Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

fiv pe ciclu natural


Recommended Posts

Buna! As vrea sa stiu daca este cineva care a facut fiv pe ciclu natural. Eu sunt intr-o mare incurcatura din cauza virstei,am avut 2 tentative de fiv cu stimulare,la primul hcg27,5 si apoi nu s-a mai dublat si al 2-lea am avut doar un singur folicul dar mi s-a imbolnavit sotul si am oprit.Atunci dr. Dracea mi-a zis ca e mult mai bine pt. mine sa fac fiv pe ciclu natural. Va rog daca stie cineva sau daca a facut cineva fiv pe ciclu natural sa ma ajute sa iau o hotarire.Merg la fiv clasic sau pe ciclu natural???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Misa[flo], ,a bucur ca ai revenit. Nu stiu sigur dar parca Mirela1[flo] a facut fiv pe ciclu natural tot cu dr Dracea si acum are o fetita de ap o luna[;)]. De cand a nascut nu a mai intrat pe DC dar poate iti rasp dc ii dai PM. Mi se pare mie sau te confund, ai facut un FIV la Sibiu?
[url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html"]PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!![/url] Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi [^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Misa, Aceeasi dilema am avut-o si eu acum cateva luni cand as fi vrut sa incerc un FIV pe ciclu natural. Cand i-am propus insa d-nei dr. Codreanu a fost destul de sceptica in ceea ce priveste sansele de reusita in cazul unui FIV pe ciclu natural. Explicatia a fost ca rezultatele la dozarile hormonale nu erau foarte stralucite, si in acest caz foliculul rezultat, fara stimulare, se putea sa nu fie de f buna calitate. Nu m-a parasit insa ideea. De data aceasta am o progranare la d-na dr. Dracea. Ma bucur ca dansa este mai deschisa in privinta FIV-ului pe ciclu natural. Eu sincer, as prefera un FIV pe ciclu natural decat unul cu stimulare, nu de alta dar mai am 3 la activ si imi este groaza de efectele secundare ale acestor stimulari repetate. Ultimul FIV a fost reusit, dar din pacate, in saptamana a 8-a am avut avort spontan. Succes si astept vesti daca te hotarasi pentru un FIV pe ciclu natural.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Misa. Eu am incercat de 2 ori FIV pe ciclu natural cu prof Marinescu.La primul nu am avut nici un ovocit iar la al 2 lea am plecat tot cu gandul sa fac FIV pe CN am facut stimulare cu ova-mit 5 zile iar apoi am mai facut menopur. Insa nici de asta data nu a rezultat decat un singur ovocit care s-a fertilizat insa nu s-a prins. Daca stii ca nu ai probleme si produci foliculi fara stimulare merita sa incerci. E mult mai simplu. Bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor am zimbit cu gura pina la urechi ca nu m-ati uitat. Da eu sunt Miki. Arina am urmarit din umbra ce ai facut in Austria,imi pare rau ca nu ai reusit si inca mai sustin ideea ca e ceva acolo inauntru. Miki si tu parca ai facut fiv?Nu prea am citit din urma,dar imi pare rau.Daca ar fi sa mai fac ceva nu mai iau nimic din ce imi da dr. pt. ca,totusi prima data cind am inversat fiolele fara nimic altceva am avut vreo 7 foliculi. Eu am trecut prin cosmarul vietii mele din mai pina acum.Sotul meu char inainte de transferul de la dr. Dracea s-a simtit rau de tot si in urma investigatiilor un diagnostic crunt:insuficienta renala cronica adica dializa.A fost crunt caci el nu mai concepea viata astfel,psihic era terminat.Insa in final cosmarul a trecut cit de cit caci a facut transplat de rinichi in oct.,a scapat de dializa .nici inainte nu facuse caci starea lui era stabila. Si uite asa am pierdut un an,desi la virsta mea si o luna e f imp. Am un pic de treaba....reevin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. la ultima incercare de fertilizare cind am fost la monitorizare,dr. Dracea mi-a zis ca pt. mine ar fi mult mai indicat sa incerc fiv pe ciclu natural.Se pare ca mai am ovulatie am inceput sa ma monitorizez de luna trecuta,dar din cite am inteles se da ovamit,asa cum si Iazmin zicea putin mai devreme. 2bobocei,ai dreptate.Dr. Drcaea e f. deschisa fiv-ului pe ciclu natural,chiar ea mi-a propus pt. ca la mine stimularile nici prea multi foliculi nu dadeau si mi-e frica si mie de hormonii astia bagati in corp. Inca sunt in studiu.Nu stiu incotro sa ma indrept.As suna si la Sibiu sa vad daca fac fiv pe ciclu natural,insa se pare ca totusi la giulesti au o experienta mai mare.Insa nu am renuntat de tot si la fiv cu stimulare.Mai am luna febr. la dispozitie sa ma hotarasc. ARINA,vezi ca nu m-am lasat chiar daca ar trebui sa fiu bunica.Ma bucur mult ca ne-am regasit. MIKI,e valabil si pt. tine.Ma bucur ca ne-am regasit si sper ca tuturor dotinta de a avea un copilas sa ni se imlineasca. Eu sunt la fel de optimista ca si anul trecut si daca am perseverat in ciuda tuturor problemelor,sigur va iesi ceva pina la urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Misa, sigur vei reusi de data asta! Ma declar nasa virtuala la bebeul tau [:D] De abia astept. Stii ca si pe mine ma batea gandul de o vizita la Sibiu?? Dar nu acum, mai dupa iunie-iulie incolo...Mi se pare atat de comod dupa drumurile nimicitoare la Viena. Si pana la urma la Sibiu nu a fost asa rau...Si eu am raspuns mult mai bine la tratamentul de la Sibiu...Ma rog, stii cum e omul, nehotarat. Ma mai gandesc ce fac si incotro o apuc pana la urma. Bafta maxima Arina [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii Arina,ca si eu am ajuns la concluzia ca nu a fost atit de rau la Sibiu.aU EMBRIOLOGUL F BUN SU NU TRE SA UIT CA AM AVUT O MARE TENTATIVA DE PRIDERE LA HCG 27,5 SI APOI 29,7.Am gresit cu caracterele astea da' nu mai am chef sa corectez. M-as duce la Sibiu ca acolo merg mai repede programarile fiind 3 doctori dar ma omoara drumul.Inca nu stiu.Mi-a venit o idee acum.Incerc o data la Sibiu si apoi la Buc.Si sotul meu a zis ca nu trebuia sa renunt la SIBIU. Intr-adevar sunt intr-o mare dilema si cu procedura si cu locul. Bye[flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...