Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ma regasesc in povestile astea, intreaga copilarie a fost un abuz nesfirsit, alcool si scandal, frica, frica si iar frica. Nu prea dadea in noi, ca si sotul tau, imi amintesc doar citeva scene de violenta indreptate asupra mea, dar in schimb distrugea obiecte, mobilier, electronice, cite aveam si noi, nu prea multe, ca eram tare saraci. Traiam 4 persoane doar din salariul mamei. Nici cind era treaz nu a fost un parinte bun, responsabil, n-am avut afectiune, era un om rece ca gheata, foarte egoist. N-am primit niciodata un cadou de ziua mea, ori o jucarie, ori o ciocolata, o imbratisare, ori felicitari, nu s-a jucat niciodata cu noi, ori lectii ori sa ne intrebe una alta. Si toate astea au lasat urmari. Am fost un copil problematic, de scoala nu imi pasa, timid din cale afara, siguranta de sine n-am avut, sociabila n-am fost. Ca adult inca mai trag. Si multe multe altele. A murit la o betie, a alunecat si si-a crapat capul de trepe, eram in clasa a 12-a. Stiam ca o sa plec la facultate (am fost mereu un elev mediocru, dar cind era an de examene ma mobilizam si le luam printre primii), cea mai mare frica era ca o las pe sora-mea, mai mica, fara protectie, in groaza aia de familie. Nu e moral sa recunosc, dar a fost o usurare. Ani in sir am refuzat sa vorbesc, sa aduc vorba, era subiect inchis. Recent am abordat-o pe maica-mea, cum a putut sa faca asta, sa ne ofere asa o copilarie de cosmar, acum dupa mai bine de douazeci de ani consider ca a fost greseala ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu am stat niciodata "cu mainile in san", cand sotul meu(nici nu mai imi vine sa ii spun asa), l a batut pe Vlad, dar, aveti perfecta dreptate, nu am reactionat asa cum trebuia. Acum ca citesc tot ce imi scrieti voi, imi dau seama ca eu am o problema, k am putut si vad ca pot in continuare sa accept asta. Noroc ca m am indepartat de el , de acum 6 luni, ca asa nu a mai avut atat acces la Vlad si acum cand se vede cu el, vai ce mult il iubeste, si plinge cand se uita la el si la Luca, k acum eu ii iau copii, ingerasii lui. Da, e incredibil.... Ce ma tine inca cu el? Cred ca teama de a lua iar viata de la inceput, nu stiu, ma simt atat de obosita, si de batrana, cu toate ca nu am decat 30 de ani, de singuratate nu ma tem, ma tem in schimb ca mi am dezamagit parintii, ca am dat o in bara si de data asta. Eu am mai fost casatorita cand aveam 18 ani, am fost maritata un an, si am facut asta fara ca parintii mei sa stie cand m am dus la starea civila: copil rasfatat si prost. Pe Luca, al doilea copil l am facut, sperand ca se va schimba, chiar nu stiu ce sa zic. Dar nu imi pare rau si nu regret nici o clipa ca l am facut pe Luca. Sunt doi ingerasi de copii, o sa incerc sa pun poze cu ei, sa ii vedeti. Ma tem si de gura lumii un pic, si de toti de la serviciu, cu toate ca nimeni nu e de acord cu comportamentul astuia... Nu stiu ce ar putea sa mi dea curajul sa fac o data pasul asta....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena.. nimic nu te-ar putea probabil convinge. Ideal din punctul meu de vedere (si groaznic din punctul TAU de vedere) ar fi ca el sa isi ia o amanta si sa se mute la ea. Atunci tu nu vei mai avea nimic de facut decat sa iti inghiti amarul si sa iti vezi de viata ta. Pana atunci.. nu ai de facut decat sa continui aceasta viata in care te complaci de ceva vreme si sa ignori faptul ca tu ii condamni pe copiii tai la esecuri sentimentale in viata lor de adulti. Ei vor crede ca ceea ce le arati tu este normal. Ei vor crede ca asa sunt cuplurile normale: pline de violenta si resentimente. Nimeni nu te poate ajuta. Imi pare rau. Eliza si Alex (15 nov. 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena subscriu la absolut tot ce ti-au scris fetele.Nu mai cauta scuze pt a prelungi situatia,ai dat-o in bara o data spui ,ok,ai dat-o si a doua oara,ei si ce?!crezi ca parintii tai sunt fericiti sa te stie maritata cu o bruta?!asa crezi?!tu de ai fi in locul lor asa ai fi?!si ce-ti pasa tie de lume,ce traiesti cu lumea le esti datoare cu ceva?!Nuuuuuuuuuuuuu!!!!!In schimb esti datoare fata de baietii tai care Nu ti-au cerut sa le dai viata ,asta ai hotarat tu, asa ca au DREPTUL la una normala,au DREPTUL la o mama fericita,la mangaieri,vorbe dulci,Craciunuri frumoase ,s.a.m.d. Zici ca ai 30 si te simti batrana,eu aveam 20 de ani si ma simteam asa,acum am 33 si ma simt tanara,puternica,independenta,asa ma simt ma simt frumoasa,ma simt desteapta,de ce? pt ca am infirmat toooooate previziunile,pt ca INTOTDEAUNA am fost considerata oaia neagra,proasta,urata,etc,pana in ziua in care mi-am dat seama ca daca vreau schimbari sta numai in puterea mea,nu conteaza ce zic altii,conteaza ce cred eu,conteaza ca eu sa-mi dovedesc mie ca sunt un om bun,ca fac totul pt a fi din ce in ce mai buna indiferent de domeniu,si asta incerc sa fac zi de zi.Ai viata inainte bucura-te de ea,ai sa regreti toti anii pierduti zadarnic!!! Noi putem scrie pagini despre experiente traumatizante si cred ca ti-ai dat seama sunt destule insa adevarata putere o detii tu,numai tu poti sa schimbi ceva viata copiilor tai de exemplu care nu este deloc una normala sau buna Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz [url="http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo"]album no1 [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ralualexandrei100"] album no2[/url][url="http://community.webshots.com/user/andraaa"] albumul no3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am citit de mai mult de 10 ori raspunsurile voastre, si m am uitat la fotografiile voastre, cele care aveti. Si nu mi vine sa cred cate familii fericite exista, ce fericiti sunteti in poze si voi si copiii. Eu nu am nici o poza in care Vlad rade, in toate pozele este extrem de trist. Nu stiu cum sa pun aici pe forum niste poze, dar o sa ma documentez.Stau si ma gandesc oare ce probleme am eu de i am acceptat atatea jigniri si cuvinte urate...si i am iertat intr un fel si purtarea lui fata de Vlad.Nu am nici un motiv inteligent pentru care il accept sa stea aici cu noi, doar ca mi e mila de el....Ce proasta pot fi... Si nu inteleg acum de ce e el atat de terminat, de nenorocit, k divortez eu? Daca chiar ma iubea, in mod sigur nu ajungea sa ma injure in halul ala, sa imi spuna ca el "s a chinuit cu noi 7 ani, k a convietuit, nu a trait..", "k viata lui nu a inceput cu noi si nu se termina cu noi"...si dupa toate astea cand se uita la Luca incepe sa plinga... Clar nu sunt in cel mai bun moment al vietii mele, acum 2 saptamani tatal meu a fost diagnosticat cu leucemie si cu cancer limfatic, a inceput chimioterapia. Daca s ar putea eu sa ma culc si altcineva in locul meu sa divorteze sa ii adune cele cateva lucruri pe care si le a mai lasat asta aici si sa i le puna la usa...si dupa ce se termina toata tevatura, sa ma trezeasca si pe mine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dezamagit tu pe cineva ??? Mai gandeste-te ! E vina ta ca ai nimerit un barbat care de fapt nu-si doreste familie cu adevarat, nu e un sot bun si nici pe departe un tata ... NU stiu cine pe cine a dezamagit. Ai avut ghinion. Si eu si sute de femei pe Terra, dar asta e, mai rau sa nu fie, bine ca suntem sanatosi noi si copiii nostri [flo] Insa dupa acesti ani de casnicie ai doua fiinte pt care merita sa mergi mai departe orice ar fi: fiii tai [flo] Gura lumii este egala cu zero, zero barat. ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elena13 Eu nu am nici o poza in care Vlad rade, in toate pozele este extrem de trist.
:-(((((( Si, totusi, nu te poti hotari!! Daca am trai intr-o lume normala, primul pas normal ar fi despartirea copiilor de tine. Destul i-ai chinuit si destule caramizi ai pus la nefericirea lor de mai tarziu. Copiii au dreptul la fericire, fericire pe care tu nu poti sa le-o dai. Urmatorii pasi ar trebui sa fie aceia in care sotul tau si cu tine, amandoi adica!!!!, sunteti pusi sa platiti cumva pentru suferintele pe care le-ati adus copiilor vostri. Tu ar trebui sa platesti in plus fata de sotul tau. Plata in plus pentru aceasta inumana nepasare la suferinta copiilor tai [8] [8] [8] [8]. Macar sotul tau plange cand se uita la copii....
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui elena13 Daca chiar ma iubea, in mod sigur nu ajungea sa ma injure in halul ala, sa imi spuna ca el "s a chinuit cu noi 7 ani, k a convietuit, nu a trait..", "k viata lui nu a inceput cu noi si nu se termina cu noi"...si dupa toate astea cand se uita la Luca incepe sa plinga...
Figurile astea maniaco-depresive ale lui nu ma impresioneaza deloc. Ce te intereseaza ce crede el, ce spune el, de ce plange el ? Voi nu sunteti o familie, tu si cu el nu sunteti un cuplu, nu mai ai nimic de pierdut. Vezi-ti de copiii tai care sufera fara nici o vina. Elena13, vad ca-ti pasa de gura lumii, de ce zic parintii, de orice altceva decat de copiii tai. Trezeste-te la realitate ! N-ai dreptul sa fii atat de oarba, n-ai dreptul sa-ti expui copiii unor abuzuri !! Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cat de suav se numeste subiectul: 'Nehotarare'. Sa-mi iau apartament in centru, la aglomeratie, sau mai la verdeata, dar departe de terenul de tenis unde trebuie sa-l duc pe Vlad de trei ori pe saptamana, dar saptamana asta nu l-am dus, a propos, ca l-a dat tat'su cu capu' de perete si nu s-a simtit prea bine? Absolut gretos. Ma scuzati, dar nu m-am putut abtine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt toate doamnele ce au postat la acest subiect si au fost SINCERE, nu au "inflorit" cu nimic situatia, si nu au gasit scuze nimanui-[asia][asia][asia][asia]. Tot respectul si admiratia pt voi. Daca ar fi mai multe femei ca voi-care "sufera" de darzenie si curaj, ar fi mai putini copii chinuiti, abuzati, si nefericiti in lumea asta. olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url][bis] [comoara] [url="http://amintiridealtadata.piczo.com/?g=1&cr=4"] Amintiri de alta data...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...