Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

Zina, ceea ce-ti spun este fundamentat pe ceea ce am citit din tot ce-ai scris tu el este un om inchis complet, un om comod, fara dorinte deosebite in ceea ce priveste voata voastar comuna..nu are asteptari dar nici dorinte..pe deasupra isi doreste sa fie cocos in casa, insa nu face nimic ptr a si obtine acest lucru, preferand sa tipe si sa fie superficial.. cat despre tine, ar trebui sa te gandesti foarte bine daca vrei un astfel de om langa tine si fetita ta..ptr ca stii bine, copii copiaza modelul parintilor, poate ridicandu-se o treapta mai sus, dar atat l mine situatia era oarecum similara(adica indiferenta, comoditate, etc) si am decis sa divortez..si am 2 copii, nu unul...si desi de atunci sotul meu s-a schimbat emorm si in prezent este un om pe care multe si l-ar dori alaturi, ptr mine nu mai reprezinta nimic, a venit prea tarziu ceea ce ofera acum...n-am plecat, inca locuiesc cu el, insa nu mai traiesc cu el(nu mai suntem un cuplu), ins alocuim inca impreuna pana cand eu o sa gasesc o solutie potrivita sa traiesc cu fetele fara a le bulversa prea tare viata..si sotul meu nu era genul violent sau mai stiu eu ce...insa pur si simplu nu era ce-mi trebuie...nu am nevoie de un barbat care sa-mi aduca flori, sa duca gunoiul, sa faca diverse chestii, eu am nevoie de un barbat care sa ma iubeasca, sa ma doreasca si sa ma respecte ca om..ptr restul ma descurc singura...se pare ca ceea ce-mi doresc eu este destul de greu de gasit insa nici nu fac compromisul sa accept mai putin doar ca sa nu fiu singura..mi se pare ca nu merita..am facut compromisuri mai mari sau mai mici inca de cand m-am nascut..si in ultimii 17 ani cu sotul meu chiar destule...acum realizez ca de fapt nu asta este calea..e greu, insa si satisfactiile sunt multiple.. so..ar trebui sa-ti definitivezi tu clar ceea ce vrei si ceea ce simti si pe urma comporta-te ca atare iti soresc succes si impacate sufleteasca tati si printesele : http://thumb0.webshots.net/t/57/557/3/38/46/2943338460092654700KuUueE_th.jpg nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87474
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oana, imi pare rau pt.tine, nici al meu nu mai recunoaste ca ar avea acum pe altcineva, cu toate ca comportamentul lui asta arata 100%. In ultima vreme situatia noastra s-a inrautatit si mai rau, eu am fost deja la avocat, care mi-a spus ca daca depun saptamana asta actele, de-abia in februarie o sa avem prima infatisare. Chiar aseara am avut o discutie cu sotul, in care i-am spus ce am de gand sa fac (asta ca o ultima sfortare). Stii cum a reactionat?: ca un tembel, acum spunea ca e mai bine sa ne despartim, dupa 10 secunde spunea ca nu vrea, aiurea pur si simplu. De fapt, a recunoscut ca nici el nu stie ce vrea. Este slab si las. Dar nu-mi mai recunoaste nici in ruptul capului ca de fapt, toate aceste stari ale lui se datoreaza unei fufe. Da vina pe mine, ca din cauza "gurii" mele a ajuns el asa, de la cicaleala mea, ca el si-a suprimat aceste sentimente ani de zile, adica eu eram mereu nemultumita de el, ca eu l-am adus aici unde este. Ca nu din cauza alteia, si tot asa....ca el nu mai stie ce simte pt.mine, ca e convins ca noi doi nu ne vom intelege, ca suntem incompatibili, ca de fapt (si asta am auzit-o aseara in premiera)el este nefericit imediat dupa casatoria noastra. Am ramas cu gura cascata la cea putut sa debiteze. El care era innebunit dupa mine, si eu dupa el, care ne-am iubit f.tare, binenteles ca am avut si certuri, dar pana sa spui una ca asta, e totusi cale lunga. Si dupa discutia de aseara care nu a concluzionat nimic, vine azi dimineata la mine sa-mi spuna ca "hai sa incercam s afacem sa fie bine", dupa care a plecat la servici. Eu ce sa mai inteleg de aici? Stiu ca va avea acelasi comportamnet, ca va astepta ca numai eu sa fac eforturi in ceea ce ne priveste si el probabil sa-si continue viata. Dar nici curaj nu are ca sa divorteze. Oana draga, daca depinzi financiar de el, este greu sa divortezi. Poate situatia ta nu este chiar asa de rea ca si la mine, daca tu crezi ca relatia voastra merita o sansa, atunci nu mai sta pe ganduri. Nu ai dat prea multe detalii, deci nu pot sa-ti dau vreun sfat in sensul asta. Iti doresc numai bine si sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zina, am mai scris in mare experienta mea la un alt subiect, similar cu acesta. Acum, citind ce ai scris tu, mi-am amintit ca si fostul meu sot a ajuns la concluzia ca "nu ne potrivim" dupa ce aparuse altcineva. Dupa scurt timp, i-a trecut indragosteala, probabil ca "nu se potriveau" nici ei [:)] In esenta, dupa 3 luni de despartire voia sa "incercam" sa fim impreuna, acuzandu-ma ca "l-am lasat sa plece". Bine, de fapt nu doar l-am lasat, i-am facut si bagajele. Dar stii ceva? Am simtit ca nu mai pot. Odata pierduta increderea, am realizat ca m-as fi torturat cu banuieli si amintiri neplacute. Vad ca la voi deja e o poveste care se repeta. A avut pe cineva cat erai insarcinata, iar acum iar sunteti "incompatibili". Sa zicem ca treci si peste hopul asta. Esti convinsa ca il vei purtea ierta cu tot sufletul, ca vei mai putea avea incredere in el? Zici ca nici la terapie nu se pune problema sa mergeti impreuna. In cazul asta, fara un mediator, chiar riscati sa purtati doar discutii pline de reprosuri si asta mult timp... Multe cunostinte au insistat la vremea respectiva sa ii mai acord o sansa, sa nu ma grabesc... Nu consider ca m-am grabit. Asa am simtit si cred ca a fost mai bine ca s-a terminat. Dupa ceva timp m-am recasatorit, am un copil si abia acum vad cum e sa traiesc o relatie in care sa pot avea incredere, sa am un confort emotional real. Sunt convinsa ca vei lua TU cea mai buna decizie pentru tine si copilul tau. El e clar incapabil sa ia decizii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Am suferit cumplit, deoarece eu ii spusesem ca daca ma va insela vreodata, eu il voi parasi in secunda urmatoare, dar uite ca nu a fost asa, am reactionat altfel." a vazut ca nu-l parasesti desi cred ca si-ar fi dorit ca tu sa faci pasul si pe el sa-l " eliberezi " este f greu si nu sunt in papucii tai dar din exterior pot spune ca da sa divortezi si sa faci tot ce poti sa-ti refaci viata. Te vezi peste 10 ani in acelas c...t ? Te vezi o viata intreaga nefericita si singura desi stai in casa cu un barbat? Daca nu atunci rupe asa zisa casatorie, o sa-ti fie greu sigur o vreme, dar asa macar ai o sansa sa-ti refaci viata . Mult noroc si putere
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Hakimela
Zina, am mai scris in mare experienta mea la un alt subiect, similar cu acesta. Acum, citind ce ai scris tu, mi-am amintit ca si fostul meu sot a ajuns la concluzia ca "nu ne potrivim" dupa ce aparuse altcineva. Dupa scurt timp, i-a trecut indragosteala, probabil ca "nu se potriveau" nici ei [:)] In esenta, dupa 3 luni de despartire voia sa "incercam" sa fim impreuna, acuzandu-ma ca "l-am lasat sa plece". Bine, de fapt nu doar l-am lasat, i-am facut si bagajele. Dar stii ceva? Am simtit ca nu mai pot. Odata pierduta increderea, am realizat ca m-as fi torturat cu banuieli si amintiri neplacute. Vad ca la voi deja e o poveste care se repeta. A avut pe cineva cat erai insarcinata, iar acum iar sunteti "incompatibili". Sa zicem ca treci si peste hopul asta. Esti convinsa ca il vei purtea ierta cu tot sufletul, ca vei mai putea avea incredere in el? Zici ca nici la terapie nu se pune problema sa mergeti impreuna. In cazul asta, fara un mediator, chiar riscati sa purtati doar discutii pline de reprosuri si asta mult timp... Multe cunostinte au insistat la vremea respectiva sa ii mai acord o sansa, sa nu ma grabesc... Nu consider ca m-am grabit. Asa am simtit si cred ca a fost mai bine ca s-a terminat. Dupa ceva timp m-am recasatorit, am un copil si abia acum vad cum e sa traiesc o relatie in care sa pot avea incredere, sa am un confort emotional real. Sunt convinsa ca vei lua TU cea mai buna decizie pentru tine si copilul tau. El e clar incapabil sa ia decizii...
Cred ca nu il poti lua ca un raspuns obiectiv(urmareste ce mi-a raspuns mie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, ce inseamna "obiectiv"? Tu esti obiectiv cand ii spui sa nu divorteze si sa ii mai acorde o sansa sotului care a mai inselat-o o data? Obiectiv, si el, ca si tine, nu poate lua o decizie. Obiectiv, amandoi ati facut un om apropiat sa sufere. Obiectiv, nu va asumati consecintele faptelor voastre. Zina cerea pareri si spunea ce traieste. Eu i-am spus ca am trait ceva similar, ca si alte femei de pe forum. Imi pare rau, Bubu, daca tu consideri ca experienta unei femei-in speta eu- care a avut o viata mai buna alaturi de alt barbat nu poate fi considerata "obiectiva". De fapt, tu o sfatuiesti sa ii mai dea sotului a nu stiu cata sansa tocmai pentru ca tu speri sa mai primesti o sansa. Da, intr-adevar, tu esti obiectiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt.raspunsuri. Hakimela, eu i-am acordat sotului o sansa atunci cand mi-a recunoscut aventura lui. Acum sunt intr-o situatie tare dificila, dar am ajuns la concluzia ca sa mai stau un timp (scurt) si sa vad cum merg lucrurile, asta pt.ca sufletul meu sa fie impacat ca am incercat tot ce era posibil. Aseara am discutat cu sotul si fiecare si-a spus parerea, adica cum vedem noi "hai sa facem sa fie bine". Daca nici acum lucrurile nu se vor indrepta, divortul va fi inevitabil. M-am gandit si la copilul nostru, care merita tot ce e mai bun. Fiind mica eu am suferit cumplit ca ai mei nu au fost impreuna (stiu ca e mai bine sa te desparti decat sa stai si sa ai mereu scandaluri in casa, tensiune fata de copil), eu mult timp am crezut ca asa este normal sa fie pe lumea asta, mama intr-o parte, tata in alta...sper ca sotul sa aiba mai multa minte ca altii si sa se indrepte, pasul bun este ca aseara a recunoscut (intr-un fel) ca el greseste. Dar din partea mea asta chiar este ultima incercare. Bubu, fiecare om are dreptul la o sansa, daca sotia ta ti-o va mai acorda, sper sa intelegi toata cavalcada prin care ati trecut, datorita unei prostii facute de tine. Care mai este situatia intre voi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Hakimela
Bubu, ce inseamna "obiectiv"? Tu esti obiectiv cand ii spui sa nu divorteze si sa ii mai acorde o sansa sotului care a mai inselat-o o data? Obiectiv, si el, ca si tine, nu poate lua o decizie. Obiectiv, amandoi ati facut un om apropiat sa sufere. Obiectiv, nu va asumati consecintele faptelor voastre. Zina cerea pareri si spunea ce traieste. Eu i-am spus ca am trait ceva similar, ca si alte femei de pe forum. Imi pare rau, Bubu, daca tu consideri ca experienta unei femei-in speta eu- care a avut o viata mai buna alaturi de alt barbat nu poate fi considerata "obiectiva". De fapt, tu o sfatuiesti sa ii mai dea sotului a nu stiu cata sansa tocmai pentru ca tu speri sa mai primesti o sansa. Da, intr-adevar, tu esti obiectiv.
nu cred ca este necesara definitia din DEX. parerea mea este ca mai mult ar ajuta-o pe Zina povestea ta, nu un un sfat de genul "fa ca mine".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...