Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ma intorc sau nu la servici?


Recommended Posts

Mare dilema mare!!! Fetita mea are 10 luni iar din ianuarie as putea sa ma intorc la serviciu. Job-ul e ok, nici prea prea nici foarte-foarte. Problema e ca m-as intoarce pe acelasi salar pe care l-am avut anul trecut cu o marire nesemnificativa si acum cu legea cu 85% cred ca raman cu mai multi bani daca stau acasa decat daca merg la servici si platesc o bona. Si as vrea sa va intreb si pe voi daca atunci cand v-ati intors la servici, dupa un an sau doi, ati primit acelasi salar ca si inainte? Pentru ca nu mi se pare normal in conditiile in care salariile celorlati angajati au crescut. Din pacate nu am bunici aproape sa ne ajute, sotul sustine orice as face.Chiar ar prefera sa stau acasa cu fetita mai ales ca financiar nu suntem presati de nici un fel. Problema mea e ca totusi am facut o facultate, am invatat toata viata si ma tot gandesc daca pot sa stau acasa, sa imi cresc fetita fara a deveni frustrata in vreun fel. Stiu ca eu trebuie sa hotarasc pana la urma ce o sa fac dar poate ma ajutati sa iau o decizie povestindu-mi din experienta voastra [pup] [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) www.helpsonia.com Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, eu am facut niste cursuri dupa 1 an de stat acasa. Apoi am incercat sa invat cate ceva... nu mare lucru, am trait bucuria de a fi mama, am citit, mi-am facut prietene cu care ma vizitam iarna, sau cu care am plecam vara la plimbare. Am stat fix 2 ani acasa, a fost o perioada super si ma bucur ca am avut parte de ea, mai ales ca nu voi mai face alt copil. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu te sfatuiesc sa stai alaturi de copilul tau cat ai dreptul pt ca nu te mai intilnesti cu aceasta perioada eu m-am intors gandindu-ma sa ne fie mai bine pe plan financiar si regret taaare mult,acum daca as face al doilea copil nu m-as intoarce inainte de 2 ani nici cu forta,dar tu faci cum crezi ca e mai bine MIRELA mami de andreas nazdravan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult de cum esti tu construita...de ce te face fericita. Eu am prins perioada aceea cu 85% din salariu si as fi putut sa stau acasa 2 ani fara sa ma bata nimeni la cap, cu un venit frumusel. Postul ma astepta. Insa...dupa doua luni deja imi vizitam colegele, iar dupa patru luni ma duceam cu copilul dupa mine la servici, il tineam pe masa in cos si mai lucram cate 1-2 ore pe zi, din cand in cand. Nu ca as fi avut vreo treaba, dar inebuneam acasa. Cand a implinit copilul 6 luni si am reusit sa gasesc o bona potrivita - tusti la servici. Iar bona era platita atat de bine incat aveam mai putini bani ducandu-ma la servici decat stand acasa. De ce am facut-o? Pentru ca o luasem pe campii. Devenisem o acritura, fara nici un fel de orizont, fara nici un fel de distractie, cu frustrarea cat casa, a carei singura preocupare era mersul in parc, gatitul si curatenia. Acum, am din cand in cand momente in care sunt epuizata la servici, si imi zic cat de bine ar fi sa stau acasa, dar apoi ma trezesc si imi aduc aminte de perioada aceea si imi trece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot gandit si cred ca ma voi intoarce la servici. Nu e stresant de loc si nu lucrez decat 4 ore. Principalul motiv e ca ma plictisesc mai ales ca a venit frigul si nu mai putem iesi afara ca si pana acum. Totul depinde daca o sa gasesc o bona convenabila. Multumesc fetelor care mi-au raspuns [flo] [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) www.helpsonia.com Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zau ca nu le inteleg pe mamicile care se plictisesc stand acasa !!! Cine zice ca daca stai acasa trebuie sa te ocupi numai de gospodarie si de copil ? Mai ales daca iti permiti sa-ti angajezi o bona, macar si 4-6 ore, ai o jumatate de zi sau chiar mai mult numai pentru tine ! In care poti sa faci orice ai vrut sa faci cand erai la servici si n-ai avut timp : sa faci diverse cursuri, sa-ti cultivi un hobby de care n-ai avut timp pana atunci, sa-ti gasesti ceva de lucru la domiciliu (depinde si ce fel de job si pregatire ai), sa-ti dezvolti propria afacere etc. Mie nu mi-au ajuns 2 ani, as mai fi stat ! Boghi [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai lucreaza cineva goblen?[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am intors cand avea copilul 8 luni, din cauza banilor, si de frica ca daca refuz nu mai am unde sa ma intorc - da, am fost sunata si intrebata cat mai stau, ca au nevoie de mine. dar pana la urma diferenta dintre salariu si cele 8 mil pe care le luam se ducea pe bona. iar in scurt timp am schimbat oricum serviciul. daca as putea as da timpul inapoi si as sta cu copilul 2 ani!
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am intors dupa 1 an si 6 luni. Atunci aveam nevoie de bani si ma saturasem si sa stau acasa sa fac acelasi lucru mereu. Imi era dor si de colegi. Dupa ce m-am intors mi-a parut rau. Se schimbase mult serviciul. Se muncea mai mult, se statea peste program, colegii erau mai reci, suparati, intr-o continua lupta pentru locul de munca. Nu aveam cu cine sa-l las pe cel mic dupa-amiaza, nu ajungeam la timp sa-l iau de la cresa. Plus ca dupa ce l-am dus la cresa racea mai des si trebuia sa-l tin acasa si nu aveam cu cine. A trebuit sa-mi schimb locul de munca de doua ori pana cand am gasit un servici cu program "de om normal", de la 8 la 16. La interviuri asta era prima mea intrebare - programul de lucru. Un angajator m-a intrebat "vrei sa muncesti mult cu bani multi sau program de om normal cu salariu de mizerie?". Daca as mai face un copil as sta pana la 2 ani. Acum e decizia ta, mai ales ca tu ai servici cu 4 ore. Si gandeste-te bine si daca iti gasesti o bona buna si daca poate sta oricand cu el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am intors la servici cat de repede am putut. La primul copil am stat pana a facut 8 luni. Devenisem o actitura, nimic nu ma mai multumea, deja incepusem sa nu ma mai inteleg nici cu sotul...recunosc, eram horror (ca atitudine). Nu e stilul meu sa tstau pe banca in parc la "taca-taca" cu mamicile si sa admir puiul cum se joaca. La al doilea copil am observat "simptomele" din timp, asa ca n-am stat acasa decat zilele de medical. Nicimacar una de CIC. M-am intors pe salariul de pana atunci cu program de 6 ore platite 8 (nu s-au schimbat conditiile din companie in cele 5 luni cat am lipsit). Nu m-am intors nici de dragul firmei, nici nu-mi pierdeam postul, nici nu muream de foame ...dar eu nu pot sa stau acasa intre cratita, pampersi si program legat de mesele si somnul bb-ului. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...