Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(54)


Recommended Posts

Cons, stiu ca orice copil cu o situatie clara poate fi adoptat. Viitorii parinti adoptivi trebuie instiintati despre starea de sanatate a copilului, iar decizia le apartine. [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url] "Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cons- Sincer chiar daca nu este corect fata de copil (interesul superior al copilului???) cred ca exista situatii in care cazurile copiilor cu probleme speciale nu sunt tratate cu maxima seriozitate, cred ca daca cei de la DPC nu considera ca poate avea sanse sa fie adoptat nici nu isi dau prea mult silinta, chiar daca dupa parerea mea, niste oameni cu mult suflet si in cunostinta de cauza ii pot darui iubire si isi pot asuma raspunderea pentru cresterea lor, sper din toata inima insa ca aceste cazuri sa fie doar exceptii sa nu fie o politica generala. AMR-2zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va tzuc pe toate [pup] ati avut dreptate, a fost oke [cool], cel putin din punctul nostru de vedere, o sa vedem ce o sa scrie negru pe alb [:D] am avut emotii insa au trecut; discutia a fost libera si chiar a decurs firesc dupa ce am trecut de primele minute. spun si eu bun venit fetelor noi si spor la treaba [:)] muuuullt succes la AMR-iste [:D][majoreta][pup][flo] looking for my sunshine [am] +9
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumiri pentru primire [aerob] Cu toate sunteti f. dragute si ma bucur de fiecare data cand va citesc randurile scrise de fiecare. Cons, eu nu cred ca anumite probleme de sanatate ale copilului il pot declara ca fiind inadoptabil. Este in mod sigur vorba despre altceva. Eu am fost foarte surprinsa sa aflu ca sentinta in baza careia un copil este declarat adoptabil, este valabila doar un an dupa care se reia procedura de adoptablitate. Mi se pare aiurea si asta esplica de ce uneori se declansaza procedura in instanta doar atunci cand cineva se intereseaza de copil. Imi doresc mult sa amenajez camera copilului dar nu stiu daca sa iau perdelute cu Barbi sau cu ursuleti si masinute [;)] Ufff, abia astept desi stiu ca este foarte complicat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna! eu pregatesc fetele, ca numai maine nu e poimaine: [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta] iti tinem pumnii Aysha. asi- ai fost in weekend la Maria? Mariaa- ma bucur ca au trecut emotiile, cat mai ai pana vei avea atestatul? chiar asa, manuelita, pe unde esti? misha- ce mai faci? claudia- multumim de link, chiar am intrat si eu un pic, si mi-a palcut ce am vazut, intrucat eu am functie in cumul, dar vad ca se tine seama si de cumul[:D], asa ca astept 1 ianuarie[alcool] la noi toate bune. Matei este un scump, si nu vrea sa mai stea locului o clipa [olala] Laura e un pic tristulica, intrucat un frustrat de profesor de desen i-a dat 4, ca si-a uitat o plansa acasa, avand in vedere ca pustoaica mea are la toate materiile doar 10....o sa ma duc maine sa ii spun vreo doua[:-@] seara frumoasa. Miha, mami de [bonjovi] Matei (16.01.2008) si [zana] Laura (30.09.1997) "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cons,maternala nu are dreptate!O familie a vrut sa adopte o fetita bolnava.DPC-ul stia ca e bolnava,dar au zis ca nu are mari probleme. Familia a facut niste analize complexe din care a reiesit ca boala e incurabila si ca se va agrava cu timpul!Asa ca in fine nu au adoptat :-( Deci:se dau in adoptie si copii cu probleme serioase de sanatate daca gasesc parinti care se simt suficient de tari. Ce fel de boala a copilului are baietelul? Vezi,Mariaa[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salviae, boala copiilor sau epilepsie. Baiatul in schimb parea foarte dragut si destept asa cum spuneam anterior, el era primul care executa exercitile doamnei antrenoare. Eu stiam ca boala nu se manifesta in primii ani de viata ci mai tarziu. Mariaa, felicitari[flo][pup]! Ai trecut hopul cel mai mic, sa ai o sarcina usoara! Aysha, tin si eu pumnii pentru sufletelul tau. Anca [pup]pup pe tine si puicuta ta. Miha, cred ca viata este frumoasa cu doi puiuti, dar si grea in acelasi timp. Ii place Laurei de Matei? Se iubesc? Claudia, Manuelita, Maruta si celelalte fete ce am uitat sa le amintesc va pup si va invit la a [cafea]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cons de ce nu ai intrebat-o pe doamna maternala de ce nu il adopta ea daca il iubeste atat de mult si ii satisface atat de bine nevoile.Chiar vroiam sa te intreb ce inseamna boala copiilor si de ce ii spune asa? Nu se fac discriminari la deschiderea dosarului de adoptie pentru copii.E clar ca sansele de a fi adoptat la un copil bolnav sunt foarte mici dar nu ii pot fi anulate. Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p3.png"]Razvan[/url] si de [url="http://b2.lilypie.com/vkajp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asi, pai asta m-a revoltat si pe mine. Cum de s-a ajuns in situatia asta. Toti cand luam copii foarte mici riscam aceste lucruri. Lui parca i s-a taiat aripile din start. Nu cred ca vroia sa-l adopte definitiv pe baietel, dar ii asigura traiul pentru cativa ani buni. Nu? Oricum cand am intrat in mai multe detalii, nu i-a convenit doamnei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maternala aceea suferea de "sindromul maternalilor"[8] si da, copilul ii asigura maternalei traiul ani buni.Daca nu el ii plaseaza altul dar copilul traieste intr-o atmosfera mai buna ,de cele mai multe ori, decat intr-un centru. Aysha mai ai doar o zi si coicolata voasta va merge mami si tati. Si noi de azi intr-o saptamana avem procesul si apoi ne intregim familia. Miha nu am fost in we.Plecam de vinerea asta si stam pana o putem lua acasa.Eu sper in 20. Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p3.png"]Razvan[/url] si de [url="http://b2.lilypie.com/vkajp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...