Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.............adoptie(54)


Recommended Posts

Eu cred ca cel mai usor ar fi sa ne facem asistente maternale. Avem copilul de micutel si avem prioritate la adoptie. Asi si Aysha fie ca emotiile pe care le traiti in aceasta perioada sa va fie intoarse cu dragoste de la copilasii vostrii. Manuelita, mai spune-ne ceva din cartile citite de tine. Sa aveti Noate buna [nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

seara buna[pup] acum am venit de la piciu` si deja mi s-a facut dor de el[:D]I-am dat sa pape supica si s-a facut ca un purcelus[:D], am facut "cucu bau" cu tati, ne-am jucat cu cheile de la masina (de fiecare data cand ma duc ii duc cate o jucarioara, dar el tot de cheii e foarte atras[bang]), am tras-o de par pe mami...si atat ii placea ca eu ma vaitam ca ma doare iar el radea in hohote[9cer], dupa care mami m-a bagat la [nani]. Am impresia ca traiesc un vis, si imi este frica sa nu ma trezesc![q] crisis81, noi mergem in vizita la David la 2 zile, ssi de asta am zis sa nu se fi plictisit de noi[:I] Oricum am observat ca a devenit din ce in ce mai draguta cu noi! Aysha bafta muuulta maine![majoreta][majoreta][majoreta] Manuelitamultumesc![pup] Tzuni asteptam vesti de la tine![flo] va pup iza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred,Maruta,ca ar trebui sa fiu asistenta maternala...Dar deocamdata astept telefonul DPC-ului. Oare ce o fi asta :O lege adoptata de Guvern reglementeaza numai ajutorul dat parintelui, dupa finalizarea adoptiei. Un concediu de adaptare de trei luni---este vorba de legea amintita azi de ProTv,au zis ca o sa apara in noul cod fiscal.Oare cele 3 luni sunt valabile si atunci cand adopti un copil de 2-3 anisori? Sa stiti ca intr-o tara in UE,daca parintii NU viziteaza copilul timp de 6 luni ,desi nu locuiesc departe de copil si ar avea posibilitatea materiala,sunt DECAZUTI din drepturi parintesti si copilul se declara adoptabil!!Am mai citit si altceva,mai revin...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor. Va multumesc mult pentru galerie, eu am asa emotii cred ca nu voi putea dormi in noaptea asta. Oricum astazi nu am facut nimic am fost la birou dar am plecat si am fost si m-am rasfatat putin [:D][:D][:D] doar trebuie sa fiu o mamica frumoasa, nu??? Promit ca voi fi aproape de voi si va voi da vesti desre cum vor decurge lucrurile. AMR-10ore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offffffff Salviae de-ar fi si la noi un pic din cum e in alte tari.... ce minunat ar fi. Din pacate traim unde traim si trebuie sa jucam dupa niste reguli imposibil de nedrepte[bang]. Aysha eu am maine primul curs la DPC si am emotii, imi dau seama tu ce stare trebuie sa ai. Incearca totusi sa te odihnesti ca sa fi o mamica cu mintea limpede si super fresh. In curand vei uita de expresia "dormi fara griji"[:D]. [pup] Maruta mi-ar surade si mie ideea sa ma apuc de amenajari in camera copilului. Imi place veselia si optimismul tau. As vrea si eu sa fiu asa dar cand ma gandesc ca drumul pe care am luat-o poate fi mai greu si mai anevoios decat cel de pana acum... Acum un an eram [gravi], doar ce aflasem si plangeam intr-un magazin cu un body de bebe in maini. Era atat de mic si momentul suprem mi se parea atat de aproape... Acum nu mai indraznesc sa ma gandesc... sa visez. Am un dormitor intr-o culoare vesela, dar care este dureros de pustiu[:(] Iar sunt deprimata..... [pup][grup]
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie [url="http://www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902"][foto]Poze...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am intrat numai pentru doo vorbe pentru Manuelita, Salviae, Criss... e grea asteptarea, e clar, dar incercati sa va ganditi ca fete care acum isi gasesc copilasii au inceput si ele de undeva! in urma cu un an, cu cateva luni, nu conteaza...nici ele nu stiau cat dureaza! nici care dintre noi nu avem certitudinea asta, poate fi o luna, pot fi 3 luni, poate fi un an, cine stie...suntem abia la inceput, hai faceti sa fie un drum de care sa va amintiti cu cea mai mare placere restul vietii [:)] solutia cu asistenta maternala nu cred ca-i foarte potrivita...va expuneti la mari riscuri! copii cu situatii neclare sunt in general dati spre asitenta maternala, cei cu situatii clare merg rapid spre serviciul de adoptie! risti sa te atasezi si sa cresti un copil care oficial este foarte posibil sa nu fie niciodata al tau sau cel mai sigur incertitudinea in care stai sa dureze ANI de zile pana se lamureste situatia copilului! in alta oridine de idei, nici in burtica, copilul nu creste de azi pe maine [:)] toate au un rost, o sa vedeti...pana la urma ar fi cam ingramadeala sa sarbatorim atatea fete deodata pe aici, nu?! [:)]...stati sa vedeti ce urmeaza cand ne vine noua randul...zguduim DC,ul da?! contez pe voi [pk][pup][flo] am fugit la lucru ca ma linseaza astia [:D][pup] looking for my sunshine [am] +9
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Csis, daca incepi astazi cursul atunci incarca-ti bateriile. Eu dupa primele doua cursuri am facut depresie, plangeam si in timpul cursului si dupa. Pentru momont chiar hotarasem sa mai incerc un FIV ca poate am seanse mai multe dar ma mai ajuta sotul cand o iau "razna". In fine, haide sa mergem pe principiul ca ce este al nostru e pus deoparte. Ne vom gasi unii pe altii si vom fi rasplatiti cu multa, multa dragoste. Eu sper ca se va mai misca si la Legea asta ceva, as scrie la oaresce Ministru, Guvern, Presedinte...nu stiu, dar as face ceva si in primul rand pt ca mi se rupe sufletul de copilasii asti care stau in asteptarea lui mami si tati. Deci Cris, inarmeaza-te si sa fii increzatoare in primul rand in Doamne Doamne. El sigur ne pregateste ceva deosebit. pA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor... referitor la asistenta maternala... si eu am vrut sa ma fac asistenta maternala, ca deja eram disperata si nu mai aveam rabdare sa astept... voiam in momentul ala sa vina bebe... dar problema se pune altfel. in momentul in care devii astistent maternal, nu poti sa alegi ce bebe iti e repartizat in plasament (cum poti "alege" ce bebe vrei in incredintare). pur si simplu ti se repartizeaza un bebe, care poate nu corespunde absolut deloc cu dorintele tale in ceea ce priveste varsta, sexul, starea de sanatate, apartenenta etnica... si teoretic nu poti refuza ! (ma rog, teoretic, ca doar traim in romania...) dar oricum, ideea mea e sa va ganditi foarte bine daca vreti sa faceti pasul, si sa fiti constiente la ce riscuri va puteti supune... pentru ca oricum fiecare dintre noi am trecut prin mult prea multe traume si suferinte... mult succes ! sunt alaturi de voi si va tin pumnii la fiecare in parte ! [pup]
mami de brotac rocker [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aysha Sa ti de a Dumnezeu sanatate sa poti creste puiul si sa fiti fericiti . CRISIS aceea stare o am si eu mai ales aseara dupa ce am vazut repotajul la PROTV . Concluzia este ca in spatele zambetelor frumoase nimeni nu face nimic si nici odata nu vor sti ce este in suflete noastre , simtim ca bine ca oricare proverbul Cel satul nu il crede pe cel flamand Va [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...