Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Seminte de pin?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tisina, semintele de pin merg foarte bine in salate. Le poti folosi crude sau le rumenesti 2-3 minute intr-o tigaie non aderenta (nu folosi ulei). Le mai poti presara pe carnea la gratar (pui, vita). Eu am incercat si cu peste si sea food la gratar, dar mi se pare ca nu se potrivesc gusturile. Oricum, in salate ”dau” cel mai bine. Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU... SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti face Pesto cu ele: O legatura de busuioc, ulei de masline(dupa ochi te orientezi sa-ti iasa o pasta moale, 1-2 catei de usturoi, o mana de seminte de pin, si cam tot atat de branza parmezan. Se da totul la blender. Eventual pui si putina apa daca ti se parea prea groasa compozitia si nu mai vrei sa pui ulei din motive bine cunoscute [:)]. Pesto se foloseste in tot felul de combinatii de Paste, eu pun si pe aluat de pizza in loc de sosul de tomate, caz in care pun si rosi uscate(sun dried tomatoes)din belsug. Alte combinatii cu semintele astea de pin, le-am vazut prin deserturile arabesti, sunt foarte bune. Deasemenea la bucataria Palestiniana le intalnesti destul de des, din pacate nu stiu retete.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca mi-am zdranganit acum creierii si mi-am amintit o reteta pe care o mancasem la o prietena de-a mea palestiniana: 2 cani de orez cu bob lung 1 varf de cutit de sare 1 pumn de stafide ( cam ochiometric aici dar ai prins ideea [8D] ) 1 pumn de seminte de pin Se fierbe orezul cu putina sare. Cantitatea de apa pt orezul cu bob lung trebuie sa fie o masura de orez, una jumate de apa. Intre timp se prajesc in putin ulei semintele de pin cu stafide. Cand stafidele se ufla si semintele sunt usurel rumenite se ia de pe foc. Se amesteca cu orezul fiert. Orezul va avea o aroma deosebita de la combinatia seminte de pin si stafide. Se servete ca si garnitura la pui de regula.[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chec de iaurt,seminte de pin si migdale Ingrediente:-1 iaurt normal(cutia de la iaurt o folosim ca si masuratoare) -3 oua -2(cutii de iaurt)zahar -3(cutii de iaurt)faina -1(cutie de iaurt)ulei -2 linguri (de supa)drojdie uscata -coja rasa de la o lamaie decorare: -50gr de seminte de pin crude _50gr de migdale crude -3 limguri de zahar daca nu ai migdale merge doar cu seminte Elaborare: 1-Se amesteca intr-un bol iaurtul,ouale,zaharul,faina,drojdia si coaja de lamaie pana se face o pasta omogena. 2-Se unge o tava de chec cu putin ulei,in care se pune pasta dupa care introducem tava in cuptorul incalzit prealabil.Se lasa la copt 40-50min. 3-La jumatatea timpului aproximativ 30-40min scoatem putin tava si imprastiem deasupra checului semintele si zaharul,introducem la loc si-l lasam sa se coaca. La racire se poate taia si umple cu tot felul de creme,frisca etc. GEANY SI ALVARO (3-10-2006) http://www.flickr.com/photos/gfan/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...