Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

fructe de mare cocktail


Recommended Posts

Giulia71, incearca sa faci aceeasi mancare cu crevetii nefierti in prealabil, adica ii cumperi pe cei gri la culoare, ca daca sunt roz inseamna ca deja au fost fierti o data si isi pierd oarecum din gust. Sa stii ca am sa-ti incerc si eu reteta si-ti zic cum mi-a iesit. Eu am o reteta de creveti care noua ne place mult, e si foarte simplu de facut daca doriti s-o incercati nu veti fi dezamagite. 1/2 kg de creveti marime mijlocie(cam cat degetul mic in lungime dar mai grosi bineinteles) cruzi (adica sa fie gri la culoare nu roz) 5 linguri de unt 1 lingurita cu varf de praf de ghimbir 1 lingurita cu varf praf de usturoi 1 varf de cutit de sare Crevetii se pun pe bete cate 4-5 la numar si se aseaza pe o tava, untul se topeste si se adauga restul ingredientelor. CU acest maglavais se ung crevetii pe ambele parti si pe pun la gratar sau la cuptor cateva minute pe fiecare parte pana se fac roz. In momentul in care s-au schimbat la culoare sunt gata. Atentie secretul crevetilor e sa nu fie overcooked cum spunea si GIulia71 ca nu-i mai mesteci la fel si isi pierd si din gust.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La fructele de mare care se gasesc la noi amestecate in pungi este foarte important pentru reusita retetei sa separi surimii. Sunt bucatele cilindrice, roz la exterior si albe la interior. SURIMII NU TREBUIESC FIERTI. Ei se adauga la sfarsit in salata de fructe de mare si este suficient sa fie dezghetati. Eu cred ca tot secretul la frucetel de mare este sa nu te complici. Ele au deja un gust puternic care nu trebuie decat scos usor in evidenta. Reteta pe care o fac eu am invatat-o de la un bucatar francez: - fierb fructele de mare intr-o supa de legume cu sare (fara surimi). Este foarte bine si inabusit in tigaia de teflon cu capacul pus si supa de legume (mai putina). - dupa ce fructele de mare au fiert adaug surimii. Iau de pe foc, astept 5 minute, apoi strecor si pun de-oparte. - intr-o piua mare zdrobesc usturoi (de preferinta verde) cu sare de mare, adaug uei de masline, zeama de lamaie dupa gust si patrunjel verde tocat. Torn peste fructele de mare, amestec, acopar cu folie si dau la frigider cel putin 1 ora inainte de a servi. alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...