Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alaptatul-Help Line-(10)


flower_power

Recommended Posts

banuiesc ca ai avut parte de un puseu de crestere... de obicei in acele clipe mamele dau in depresie ca nu au destul lapte si bb nu se satura... sistemul de care ziceam este asta: http://www.medela.it/I/breastfeeding/products/nursing.php cu cumnata mea inca nu am reusit sa vorbesc... nu mai retin exact ea avea 2 pompe sau 2 sterilizatoare... in rest ce sa-ti zic rabdare si sange rece... stiu ca este greu, dar este singur mod pe care il ai ca sa reusesti..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 266
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

revin cu o alta problema... Stiu ca alaptatul nu trebuie sa fie dureros. Dar de cateva zile, imediat dupa suptul piticului imi vine sa [bang] de durere. Nu e vb de rani la sfarc, acelea au trecut, ma doare inauntru, in san, de parca s-ar despica. Nici nu pot sa stau dreapta de durere, ma cocosez pur si simplu. Durerea tine cam o jumatate de ora, si revine la urmatorul alaptat. Ce nu e in regula? Ajutoooor!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flower_power
revin cu o alta problema... Stiu ca alaptatul nu trebuie sa fie dureros. Dar de cateva zile, imediat dupa suptul piticului imi vine sa [bang] de durere. Nu e vb de rani la sfarc, acelea au trecut, ma doare inauntru, in san, de parca s-ar despica. Nici nu pot sa stau dreapta de durere, ma cocosez pur si simplu. Durerea tine cam o jumatate de ora, si revine la urmatorul alaptat. Ce nu e in regula? Ajutoooor!!!!
FlowerPower, intai de toate ma bucur ca ti-au trecut ranile. Eu personal nu stiu de ce te dor sanii dupa alaptat, dar uite poate gasesti aici o explicatie: http://www.llli.org/FAQ/pain.html Dar e durere localizata sau difuza? Aveai noduli la san inainte sa nasti? Daca pui comprese calde / reci, te mai doare? Un paracetamol ai incercat sa iei? Daca nu descoperi ce e, fuga la doctor, sper sa se priceapa... Multa sanatate, asteptam vesti bune! Stancutza, [mamica]de [copil] Sofia Elena - 21.01.2008 [url="http://community.webshots.com/user/stancutza78?vhost=community"]Poze [/url] [url="http://www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78"]Filmulete [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115276"]Povestea nasterii Sofiei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stancutza, multumesc pentru link. Am gasit acolo o posibila explicatie, desi nu stiu daca e chiar vorba de asa ceva. Si anume o micoza( candida). Pediatra care l-a vazut pe Darius mi-a spus ca are stomatita si sa-i mai curat gurita cu glicerina cu nistatina. Acum, ma gandesc ca e posibil sa fi migrat "minunea" asta pe sfarcul meu si imi provoaca aceste dureri. Tot sap despre informatii pe tema asta. In alta ordine de idei, se pare ca puiul a luat foarte putin in greutate. Astazi a implinit 3 saptamani si a luat doar 400 gr de la scaderea fiziologica. Pediatra spune ca trebuie sa suplimentam cu formula daca se se mentine situatia. Eu nu vreau sa fac asta [q]. Problema e ca Darius este cam puturos, adoarme repede la san si nu-l pot trezi in nici un fel. Revin, s-a trezit micutul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flower-power, nu cred ca e nevoie de lapte praf. Eu stiu ca se introduce numai daca nu a crescut deloc in greutate. Eventual sa incerci sa il trezesti cand suge. Am citit undeva, nu stiu daca pe forum sau pe un site american ca daca e mai somnoros sa incerci sa il alaptezi mai dezbracat. Adica numai cu un body subtirel dar sa fie cald in camera. Incearca si pe site-ul dat de stancutza poate mai gasesti idei sa trezesti dormiciosul [flo] [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) www.helpsonia.com Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, am avut o alta surpriza neplacuta. Se pare ca nu am lapte suficient. Cum am spus, am renuntat la mulsul cu pompa, in ideea sa se regleze productia de lapte, dar cum puiul a fost puturos si somnoros, cantitatea a scazut drastic. Am pus pompa aseara, pt ca am avut impresia ca nu s-a saturat, si...nimic. Nu am reusit sa scot nici 10 ml. Sanii sunt moi si dupa 10 minute de supt Darius molfaie in gol si intr-un final adoarme. Incerc sa ma calmez si sa stimulez cumva lactatia, desi sunt in pragul unei crize de nervi. Stiu ca e ultimul lucru de care am nevoie acum... Voi incerca si sugestia cu alaptat mai " dezbracat", poate va sta mai mult de 10 min...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara dintr-atata. Mulsul cu pompa nu e relevant. Cel putin in cazul meu nu a fost. Eu ma chinuiam tot timpul sa scot cate 20-30 de ml si uite ca pitica suge si acuma. Sanul este moale pentru ca s-a reglat secretia de lapte si nu se mai produce in exces ca sa fie sanul plin. Linisteste-te si nici macar nu te gandi ca nu ai lapte suficient. Daca suge si cinci minute si apoi este linistit si doarme inseamna ca i-a ajuns cat a supt. [mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008) www.helpsonia.com Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flower_power
Doamnelor, am avut o alta surpriza neplacuta. Se pare ca nu am lapte suficient. Cum am spus, am renuntat la mulsul cu pompa, in ideea sa se regleze productia de lapte, dar cum puiul a fost puturos si somnoros, cantitatea a scazut drastic. Am pus pompa aseara, pt ca am avut impresia ca nu s-a saturat, si...nimic. Nu am reusit sa scot nici 10 ml. Sanii sunt moi si dupa 10 minute de supt Darius molfaie in gol si intr-un final adoarme. Incerc sa ma calmez si sa stimulez cumva lactatia, desi sunt in pragul unei crize de nervi. Stiu ca e ultimul lucru de care am nevoie acum... Voi incerca si sugestia cu alaptat mai " dezbracat", poate va sta mai mult de 10 min...
stai cat mai linistita... o fi un puseu de crestere... daca a adormit inseamna ca intr-un final a mancat cat a vrut... iar stimularea lactatiei se face exact prin molfaiala lui Darius... si situatia asta dureaza doar cateva zile... NU PUNE MANA PE LAPTE PRAF!!! fii cat mai relaxata, pune-l la san de fiecare data cand cere si incearca sa aduni tyoata increderea in tine si in bebelusul tau... si ai sa vezi la lucrurile o iau pe calea cea buna de la sine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui flower_power
Stancutza, multumesc pentru link. Am gasit acolo o posibila explicatie, desi nu stiu daca e chiar vorba de asa ceva. Si anume o micoza( candida). Pediatra care l-a vazut pe Darius mi-a spus ca are stomatita si sa-i mai curat gurita cu glicerina cu nistatina. Acum, ma gandesc ca e posibil sa fi migrat "minunea" asta pe sfarcul meu si imi provoaca aceste dureri. Tot sap despre informatii pe tema asta. In alta ordine de idei, se pare ca puiul a luat foarte putin in greutate. Astazi a implinit 3 saptamani si a luat doar 400 gr de la scaderea fiziologica. Pediatra spune ca trebuie sa suplimentam cu formula daca se se mentine situatia. Eu nu vreau sa fac asta [q]. Problema e ca Darius este cam puturos, adoarme repede la san si nu-l pot trezi in nici un fel. Revin, s-a trezit micutul...
STAI LINISTITA!!!! e perfect... pe acelasi site dat de stancuta, scrie undeva ca un copil trebuie sa ia 125g pe saptamana minim, in primele 3 luni de viata.... in urmatorul trimestru daca ia minim 85g pe saptamana este super. si acum sa facem calculele... cam primele 3 zile a fost scaderea fiziologica deci in 2 saptamani jumatate a pus 400g... care sunt 160g deci este bine... asa ca stai linistita... bebelusii au simtul supravietuirii foarte bine dezvoltat... si stie el ce este mai bine pentru el... daca e somnoros, o fi si o forma usoara dar prelungita de icter fiziologic... ai sa vezi ca incetul cu incetul o sa manance tot mai bine... cum ziceam si repet... aveti incredere in voi... corpul unei mame stie ce trebuie sa faca pentru a-si hrani copilul... asa am fost construiti... stati cat mai linistite!!!! in ceea ce priveste durerea la san, nu stiu ce sa zic... cel mai bine ar fi daca te-ai duce la un medic ginecolog...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
Multumesc pt sfaturi. Nu i-am dat bibe. am avut o noapte f buna, am apucat sa dorm si eu vreo 6 ore. Am pus-o la san la 2ore jumate si a supt doar 15 minute f energic, apoi adormea bustean. Cu sangele vad ca e ok, desi inca am rani, nu mai sangereaza cand mulg primele jeturi. Legat de garmastan, la spital mi s-a spus ca sa ma dau cu el si sa nu ma spal inainte de alaptat. E corect? Nu-i face rau? Mi-a mai facut bine spray-ul de la bepanthen, dar mi-e frica sa nu ramana cumva pe san si sa-i fac rau. Daca am suficient lapte mai e nevoie sa iau stimulnetew pt lactatie, gen ceaiuri? Eu nui beau decat apa plata. ========== Corina Mamica de Arianna Maria [bebic] [url="http://bogdan.sn.ro/index.php?cat=10010"]Albumul meu[/url]
Daa, e adevarat, in legatura cu Garmastanul.NU trebuie sa te speli pe san, ba chiar dezinfecteaza guritza bebelusului. Sa-ti traiasca puiul, sa cresca mare si sanatos! Si sa nu renunti la alaptat.Eu mi-am alaptat cea de-a doua fata pana la 1 an si 10 luni, si, daca nu incepeam serrviciul, si acum o alaptam..... Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...