Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

intrebari de incepator - constructie casa


timeea

Recommended Posts

Si noua ne e ciuda cand auzim preturile in euro , pt ca salariile noastre sunt in lei , iar ei, niste muncitori la urma urmei , pretind euro . Prima oferta , cred ca e nerealista , nu analizand totalul si pretul pe mp ci felul cum a repartizat costurile . A lasat o suma prea mica pt zidarie mansarda + acoperis si ne temem sa nu faca rectificari pe parcurs , asa incat la final pretul sa fie mult mai sus . Plus ca stie ca e posibil sa nu construim decat pana la jumate anul acesta , asadar - repede a pus acolo suma cea mai mare . Ne gandim sa-i cerem o recalculare , o reimpartire a sumelor pe faze . Niciuna din oferte nu e de la firma ci de la pf autorizate . Firmele am inteles ca nici nu fac oferta asa ci incluzand si materialele . La noi in zona, firmele construiesc cu 200 e /mp . La cati muncitori se intorc din strainatate si la cati someri sunt , ar trebui ca preturile manoperei sa mai scada anul acesta , zic eu . Cum vi se pare modul de negociere al manoperei de forma 80% din pretul materialelor ? Vi se pare just ? Astept in continuare pareri despre cum se impart procentual, realist, costurile manoperei pe faze . Multumesc !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 15 years later...
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...