Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Singura la petrecere?


Recommended Posts

violeta - rufus zicea ca ei nu simt nevoia sa plece. nici eu nu simt nevoia sa plec de langa cristi pt 2 nopti - da ce ma fac daca vine ordin sa mergem la un curs/sedinta OBLIGATORIU? si eu nu as vrea sa ma duc (mai ales daca se intampla sa trebuiasca sa plec in weekend, de vineri pe duminica, adica fix cand avem si noi timp sa stam impreuna)dar trebuie. si in plus mi-ar mai face si sotul scandal ca nu ma lasa. [gravi] 31+ cu [baietel] T. Carol [ruga] sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png [9cer][colegi] [batetoba] AMR 8 SAPTAMANI [batetoba] [colegi] [9cer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu inteleg deloc atitudinea sotului tau; tu ce-ai fi facut daca el ar fi venit acasa si ti-ar fi spus ca trebuie sa mearga la o petrecere? probabil ca ai fi spus: distractie placuta si i-ai fi aranjat costumu...NU? Sotul meu a venit acasa de la Bucuresti intr-o seara(eram in Sibiu pe vremea aia) si mi-a spus ca va pleca pt un an ca Observator United Nations in Nepal....si a plecat.... Teo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg faza cu "mi-a interzis sa merg" [bang]... Mie mi se pare inacceptabila o astfel de abordare a problemei,sincer iti spun...eu privesc casnicia ca pe o relatie de parteneriat nu una de subordonare. Daca tot ne-ai intrebat ce am fi facut noi in cazul tau,iti spun ca eu as fi mers chiar daca ma ameninta cu divortul...halal motiv de divort!...cred ca-i puneam "pagini aurii" in fata sa-si caute avocat in timp ce eu imi fac bagajele[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tonul face muzica si sotul tau a nimerit extrem de prost tonul de data asta. Putea sa-si spuna punctul de vedere intr-un mod civilizat, fara jigniri si amenintari puerile! SI nu stiu cu ce drept isi permite SA INTERZICA unui alt adult sa faca ceva. Cred ca ar trebui sa stati de vorba (fara legatura cu excursia asta) si sa vezi unde e buba. Ori are mentalitatea ca "barbatul decide, femeia se supune", ori ascunde greseli de'ale lui prin violenta asta verbala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca serviciul este servici, casa - casa. Acum depinde foarte mult ce pozitie isi doreste fiecare la locul de munca. Daca este deajuns sa stai intr-un colt si sa iti faci meseria, nu este nevoie de relationare prea multa. Dar uneori dorim mai mult decit rutina jobului, dorim popularitate, dorim implicare, dorim vizibilitate mai multa. Atunci trebuie si implicare mai multa. Sunt de parere ca intr-un colectiv unde colegii se cunosc mai bine si au un timp al lor, sunt depasite multe bariere de comunicare si prejudecati. Si poate treaba merge mai bine, rezolvarea mai repede, formalismul dispare. Oricarui manager modern i se recomanda team-buildingurile, iesirile in grup ale colaboratorilor, relationarea mai buna dintre angajati. Reactia sotului tau mi se pare egoista, mai mult decit deplasata. Sau poate ca jobul lui este unul de rutina si nu il intelege pe al tau. Nu imi dau seama. Si jignirea... Consider ca pentru evolutia profesionala, dar mai ales pentru satisfactia proprie, este foarte importanta diversificarea, vizibilitatea, implicarea. Dar depinde si de temperament, de ceea ce vrem, daca suntem activi sau mai degraba pasivi, depinde de multe lucruri. Nu stiu ce sa iti spun. Nu imi dau seama cum ar fi fost viata mea daca sotul meu mi-ar fi limitat intr-un fel nevoile mele de independenta. Si jobul este o independenta fata de el. Daca mi-ar fi limitat plecarile, delegatiile, iesirile. Cred ca as fi acumulat foarte multa frustrare. Si insatisfactii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint deseori in situatia in care trebuie sa plec sau sa stau foarte tirziu in oras. Lucrez intr-o companie de constructii, in general sint cam singura femeie invitata...ar insemna ca sotul meu sa divorteze lunar. Faptul ca a facut scandal denota nu gelozie ci control. Nu poti fi gelos pe o situatie ipotetica si improbabila, dar el a perceput situatia ca fiind lipsita de control lui si atunci a reactionat asa. Nu este o dovada de dragoste ("vai ce mult te iubesc, nu pot fara tine")...dimpotriva. Depinde de dinamica casniciei tale ce decizie iei. Ca sfat, eu as zice ca daca cedezi, nu mai ai drum de intoarcere. Si da, ocazional simt si nevoia sa fiu singura...intre copii, sot, parinti si servici mai am chef sa-mi dedic si mie insami citeva ore. Nu-i nimic egoist aici sau lipsit de dragoste fata de cei dragi. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conteaza foarte mult si cum s-a pus problema pina acum in casnicia voastra in legatura cu unele libertati. daca de fiecare data 'v-ati cerut voie' e una. si se poate ca el sa fie genul mai conservator. si atunci problema este de pricipiu. dar probabil ca pina in momentul acesta ar fi trebuit sa stii cam ce parere ar putea avea sotul tau despre astfel de iesiri cu colegii. de ex, la noi in cazurile acestea are loc o discutie pur informativa si administrativa. cine va lua copilul de la gradi, daca apelam sau nu la ajutorul bunicilor etc. repet, e cazul nostru, sint niste lucruri pe care le-am stabilit din primele zile ale convietuirii noastre. revin. poate n-ar fi fost o idee rea sa il infomezi din timp despre posibilitatea realizarii acestei excursii si sa insisti pe importanta participarii, in legatura cu viitorul tau in firma. acum, daca faptul tot e consumat, eu in locul tau n-as face mare tragedie, ci as pregati terenul pina la anul. poate n-a inteles pe moment, ori i s-au incetosat mintile, dar cind se va calma va intelege. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003 - da ce ma fac daca vine ordin sa mergem la un curs/sedinta OBLIGATORIU?
Mi se pare o cu totul alta situatie decat cea de care ne vorbeste Tweety...sau mi se pare mie? A spus omul ala ca divorteaza daca-i pleaca nevasta la curs/sedinta? Observ ca multe fete considera normale cateva zile la distractie fara familie...daca credeti ca merita, bravo voua... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sotul din aceasta poveste trebuie sa gandeasca la rece [:D]. In zilele noastre, in general, daca lucrezi la o firma cu oarece pretentii, aproape mai mult ca sigur va trebui sa participi la team-building-uri, petreceri cu colegii, etc. Desi nu esti obligat, daca te sustragi in mod constant, nu vei fi bine vazut, vei fi perceput ca anti-social, neintegrate, va fi mai greu sa stabilesti relatii colegiale cu colegii, nu vei fi vazut ca implicat in activitatea firmei, motivat, etc. Sotul trebuie sa inteleaga asta... Si apoi trebuie sa se decida daca isi asuma riscurile ca sotia sa aiba de suferit in cariera din cauza lui sau nu. Si in mintea lui sa inteleaga ca riscul ca sotia sa nu aiba o cariera implinita il va afecta cu siguranta si pe el - financiar ( daca nu mai avem bani de vacanta/distractie, stam si ne uitam la televizor, sa nu ajunga cumva sa se plimba de rutina in relatie [:D]) si mai ales sa accepte ca sotia isi va revarsa negresit frustrarile asupra lui intr-un fel sau altul. Deci sa fie pregatit sa infrunte aceste frustrari care pot degenera in timp si afecta serios relatia. Crede ca weekendul asta sotia il va sorbi cu drag din priviri, va fi relaxata si zambitoare? Eu nu prea cred ca weekendul lui o sa fie prea frumos [olala].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...