Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Friptura de porc


Recommended Posts

va spun cum fac eu friptura de porc si toata lumea care a mancat a spus ca e cea mai frageda friptura. in primul rand pt ca noi mancam destul de dietetic si doar sotul meu mananca friptura de porc iau numai pulpa. dupa care o pun intreaga intro tava, pun sare, piper macinaagezesc carnea.t o linguritra de ulei (fiind pulpa nu prea are grasime) si pun seminte de chimen din belsug. umplu tava cu apa si o bag in cuptor la foc mic unde o las pana scade apa de tot, adica vreo 4 ore cel putin. doar o intorc l aun moment dat. semintele de chimen se topesc dupa atatea ore si dau un gust foarte bun sosului iar principalul lor avantaj este ca fragezesc carnea. iese o friptura de se rupe in furculita. Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004) http://picasaweb.google.com/cristina.avi69/GuraHumorului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma bag si eu la impartasit din secretele culinare. Soacra mea ,care a avut bucatar la casa ei ,m-a invatat sa nu pun NICIODATA si la nici un fel de carne SARE inainte de a se rumeni deoarece, iese din carne jusul care o ajuta sa ramana fraceda. eventual pui sare la sos sau in ultimul moment cand vezi ca a prins deja o crusta. Si acum va spun cum fac eu pulpa de porc la cuptor( reteta soacrei mele). Carnea de porc se gateste 45min./kg la 220° primele 15min. dupa care se scade focul la 180°. Deci o pulpa de 1kg de porc unt un morcov +putina telina+1ceapa+1 catel usturoi sectionat si scos nervul , patrunjel. o lingura ,doua de ulei si doi catei de usturoi ierburi de provincie Intr-o tigaie ,dai prin unt carnea pana se rumeneste bine la foc foarte mare-poti sa o rumenesti si in tava la cuptor daca ai grill deasupra. se pune in blender morcovul,telina,ceapa ,patrunjelul si usturoiul ,se amesteca pana cand iese ca o pasta. scoti carnea din tava sau tigaie si badijonezi carnea cu aceasta pasta ,pui doua nuci de unt deasupra plus doua linguri de ulei. Presari ierburile de provincie pe deasupra si lasi sa se prajeasca. cand vezi ca se usuca cc carnea ,cu o lingura stropesti pe deasupra cu grija sa nu dai la oparte stratul de legume, repeti aceasta operatiune cat la fiecare 10 min. daca nu ai suficient sos,mai adaugi una jumate pahar de apa. La final ,scoti carnea din cuptor si deabia acum pui SAREA, piper daca-ti place poti sa pui la inceputul operatiei. Pui carnea pe un "plan de travaille" din lemn sau plastic dar sa aibe un bor special pentru a strange jusul care curge din carne. prepararea sosului: pui o tigaie la foc cu unt ,strecori restul de sos de la carne si-l versi in tigaia cu untul care este incins dar nu ars. se adauga putina apa ,sare,piper si se lasa sa scada jumatate din cantitate. se adauga smantana grasa . Pofta buna. + Puteti acompania carnea cu cartofi natur si trasi in tigaie cu unt ,mai vedeti voi ce va palce,eventual o salata de varza . Sophia 2ani [gravi]+18 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici la svabi gasesti la magazin herbes de provence, dar eu am amestecul meu, din ierburi din gadina, care seamana tare bine cu cele de la magazin. deci pun ierburi uscate: cimbru, busuioc, maghiran si rozmarin (doar putin). iar on topic: frig carnea in tigaie, ca sa capete crusta, dupa care o bag la cuptor la 80 de grade, calculez cam doua ore jumate/kilogram de carne. de obicei pulpa. aceeasi metoda folosesc pentru carne de vita, de miel sau orice fel de friptura "la bucata". eu as zice ca exista o diferenta intre felurile de carne, cotlet spre exemplu nu as face friptura, ci mai degraba steak. friptura as face pulpa sau ceafa. dar si asta e diferit de la tara la tara, ca spre exemplu ce e ceafa aici si ce e ceafa in romania difera putin. carnea se taie altfel. dar ca idee de baza, o carne mai impanata (dar nu grasa) se potriveste mai bine pentru friptura "la bucata". peanut, spor la bucatarit[:)]! Iulia, mama lui Iris Maria (7.8.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...