Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna, Sunt intr o situatie as putea spune disperata, careia nu ii mai fac fata, si am nevoie de sfaturile, de parerile voastre, de ce a ti face voi intr o astfel de situatie. Am 2 baieti, de 6 ani si de 2 ani, sunt casatorita de 7 ani.Primii 2 ani au fost ok, dupa care a inceput "partea frumoasa", cu tipete, injuraturi, jigniri din partea sotului.Iar in ultimii 2 ani, de cand a aparut Luca totul s a deteriorat atat de mult incat eu cred ca acum ultima solutie este divortul.Vlad, primul copil a crescut intr o atmosfera groaznica, certuri, tipete, jigniri pe care le a auzit si el.Tin sa mentionez ca si cu el, sotul meu, tatal lui Vlad, se purta urat, il batea, il tragea de perciuni, l a aruncat de canapea si s a lovit cu spatele de coltul mesei....si altele, tipa la el...De cand avea vreo 2 ani , Vlad a inceput sa asiste la certurile noastre, pana a ajuns, acum, sa stea numai la parintii mei, el fiind acum in clasa 1 a.Refuza sa vina sa stea cu noi si cu Luca.De 6 luni eu nu mai am nici o relatie cu sotul meu, doar ca colegi de apartament, in tot acest timp am avut nenumarate certuri, in care m a jignit si m a injurat groaznic..cu toate astea sunt nehotarata daca sa divortez sau nu(nu imi pot explica de ce simt asta).Singurul lui repros vis a vis de mine este k eu nu am o relatie ok cu parintii lui, dupa ce am primit nenumarate jigniri si de la ei, doar din simplu motiv k nu le place de mine. Daca cineva a trecut printr o situatie ca a mea, va rog, spune ti mi cum a ti putut sa luati o hatarare?, sau orice alt sfat e bine venit. sa nu uit ca sotului meu ii place si sa bea, lucrand in ture, in zilele libere la 12 ziua deja nu te mai poti intelege cu el. Astept sfaturile voastre, orice...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dupa parerea mea, ar fi trebuit sa iei deja hotararea cand ai vazut ca ai tai copii sunt atat de terorizati de acest "tata" al lor, incat nu mai doresc sa vina acasa. Eu nu inteleg, ce hotarare mai trebuie sa iei? DAca atunci cand a fost izbit cu spatele de coltul mesei, paraliza copilul (Doamne fereste) inca te mai intrebai ce sa faci? Eu nu pot sa va inteleg... ca acceptati sa se poarte urat cu voi, ca persoane adulte, e una, dar sa vezi ca face asta si copiilor tai... ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sicer am citit si am ramas cu gura cascata, m-am enervat si am vrut sa-ti raspund sa mai stai maritata cu el pana il bate calumea si pe al doilea copil ca sa te hotarasti mai usor. Nu pot sa-mi imaginez ca as permite cuiva sa imi bata copilul, nu-mi imaginez cum as putea lasa lucrurile sa ajunga atat de departe incat copilului sa-i fie frica sa locuiasca cu mine iar eu sa nu ma pot hotara sa divortez... J si Carla (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
te jigneste, bea, loveste copilul, iti face viata un iad...Ce sfaturi crezi ca vei primi? Divorteaza si ia-o de la capat...sa vezi ce bine e sa stai linistita cu copiii tai fara sa te injure nimeni sau sa te terorizeze! Si barbati mai sunt, slava Domnului!
cat de minunati suntem cand dam sfaturi la altii! Eu [cafea] si Raducu [greutati] (22.04.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte, foarte rau de situatia voastra. Daca as fi in locul tau, as cantari foarte bine lucrurile, as face un plan bine pus la punct si as incheia cumva aceasta "convietuire". NU ti lasa copiii sa sufere [flo][flo][flo] Isi urasc tatal si te vor uri si pe tine in cele din urma. Sigur e foarte, foarte greu, dar trebuie sa faci ceva. ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsurile voastre.Sincer nu ma asteptam sa mi raspunda cineva atat de repede. Aveti dreptate ca este de neacceptat sa l bata pe Vlad (6 ani), si sa i distruga respectul de sine.Cu Vlad am ajuns la psiholog, dar acest lucru nu pare sa l fi afectat pe sotul meu. Acum k sunt suparata, nu as putea spune ca am dramatizat, dar am omis sa va spun ca au fost si unele perioade de 3- 4 luni in care era cat de cat ok.Adica noi nu ne certam, era mai liniste, sa zicem. Oricum el nu a avut mari tangente cu copii, in ultimii ani, daca a iesit in parc cu noi de 4 ori, si atunci de gura mea.Acum k Vlad e la scoala, in clasa 1, tot de gura mea s a uitat pe caietele lui, k altfel...El se scuza cu faptul ca s a ocupat cu constructia unei case, casa noastra, care acum, asa cum sustine este doar a lui, k numai el a muncit acolo.a muncit= a pus iarba, a udat pomii, a stat dupa muncitori.... Acum o idee cred ca v ati facut despre el. Eu nu sunt o "saraca cu duhul", cum poate par avand in vedere k accept situatia asta, am studii superioare, am un serviciu super bun, dpdv material imi pot creste copii si singura, casa in care locuim e a mea, cu toate astea nu inteleg de ce nu ma pot duce sa depun actele de divort??! Acum el imi cere sa sterg eu tot cu buretele si sa o luam de la capat, dar o data nu mi a spus ca ii pare rau, sau k nu o sa mai bea.... Nu mi explic de ce nu ma pot hotara?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De obicei o a doua sansa o merita toti. Dar tu ce simti ? Ai increderea ca el se poate schimba in bine ? E foarte greu sa iei asa o hotarare, cine a luat-o usor sau n-a avut o perioada de nehotarare, de disperare ?! Depinde de tine ce simti si ce trebuie sa faci [flo] Noi ne dam cu pararea. Unele din experiente personale, din pacate. ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, cam ce credeai ca ti se va raspunde? Nu poti sa mergi sa depui actele de divort? Pai gandeste-te cum ar fi sa mergi sa depui acte pentru internarea copilului proaspat batut. Pentru un nea Izmana sa-ti lasi copiii sa treaca prin atatea e prea mult! Tu iti dai seama ca acest lucru ii afecteaza pe viata? Ca s-ar putea sa ajunga si Vlad al tau un agresiv? Ce astepti? sa te omoare? Sa omoare copiii? sau doar sa va mai bata? Ligia, sa inteleg ca tu ai sta? Ti-ar arde un pumn in gura , te-ai sterge si i-ai oferi duioasa farfuria cu supa? De-asta sunt atatea femei batute si omorate, ca exista mentalitatea asta de nea Bascula e al meu si nu-l dau . Groaznic[bang] Ah , am avut la spital o pacienta care a vrut sa se sinucida. Am intrebat-o de ce si a spus ca o terorizeaza sotul. Baiatul ei avea 18 ani si l-a bagat si pe el in spital inainte, iar cu cateva zile inainte ca femeia sa aiba tentativa a tabart sotul peste ea in casa(ei fiind separati/divortati) , i-a spart usa si a batut-o. Cam asa ceva astepti si tu? "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elena13 Eu nu sunt o "saraca cu duhul", cum poate par avand in vedere k accept situatia asta, am studii superioare, am un serviciu super bun, dpdv material imi pot creste copii si singura, casa in care locuim e a mea, cu toate astea nu inteleg de ce nu ma pot duce sa depun actele de divort??! Acum el imi cere sa sterg eu tot cu buretele si sa o luam de la capat, dar o data nu mi a spus ca ii pare rau, sau k nu o sa mai bea.... Nu mi explic de ce nu ma pot hotara?
Citesc si nu ma pot decit mira ... iar finalul ma arunca intr-o si mai mare mirare !! Cum de o femeie ca tine, care a trecut prin atitea nu se poate hotara nu inteleg si pace buna, MAI ALES cind la mijloc este vorba de copii !! Sincer, nu stiu ce sfaturi ti-am putea noi da si cum te-am putea ajuta noi pe tine, cred ca faptul ca ti-ai postat problema aici pe forum este un inceput catre rezolvare, doar ca partea proasta este ca nu gasesti in tine impulsul de a merge mai departe. Drumul il cunosti ... dat te-ai blocat inexplicabil si stai si privesti si te intrebi ce sa faci !! Draga mea, am citit multe aici pe forum, dar sa fii nehotarita cind propriul tau copil a ajuns la psiholog din cauza celor suferite ... Eu cred ca trebuie sa cauti in tine raspunsul, daca nu l-ai gasit deja !! Sanatate multa tie si copiilor tai si sa ai grija ! [flo] Alice si Andrei Poze [url="http://community.webshots.com/user/alice20041"]2004[/url] [url="http://community.webshots.com/user/maarcesa100"]2005[/url] [url="http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp"]2006-2007[/url][url="http://www.dropshots.com/alice2004"] Filmulete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...