Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Japonia (40)


Recommended Posts

Buna, fetelor. Ma bucur mult ca s-a mai insufletit subiectul. Fetele mele sunt acum amandoua la gradinita, iar eu predau engleza acasa. Rocsana, spuneai ca predai engleza si ca lucrezi 8 ore pe zi. Lucrezi 5 zile pe saptamana? Eu predau doar 3 ore pe zi si nu-mi vad capul de treaba. Bravo, tie! Ionela, imi inchipui ce greu este sa nu poti sa conduci, mai ales cand ai doi copii. Eu am facut scoala in Japonia si am dat examenul in japoneza. Sa stii ca nu este atat de greu precum pare. Devyla, felicitari pt. bebe 2! Adina, iti tin pumnii sa ai o sarcina usoara si sa fiti bine, tu si bebe. Cristina,mamica lui Mayo (11.06.2002) si Riyo (27.05.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 222
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza! Da` se shomeaza la greu!!Unde v-ati ascuns ? Yurika,aseara am fost cam telegrafica.Ti-am zis cine mi-a tradus mie ultimele acte (pasaport,permis...) daca vrei numarul ei cred ca-l mai am pe undeva si cred ca este afisat si pe site-ul ambasadei.Am eu o presimtire ca nu mai vrei sa repeti experienta de cind ai facut certificatul baiatului(cu doamna aia nervoasa rau[:D]) Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragelor, Ma scuzati ca n-am mai intrat pe forum.DAr n-am mai stat nici la pc foarte mult. Suntem bine,bb2 sta la caldurica,bebelina Erika creste.Incerc sa imbin in mod armonios graviditatea cu munca cu bebelina cu gospodaria si sa fac fata si ca sotie...ceea ce in ultima perioada n-am prea fost in stare...greturi n-am,dar ma simt obosita tot timpul,dorm f mult seara,in acelasi timp cu Erika...si cum trece de pranz pic de somn. Asa ca duminicile mai am timp sa intru. Vazut poze din Guam si Nagano,ce familie frumoasa ai Amina.Sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult![flo]Dar poze cu tine?:P Eli vazut printesa,imi pare rau ca aveti probleme.Imi amintesc ca si Erika se trezea plangand,am crezut initial ca sunt colici,aveam ceai pentru eliminarea gazelor...beam si eu,ii dadeam si ei,insa nu mi-a facut probleme foarte mari.Mai speriata decat mine era mama. Am niste dureri de mijloc destul de puternice...burta e destul de evidenta...cu toate ca n-am decat 8 sapt...cu Erika in primul trimestru de sarcina n-am avut astfel de probleme...voi stiti ceva?Vreun remediu?Sau care o fi cauza?Azi noapte cel putin,m-am trezit de cateva ori sa tot schimb pozitia. Azi am trimis sotul la festivalul scoicilor...eu n-am avut nici un chef sa merg.Astept sa vina,sa-mi aduca bunatatile si sa le gateasca...[:D] si sa serveasca diva lenesa. "Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic" "Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic." [url="http://bebelinaerika.blogspot.com/"]Jurnal de mogalneata[/url] [url="http://intarasoareluirasare.blogspot.com/"]Japonia prin ochii unui amator[/url] Sabina Y.[url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Sabina &year=2009&month=9&day=10&babycount=1"][gravi][/url]si[url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1269"] Erika[/url](31 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur tare mult sa vad subiectul reinviat ! Vad ca multe dintre voi sunt la al doilea bebe, ca si mine dealtfel ,mai e cam o luna pina iese afara Roxana mea si incepe distractia si la mine .....[:D] Vreau sa urez fetelor cu burtica nastere usoara si bebei cumintei ! Devylla ,vreau sa-ti spun ca si eu am avut aceleasi simtome ca tine la a doua sarcina ,mia crescut burta mult mai repede si mai mare dintr-o data apoi dureri de mijloc ,simteam cum uterul parca vrea sa iasa afara ,primul trimestru de sarcina a fost groaznic ,am intrebat medicul si mi-a spus ca este normal deoarece corpul este deja format pt sarcina .deci repaus cit mai mult . O zi buna va doresc ! [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Hannen,merci mult ptr.inforamtii[pup].ma gindeam ca mai sunt fete ,care au facut certificate nastere la copii,si as fi vrut ceva inforamati in privinta actelor...banuiesc, ca e diferit fata de acum 6.7 ani,nu ?

 

Va doresc o zi frumoasa,si multa bafta fetelor cu burtici![flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yurika,te-am lamurit?[pup][pup]

 

Yashi,ai nascut??

Prea liniste e aici ,ce se intimpla?

 

Hannen [9cer]mamica de trei printzeseid="red"> Amira[zana]id="pink"> Israa[majoreta]id="orange"> Inas[iepu]id="teal">

 

 

I want to tell the world... a Storyid="green">

 

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

 

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! hannen, pe ce ai cheltuit banutii? cand vii prin Tokyo? mai pune niste pozici cu printesele tale! yurika, vezi ca e februarie [:D]. sa nu ne uiti! cum se mai simte Emily? si eu vreau sa ii fac certif rom lui Florence, actele sunt listate pe site-ul ambasadei Na#351;teri Termenul pentru declararea na#351;terii copilului la ambasad#259; este urm#259;torul : - 15 zile de la data na#351;terii pentru copilul n#259;scut viu #351;i aflat în via#355;#259;; Înscrierea na#351;terii la Sec#355;ia Consular#259; se poate efectua dup#259; dep#259;#351;irea termenului de 15 zile, în baza aprob#259;rii #351;efului oficiului diplomatic. Termenul de 1 an pentru solicitarea înscrierii în registrele de stare civil#259; a actelor de na#351;tere apar#355;inând copiilor n#259;scu#355;i în str#259;in#259;tate a fost desfiin#355;at. În consecin#355;#259;, sec#355;ia consular#259; sau prim#259;ria din România unde domiciliaz#259; p#259;rintele cet#259;#355;ean român ori Prim#259;ria Sector 1 Bucure#351;ti (vezi capitolul Transcrierea actelor de stare civil#259;) pot elibera certificat de na#351;tere ca urmare a înscrierii / transcrierii actelor de na#351;tere. Acte necesare pentru declararea na#351;terii în termenul de 15 zile de la na#351;tere: 1. Declara#355;ia de na#351;tere certificat#259; (SHUSSEI TODOKE NO COPY) eliberat#259; de prim#259;ria unde este înregistrat#259; na#351;terea, care trebuie s#259; cuprind#259; #351;i actul constatator al na#351;terii emis de clinica/spitalul unde s-a n#259;scut copilul (SHUSSEI SHOMEISHO), având aplicat#259; apostila Ministerului Afacerilor Externe al Japoniei, conform Conven#355;iei de la Haga din 05.10.1961, precum #351;i traducerea în limba român#259;; 2. Certificatul de nastere al so#355;ului/so#355;iei cet#259;#355;ean român; 3. Extras în limba japonez#259; din Registrul de familie (KOSEKI TOHON) cu privire la datele personale ale so#355;ului/so#355;iei cet#259;#355;ean japonez (echivalentul certificatului românesc de na#351;tere), având aplicat#259; apostila Ministerului Afacerilor Externe al Japoniei, conform Conven#355;iei de la Haga din 05.10.1961, precum #351;i traducerea în limba român#259;; Dac#259; so#355;ul, cet#259;#355;ean str#259;in, are alt#259; cet#259;#355;enie decât japonez#259;, este necesar s#259; prezinte certificatul de na#351;tere, având aplicat#259; apostila în #355;ara de origine, conform Conven#355;iei de la Haga, din 05.10.1961, precum #351;i traducerea certificatului în limba român#259;. 4. Certificatul de c#259;s#259;torie al p#259;rin#355;ilor eliberat de autorit#259;#355;ile române. În cazul în care c#259;s#259;toria a fost înregistrat#259; numai în Japonia se va proceda la înscrierea/transcrierea c#259;s#259;toriei la ambasad#259; sau în #355;ar#259; (vezi Acte necesare pentru înscrierea/transcrierea c#259;s#259;toriei); 5. Actele de identitate ale so#355;ului/so#355;iei cet#259;#355;ean român (pa#351;aport #351;i eventual cartea de identitate din România) valabil/e, Alien Registration Card, precum #351;i pa#351;aportul valabil al so#355;ului/so#355;iei cet#259;#355;ean str#259;in. 6. Declara#355;ie autentificat#259; a p#259;rin#355;ilor privind numele de familie pe care îl va purta copilul, în cazul în care ace#351;tia au nume diferite. Prezen#355;a la Sec#355;ia Consular#259; a p#259;rintelui cet#259;#355;ean român, în timpul programului de lucru cu publicul, este obligatorie la depunerea actelor #351;i semnarea în registrele de stare civil#259;. În cazul în care p#259;rin#355;ii nu au nume de familie comun sau numele de familie al copilului difer#259; de cel al p#259;rin#355;ilor, la întocmirea actului de na#351;tere este obligatorie prezen#355;a ambilor p#259;rin#355;i, în vederea exprim#259;rii acordului privind numele copilului. eu am sunat si mi-au confirmat ca acestea sunt actele si ca pot merge oricand, sa fac certificatul. pt traducere am apelat la Daniela Shiga, ea se va ocupa si de apostila. Dariucha, bine ai venit! nastere usoara si bebe sanatos. stii ce vei avea? primul copil, fetita, baiat? ca varsta are? Devy, si eu am avut dureri de spate, burta la Florence. primul trimestru a fost groaznic. odihna cat mai multa! yashi, da un semn. mai e un pic, nu, 2 zile[pup] ocris, de profesie este profesoara de engleza? ce varste au copii carora le predai? cum iti gasesti elevii? noi suntem bine, crestem. azi am fost cu Florence, pt a 2-a oara afara. tot timpul a dormit. cum o pun in wrap, cum se calmeaza/adoarme. e o scumpica si o smechera, la ea in patut zici ca sunt ace, e bine cu mami in pat. e destul de cumintica, reusesc sa pregatesc ceva rapid de papa, sa fac un dus si poate si ceva curatenie. ma duc la nani, v-am pupacit! O zi plina de bucurii [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097"]Nasterea broscutei[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sutikun21"]PoZe CaLdE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua ! Japonici care v-ati maritat cu "japonezi urati , misogini si cu mintea patratoasa", asa a zis una care a deschis subiect la discutii genarale. L-ati citit? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132781&whichpage=1 Auziti ! L-o facut pe Iftode al meu " japonez urat"! Waaa! Pentru asta n-o iert si o iau la discutii grele.Pai, Iftode la meu e asa de frrrumoos, ca mama nici n-a stiut, daca e femeie sau barbat.[olala] Boon, acu, ce vroiam sa va intreb.. Voi ati facut pusiorilor vaccinul Meningita, nu e obligatoriu, ci la libera alegere si se plateste. Ce credeti despre el? Sabina[flo], Multumesc frumos. Poze cu mine nu prea am, dar am sa fac.Si eu am avut dureri se spate la adoua sarcina, si am ramas cu ele. Pune( sau cred ca deja l-ai pus) corset din ala special pentru gravide, stai in cada cu apa cam jumate de ora dar sa te culci imediat ca altfel racesti, cind stai pe canapea la tv perna la spate si mers pe jos, incet , incet, daca ai contractii sa renunti. Si, masaj special pentru gravide , intreaba medicul ca te indruma el, sau iti spune cum sa la ameliorezi.Iti doresc o burtica sanatoasa , fara dureri si abia astept sa ne dai vesti, cit de mare s-a facut, fetita sau baietel si sa traim si noi putin din bucuria ta. Yashy[flo], ai nascut? [b]Roscsana[[flo], ce mai faci? Ocupata, nu ? [b]Dariucha[[flo], bine ai venit!Sedere placuta. ............................................. Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii. ........................... "The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me." .......................... In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olaalala,ati "inviat"?[:D] Amina,eu am vazut subiectul,m-am stricat de ris(la raspunsurile date) ...apoi ai vazut si tu in ce maniera e scris mesajul ,vorba fetelor invidia maica.cica nu a jignit fetele de pe forum,cum sa indraznim sa interpretam asa...de parca ea se invirte intr-un cerc in care majoritatea sunt casatorite cu japonezi si pe alea le-a jignit,nu pe DC-istele care au si "cuib" colea la viata in japonia[:D] Yurika,te astept ...[olala] Eli,eu daca n-am pe ce cheltui, caut pina gasesc!Nu ma simt bine deloc cu bani in portofel.[:D] Va pup,ma duc sa-mi aduc fetele acasa!(pe alea mici,ca amira a venit,de fapt am fost la scoala si-am stat intr-un frigalau de mi-a intrat pina in maduva oaselor,ma pling mai ceva ca o baba de 80 de ani)[q] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...