Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Coapte pe soba (castane, mere si mai ce?)?


ML

Recommended Posts

Coclinte...adica un aluat doar din faina, sare, bicarbonat si apa rece. Se face aluatul si se intinde ca de placinta, se coace pe plita, sunt foarte gustoase si sunt bune mai ales in zilele de post. Nu cresc, sunt subtiri, dar bune rau [pofta]...vai ML mi-ai adus aminte de vremurile copilariei...bunicii nu mai sunt...iar eu plita nu am [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, da, sunt niste turte din faina cu apa si sare pe care le coci direct pe plita si la urma le mananci presarate cu zahar. facea si vecina mea pe cand eram acasa si se mancau in post. editez, ca uite ce-am gasit aici: http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/turte_ca_la_bunica-3820/ ei, na, c-acu imi ploua in gura. philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui philip
da, da, sunt niste turte din faina cu apa si sare pe care le coci direct pe plita si la urma le mananci presarate cu zahar. facea si vecina mea pe cand eram acasa si se mancau in post. editez, ca uite ce-am gasit aici: http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/turte_ca_la_bunica-3820/ ei, na, c-acu imi ploua in gura. philip[pk]&andreea[usa]
Uite asa te pup [pup]! De-ai stii cat am cautat in urma cu cativa ani cum se fac lipiile! Ma pasioneaza painicile experimentale si tot felul de turte [:)]. Multumesc, Andreea!! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, sa va fie de bine. ml, da, am celiachie, eu faina de orez simpla nu folosesc, deocamdata sunt la faza de mixuri (am fost diagnosticata in iunie) iar mixurile astea au si alte fainuri (soia, cartof, tapioca, naut etc). cand am sa fiu mai curajoasa am sa incerc sa experimentez eu cu diferitele fainuri. am facut eclere acum ceva timp si pana si sotul a zis ca sunt mai bune decat cele cu faina de grau. din cate am citit, graul e f greu de digerat, cred ca sta mult in stomac si provoaca aciditate/gaze, nu ma mira ca te simti mai bine fara gluten. poate ai putea sa te testezi? philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...