Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Singura la petrecere?


Recommended Posts

Cristina C, subiectul este incheiat. I-am vorbit cu frumosul prima data, am incercat sa redeschid subiectul a doua oara si cand am vazut ca are aceeasi reactie n-am mai incercat. Si nici nu o sa-l mai intreb vreodata, la anu sau alatadata. Am inteles ca e foarte gelos, dar nu am inteles de ce m-a jignit si de ce m-a amenintat, in loc sa-mi spuna cu frumosul ca nu e de acord. Mi-a lasat un gust amar. Acum stiu ca exista o problema la casnicia noastra. Excursia nu este pe 24 decembrie, e in noiembrie, de ziua socrului, de vineri pana duminica, iar marti e ziua mea. M-am gandit ca o sa fie de acord cu excursia tocmai pentru ca vine ziua mea. Dar el a pus dorinta parintilor de a merge la ei la masa mai presus de dorinta mea. Inca o dovada ca tine mai mult la ei decat la mine. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si de acum consider subiectul incheiat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

TweetyGeo, m-a intristat foarte mult ultima ta postare. Intr-adevar, e cu atat mai frustrant ca motivul pentru care se supara atat de tare e faptul ca nu participi la aniversarea socrului, care e, oricum, un eveniment anual (evantual, bianual, daca are si zi aniversara). Pe partea cealalta, sunt intru totul de acord cu Roisin (a mai fost o discutie la forumul de Psiho, parca): firma nu are nici un drept sa te oblige sa petreci "quality time" cu colegii, fie ca vrei, fie ca nu, mai cu seama in timpul tau liber! O vreme, am lucrat la aceeasi firma cu sotul meu (el a plecat intre timp), firma care are o mama puternica in UK, de unde ne sosesc mereu musafiri (cum zice un coleg, "turism cu fata profesionala"). Fiind in departamente diferite, invitatii din dept. lui nu coincideau cu cei din dept. meu si cum eram invitati obligatoriu la masa cu ei, se intampla ca in noiembrie-decembrie sa nu avem o seara impreuna, pt ca trebuia distrati musafirii! Xio, cand ai 27 de ani si jobul e ingura obligatie, e posibil sa ai timpul tau, sa aiba si el timpul lui si sa aveti timpul vostru. Eu am 27 de ani si nu e chiar posibil: eu mai am timpul meu, avem timpul nostru f redus si el nu are deloc timpul lui, pt ca nu are de unde sa-l ia! Cand om avea si copii (curand) nu cred ca voi mai visa un timp la timpul meu, al lui, al amandurora, ci la timpul nostru, al tuturor. Si, in conditiile astea, sa mai pretind timpul meu, cand noi n-avem timp de noi? Sau el sa pretinda timpul lui...? Rufus cred ca stie mai bine decat tine si decat mine la un loc [:)]. Retete, prescriptii, principii sunt usor de creionat. Mai greu e cu aplicarea efectiva. ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carla2005
Dupa ce am nascut a spus la serviciu ca el are copil mic acasa si nu mai poate pleca la astfel de cursuri (nu-i problema ca trimit alt om de la el din departament)!
Mie fraza asta nu mi se pare deloc sanatoasa......nu e normal ca sa-si neglijeze pregatirea profesionala. Daca la cursuri se duc altii tot altii vor fi cei care vor avansa in cariera, vor gasi joburi mai bune......in timp sotul tau are mari sanse sa acumuleze frustrari. Daca e si o fire slaba s-ar putea ca la un moment dat sa te trezesti in fata cu replica :din cauza ca am stat atarnat de fusta ta n-am facut p'aia si ailalta" Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Psihologii spun ca este normal si bine sa aiba fiecare si timpul lui. Nu inseamna ca in fiecare zi isi ia zborul , dar macara saptamanal asa ceva trebuie. ma uit la doctorii de la spital la care nu exista astfel de discutii si care pot trai depart de partenerii de viata. La 30 de majoritatea au copii si implicit sotii sau oti , dar tot pleaca la congrese peste congrese , au pe langa programul de la spital ore cu studentii , iesit la cafea cu colegii , mers la meciuri , mers la schimb de experiente vreo 3 luni in alta tara sau chiar si 1 an in alte orase , i ies in cluburi cu prietenii f . des. Mai des decat mine. Zic si eu ca .. se poate. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Da' ce facultate relaxata se face in Timisoara...[8D] Io nu am vazut asa ceva in studentie, ba din contra, numai doctori nervosi, pe fuga, maritisul amanat undeva dupa 30 de ani, iar maternitatea undeva dupa 35... Si o gramada de dr-ite nemaritate, sau fara copii (ca le-a trecut varsta biologica [bang]), sau nefericite in casnicie... Iar amantlacurile de la locul de munca (aka spitalu') sunt la ordinea zilei... Iata un motiv pentru care am fugit sa ma combin cu colegi de faculta. Strict din ce am vazut pe la mine in ograda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Psihologii spun ca este normal si bine sa aiba fiecare si timpul lui. Nu inseamna ca in fiecare zi isi ia zborul , dar macara saptamanal asa ceva trebuie. ma uit la doctorii de la spital la care nu exista astfel de discutii si care pot trai depart de partenerii de viata. La 30 de majoritatea au copii si implicit sotii sau oti , dar tot pleaca la congrese peste congrese , au pe langa programul de la spital ore cu studentii , iesit la cafea cu colegii , mers la meciuri , mers la schimb de experiente vreo 3 luni in alta tara sau chiar si 1 an in alte orase , i ies in cluburi cu prietenii f . des. Mai des decat mine. Zic si eu ca .. se poate. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Da, dar la congrese nu ii impiedica nimeni sa-si ia partenerii si familia cu ei, la alte activitati profesionale ( cursuri, schimb de experienta ) oricum tin de dezvoltare profesionala personala si nu au de ce merge partenerii iar celelalte activitati mentionate de tine, pot sa-si ia sau nu si partenerii. Da, e sanatos macar din timp sa faci ceva pentru tine, orice ..ca te uiti la film, ca te duci la bere, tenis, inot , pescuit, coafor etc. Nu zice nimeni ca fiecare om nu trebuie sa aiba si timpul lui , in care sa faca ce-l taie capul. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz
Citat:
citat din mesajul lui carla2005
Dupa ce am nascut a spus la serviciu ca el are copil mic acasa si nu mai poate pleca la astfel de cursuri (nu-i problema ca trimit alt om de la el din departament)!
Mie fraza asta nu mi se pare deloc sanatoasa......nu e normal ca sa-si neglijeze pregatirea profesionala. Daca la cursuri se duc altii tot altii vor fi cei care vor avansa in cariera, vor gasi joburi mai bune......in timp sotul tau are mari sanse sa acumuleze frustrari. Daca e si o fire slaba s-ar putea ca la un moment dat sa te trezesti in fata cu replica :din cauza ca am stat atarnat de fusta ta n-am facut p'aia si ailalta" Ina
Nu il obliga nimeni sa stea de fusta mea, eu chiar i-am zis sa mearga in aceasi idee! El nu vrea sa faca astfel de deplasari, e alegerea lui, e si o optiune profesionala a lui personala, ceea ce face pe postul care e nu-l satisface oricat s-ar pregati, simte ca a ajuns la saturatie pe postul care e si vrea sa se reorienteze! Insa oricum ar fi nu-l vad dezlipidu-se de casa, asa e el, a avut ocazia sa plece pe bani frumosi in strainatate pentru cateva luni /an...nu a vrut...slab nu este, are o putere de adaptare enorma, castiga bine deocamdata si are puterea sa refuze alte proiecte care ar cere sacrificarea timpului sau! Pur si simplu asa e el, si stiu ca stie ce face...oricum el s-ar descurca bine si pe cont propriu, dar nu e genul carierist, nu stiu cum sa explic sa nu se inteleaga aiurea...asa vrea el, asa e el! mama din 16 nov 2006 [url="http://good-times.webshots.com/photo/2063415880101635539ItSsAm"] Draga mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delsim
Citat:
citat din mesajul lui XIO
Psihologii spun ca este normal si bine sa aiba fiecare si timpul lui. Nu inseamna ca in fiecare zi isi ia zborul , dar macara saptamanal asa ceva trebuie. ma uit la doctorii de la spital la care nu exista astfel de discutii si care pot trai depart de partenerii de viata. La 30 de majoritatea au copii si implicit sotii sau oti , dar tot pleaca la congrese peste congrese , au pe langa programul de la spital ore cu studentii , iesit la cafea cu colegii , mers la meciuri , mers la schimb de experiente vreo 3 luni in alta tara sau chiar si 1 an in alte orase , i ies in cluburi cu prietenii f . des. Mai des decat mine. Zic si eu ca .. se poate. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Da, dar la congrese nu ii impiedica nimeni sa-si ia partenerii si familia cu ei, la alte activitati profesionale ( cursuri, schimb de experienta ) oricum tin de dezvoltare profesionala personala si nu au de ce merge partenerii iar celelalte activitati mentionate de tine, pot sa-si ia sau nu si partenerii. Da, e sanatos macar din timp sa faci ceva pentru tine, orice ..ca te uiti la film, ca te duci la bere, tenis, inot , pescuit, coafor etc. Nu zice nimeni ca fiecare om nu trebuie sa aiba si timpul lui , in care sa faca ce-l taie capul. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
La Congrese nu merge nimeni cu nevasta , ca trebe sa-ti platesti singur Congresul , care costa muuuult de tot , plus drum si cazare. Ca sa nu mai spun ca mergi cu colegii , faci prezentari , stai in sali si la spitale , numai nevasta n-are loc acolo ,ar fi ca si cum mi-as cara bunica pe Everest. Congresele sunt doar pt. doctori , nu pt. familii.Si zau ca n-am auzit pe nimeni sa mearga cu partanerul oricat de gelos/geloasa ar fi. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...