Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Meniu traditional romanesc


Recommended Posts

M-au rugat pe un site sa le trimit retete cu mancaruri romanesti si nu prea stiu ce sa le trimit. La noi multi zic ca sarmalele sunt un produs romanesc, dar pana si chinezii le au. Bine, as putea sa le pun varianta romaneasca. Pe langa mamaliga, mici, ce altceva as mai putea pune? Daca ati avea musafir un strain ce i-ati gati?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

- ciorba de burta - ciorba de potroace - ardei umpluti - piftie, lebar, caltabosh ,toba - tochitura - dob de miel - pasca, macinici - fasole batura, iahnie - mamaliga cam atat i-mi vine acum in minte....sper sa te ajute [:)] ________________________________________ Cata si [8**] Bianca-Maria(2.11.2005) Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil [url="http://picasaweb.google.com/catalinairina/Bucatareala#"]Bucatareala[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este un fel de malai, dar macinat mai mare, cam ca cous-cous-ul, fiert in lapte si indulcit. In alte zone se face cu untura si zahar, dar nu suna prea bine. Se prepara cu ocazia unei sarbatori religioase. Eu nu mai mancasem de copil, anul trecut mi-a adus femeia de serviciu de la noi, si era f bun [url="http://adrabell.blogspot.com"]Printesa[/url] adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
Este un fel de malai, dar macinat mai mare, cam ca cous-cous-ul, fiert in lapte si indulcit. In alte zone se face cu untura si zahar, dar nu suna prea bine. Se prepara cu ocazia unei sarbatori religioase. Eu nu mai mancasem de copil, anul trecut mi-a adus femeia de serviciu de la noi, si era f bun [url="http://adrabell.blogspot.com"]Printesa[/url] adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)
[pofta] bunica imi facea pasat cand eram mica. Nu am mai mancat de mult, ca nu stiu de unde sa iau porumb din ala macinat mare (mai mare decat cel grisat). [pofta] Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...