Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce mancare faceti cu tahini ?


Recommended Posts

Buna gospodinelor Am cumparat un borcan de tahini(pasta de susan) cu care am facut humus. Dar mai am inca destul si nu stiu ce sa fac cu ea? Ma ajutati? [asia] [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) www.helpsonia.com Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar ma uitam la niste retete pe net si cica poti sa faci tahini acasa, ca aici la noi nu se gaseste. [url][/url]http://mideastfood.about.com/od/dipsandsauces/r/tahinirecipe.htm Probabil mai poti face un sos de tahini si sa-l pui peste un hamburger arabesc. Uite aici un sos ptr salate, dar eu nu l-am incercat: 1/3 pahar de tahini, 1/3 pahar apa, 1/4 pahar de zeama de lamaie stoarsa proaspat, 2 bucati usturoi,sare si zahar(optional) Si hamburgerii poti sa-i faci din naut, falafel. Alt sauce e cu iaurt, tahini, lamaie, patrunjel, sare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna puisorul, tahini este foarte des folosita in bucataria araba (am inteles ca se gaseste si in Romania in Hypermarketuri ori magazinele arabesti-sigur[:)]) Uite 2 retete postate de fete in [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126026&whichpage=1"]subiectul Monicai[/url], de unde te vei putea inspira in viitor: Sos de tahini – postata de Hannen Hai sa va mai scriu o reteta de tahina(tahini)=pasta de susan(pt. cine nu stie) 1/2 pahar de tahina,3 catei de usturoi,1/2 lingurita sare,2 linguri ulei de masline.1/4 pahar zeama de lamaie,1 lingurita de patrunjel(optional) Intr-un procesor sau un vas special dotat cu ustensila de lemn cu care se amesteca(mortar cu pestle)se amesteca tahina cu ustuoriul ,se adauga sare. Se scoate din food processor sau din vasul in care s-a amestecat si se adauga uleil de masline si zeama de lamaie iar la urma patrunjelul.Se serveste imediat sau se pastreaza la frigider 2 saptamani. Merge bine cu falafel sandwiches! BABA GHANNNOUGE –postat de luna25 (Salata de vinete)Ingrediente : 2 vinete de marime mijlocie 2 linguri tahini 1 sau 2 catei usturoi o rosie taiata cubulete,patrunjel,menta - pt.ornat sare,piper Mie imi place sa pun si o ceapa Mod de preparare: Vinetele se coc pe plita, se toaca marunt, se adauga tahini , usturoiul si se amesteca foarte bine. La sfarsit se pune pe mijloc rosia taiata cubulete, frunza de patrunjel,menta sau busuioc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...