ieri am fost insarcinata ! Nici nu-mi dau seama cind si unde a trecut timpul, cind au crescut asa de repede copiii... Timpul asta nu se mai intoarce, de asta as prefera sa-l petrec cu ei acum cit de mult ! ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
De ce nu o faci, daca iti doresti atat de mult? Nu va permiteti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Nu va permiteti?" Cred ca ar fii politicos ca intr-o dicutzie pe un forum sa NU NE PERMITEM sa fim rai, nepoliticosi, lipsitzi de intzelegere fatza de ceilaltzi, etc.. "Bullshit" e toata educatzia si sunt toate job-urile bine platite din lumea intreaga daca nu stim sa avem o atitudine open-minded fatza de altzii care au o opinie diferita si si-o exprima intr-un fel mult mai sensibil. A fii "well adjusted" or well fitted in societatea voastra inseamna a fii lipsit de delicatetze, de sensibilitate fatza de nevoile celorlaltzi, or what? Intreaga lume stie ca SUA practica din totdeauna politica "cine nu-i cu noi e impotriva noastra", iar sub nea Tufa acest lucru s-a accentuat fantastic de mult... dar imi faceam iluzia ca totusi... omul de rand sa fie mai omenos... Sa nu uitam ca "A fii domn e o intamplare... afii OM e lucru MARE" indiferent de cate scoli si super-job-uri are! Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Ti-as intelege punctul de vedere daca nu l-ai fi marcat cu ceva comentarii rautacioase si jignitoare.
Imi pare rau dar tu ai folosit cuvinte jignitoare!
quote:
Bullshit fratilor cu vine copilul plangand, nu sunteti mame adevarate, bullshit si iar bullshit!
Pacat ca aruncati cuvinte grele. Se pot face ambele cu succes si un pic de toleranta. Mie mi-ar placea sa am un serviciu part-time, care sa nu ma subjuge de nici un fel dar deocamdata nu pot pentru ca nu am ce face cu copilul. Si mama mea a lucrat dar daca nu mi-a placut sa dorm la camin nu m-a lasat acolo pe considerentul ca "lasa o sa se obisnuiasca".Sub aceasta deviza si cea a adptarii fortate (ca doar asa face toata lumea) le creem copiilor nostri frustrari. Adevarul este ca nici un serviciu din lume si nici banii nu sunt mai importanti decat sanatatea si linistea copiilor si caminului nostru. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Razvan(07 martie 2004)[/url][testoasa] si mami[vampa] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor stati, lamuriti-ma: voi vorbiti aici de servici de 8 ore, sau de servici de 10-12 ore? Pentru ca, in functie de fiecare, se pune altfel problema. Uite, eu lucrez 8 ore si, daca nu ar fi fost mama mea sa imi ia baietelul de la gradi la ora 13.00, probabil ca l-as fi luat cind ieseam de la sevici si ajungeam la gradinita, deci la 17. Ei, am lucrat timp de 1 ani si jumatate si 11-12 ore pe zi, dar atunci nu aveam copilas.Acum nu as mai lucra mai mult de 8 ore si nu as mai sta peste program decit in situatii de urgenta. Deci, la ce fel de servici ne referim? Theiuta [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"][pup]poze cu Nicolas[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorelaim
"Nu va permiteti?" Cred ca ar fii politicos ca intr-o dicutzie pe un forum sa NU NE PERMITEM sa fim rai, nepoliticosi, lipsitzi de intzelegere fatza de ceilaltzi, etc.. "Bullshit" e toata educatzia si sunt toate job-urile bine platite din lumea intreaga daca nu stim sa avem o atitudine open-minded fatza de altzii care au o opinie diferita si si-o exprima intr-un fel mult mai sensibil. A fii "well adjusted" or well fitted in societatea voastra inseamna a fii lipsit de delicatetze, de sensibilitate fatza de nevoile celorlaltzi, or what? Intreaga lume stie ca SUA practica din totdeauna politica "cine nu-i cu noi e impotriva noastra", iar sub nea Tufa acest lucru s-a accentuat fantastic de mult... dar imi faceam iluzia ca totusi... omul de rand sa fie mai omenos... Sa nu uitam ca "A fii domn e o intamplare... afii OM e lucru MARE" indiferent de cate scoli si super-job-uri are! Lorelai [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Inteleg ca "bullshitul" te-a deranjat. Eu cred ca acuzatiile aduse mamelor care muncesc si care si ele isi dau si sufletul pentru copiii lor sunt bullshit. Nu vad cum e asta o jignire la adresa mamicilor care stau acasa. Doar nu va identificati cu opiniile respective, pe care le-am numit eu "bullshit"? Sau da? Ca altfel nu inteleg de ce ar fi "bullshit" o jignire, cand se refera la niste acuzatii nefondate. In rest, vad ca ai o problema cu America si nea tufis. Asta e problema ta. Eu mi-am spus punctul de vedere. Cu echilibru se pot face amandoua si cariera si familia si putem fi mame f. bune, nu am atacat pe nimeni, in schimb eu am fost atacata imediat. Nu e deloc o crima sa ti le doresti pe amandoua. Nu inteleg ce va deranjeaza. Sunteti libere sa ramaneti acasa daca asta e dorinta voastra. Aici discutam si noi celelalte, dar vad ca nu ne dati voie. Aduceti vorba de studii, bush, america si alte obsesii binecunoscute. Fara legatura cu subiectul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...