Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Seminte de pin?


Recommended Posts

Varza rosie cu seminte de pin si migdale Ingrediente: -1 varza rosie -100 gr de seminte de pin -50 gr de stafide -2 catei de usturoi -3-4 linguri de uilei -boia dulce daca vrei -sare Elaborare: 1-Se spala varza si se taie bucati,o punem la fiert in apa cu un pic de sare.Cand este gata fiarta se scoate si o lasam sa se strecoare bine bine. 2-In timp ce se strecoara varza,intr-o tigae mare prajim usturoiul taiat lamine si semintele de pin pana se rumenesc. 3-Luam de pe foc tigaia,adaugam stafidele,varza strecurata si un pic de boia dulce daca vrei,se pune tigaia din nou pe foc 4-5 min.amestecand continu. Pofta buna. GEANY SI ALVARO (3-10-2006) http://www.flickr.com/photos/gfan/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui adriana15
eu la rest libanez am mancat humus cu seminte de pin care erau putin coapte. erau fff bune.dar,aveti idee unde gasesc sa cumpar si la noi?ca pana acum nu am vazut.ce e drept,nici nu am cautat. [:D]
Am vazut acum un an de zile in supermarket dar erau foarte scumpe si probabil nu s-au cumparat si nu au mai adus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adriana15
eu la rest libanez am mancat humus cu seminte de pin care erau putin coapte. erau fff bune.dar,aveti idee unde gasesc sa cumpar si la noi?ca pana acum nu am vazut.ce e drept,nici nu am cautat. [:D]
Eu am vazut cu putin timp in urma la Billa, unde sunt semintele si porumbul de floricele... pe langa sucuri! Intr-adevar sunt foarte scumpe... nu am cumparat inca! Se pot papa si crude? si ce proprietati au! I-as lua totusi copilului daca au niste vitamine ceva... Mami si [url="http://picasaweb.google.com/claudiasandu76/Ioana"]Ioana nasturica[/url] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a Intr-adevar sunt foarte scumpe... nu am cumparat inca! Se pot papa si crude? si ce proprietati au! I-as lua totusi copilului daca au niste vitamine ceva...
Da, sigur ca se pot manca crude, gustul lor e un pic mai delicat decat al altor seminte dar sunt foarte bune. Scumpe sunt si aici si peste tot cred, cot la cot cu macadamia nuts. Proprietati...pai au proteine, ceva fibra, vitamina e, antioxidanti si mai multe nu stiu...[:D]. Dar sunt bune.[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In italiana se numesc "pinoli", sunt foarte apreciati (si scumpi[alcool]) si pe aici...eu ii folosesc la strudel cu mere sau prajitura cu branza, alaturi de stafide. Retzeta standard n-am, folosesc aluat de-a gata si pun ingredientele (neaparat si scortisoara!) dau la cuptor si iese buuun![pofta] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...