Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu imi iubesc sotul!


Recommended Posts

Nu imi iubesc partenerul- nu l-am iubit niciodata. Am acceptat aceasta relatie la un moment de cumpana din viata mea cand ma simteam singura cu un copil mic si vulnerabila. L-am cunoscut prin intermediul sorei lui cu care eram colega de birou la acel moment. Nu l-am placut de la inceput. Nu avem aceleasi aspiratii, nu ne plac aceleasi lucruri, nu vorbeste corect gramatical el este muncitor eu am studii superioare. Am zis ca aceste lucruri nu conteaza, eram de aproape 2 ani singura si iesisem dintr-o relatie unde eu ma implicasem foarte mult si am primit in schimb foarte putin. Faptul ca el se arata foarte atras de mine si a fost din prima clipa foarte atasat de fetita mea si fetita mea de el (micuta i-a spus tati din prima zi cand s-au vazut) au fost lucruri care m-au facut sa ma decid asupra acestei relatii. Am zis ca nu conteaza ca nu-l iubesc, important este ca ne iubeste el pe noi si poate in timp lucrurile se vor aseza. Lucrurile nu s au asezat ci dimpotriva lucrurile s-au complicat atat din cauza diferentelor cat si a faptului ca de aproape un an nu munceste. Trebuie sa va spun ca el de aproximativ un an este in Romania pentru ca inainte a muncit in strainatate. In acest an de cand este in Romania nu a muncit niciodata cu contract de munca. Pentru ca in strainatate a lucrat in domeniul constructiilor, de cand s-a intors, sporadic a mai zugravit cate un apartament. Refuza sa se angajeze deoarece sustine ca salariile sunt foarte mici, neluand in calcul ca nu are nicio pregatire care sa-i permita sa se ,,vanda,, mai scump. Picatura care a umplut paharul a fost ca intr-o saptamana a renuntat la 2 joburi in contextul in care nu are nici un venit. Eu nu vreau sa l mai sustin financiar atat pe el cat si pe fiul sau care locuieste cu noi. Mi se pare nedrept mai ales in conditiile pe care le-am descris mai sus. Am decis sa ne despartim. Chiar ne-am separat de trei zile. Totusi o adevarata despartire ma sperie si ma panicheaza pentru ca imi este cu adevarat teama de singuratate, de faptul ca fata mea se va rani - deja ma intreaba unde este tati? unde este Adrian (baiatul lui) Acum m-a sunat un prieten comun si m-a intrebat ce am de gand sa fac pentru ca M isi face bagajele sa se mute, Instantaneu mi s au imuiat picioarele desi stiu ca nu il iubesc etc etc. Am sentimentul ca nu sunt destul de puternica. Pentru ca toate se intampla acum, vad ca suna si telefonul - este soacra mea, dar nu am curaj sa-i raspund pentru ca nu stiu ce sa ii spun.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca ti se inmoaie picioarele, ia loc pe scaun. Casnicia ta a fost un compromis de la bun inceput- cel putin din partea ta. Ceea ce se "naste" din compromis, nu se va dezvolta in nimic mai mult decat un compromis. Faptul ca fetitza ta intreaba de el sau de fiul sau..astea-s scuze pe care le cauti- si ca dovada- le si gasesti. Preferi sa traiesti o viata nefericita,sa traiesti intr-o minciuna, decat sa fi singura. Hmmm... Chiar nu sant multe de spus sau de adaugat. Si nici de stat "in cumpana". Eu una l-as ajuta sa isi impacheteze..dar asa sant eu.. mai repezita[biz] olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url][bis] [comoara] [url="http://amintiridealtadata.piczo.com/?g=1&cr=4"] Amintiri de alta data...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E luna cumva intr-o faza mai speciala? Au ajuns radiatiile solare sa ia mintile femeilor? Helloooo! Trezirea! Fetelor, sunteti stapane pe voi daca vreti asta. Nu mai traiti in minciuna doar pentru a nu ramane singure. Si singuratea are partea ei buna. Vedeti partea plina a paharului si nu mai faceti compromisuri atat de nefiresti. edit: nu e sotul tau ultimul barbat de pe Pamant...si daca chiar ar fi, nu e un capat de tara. si bun venit pe DC [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-ai descris pe el... dar ai descris numai defectele lui si prea putine calitati. Ca tu ai studii superioare si el nu, nu te face pe tine SUPERIOARA. Sa fii SUPERIOARA implica mult mai mult si in cazul de fata, asa cum ti-a fost el alaturi si ti-a oferit acel ceva de care tu aveai nevoie, asa ar trebui si tu sa-i fii alaturi la greu, adica acum, cand nu are bani si nu munceste. De ce mereu problemele pleaca de la bani?? Deci cand muncea si iti trimitea bani, nu te deranja ca nu are studii superioare?? Nu te-ai descris pe tine. Ce ai facut tu pentru relatia asta... in afara de "a-l accepta" langa tine. Poate ca de fapt ii faci un bine omului lasandu-l sa plece de langa tine... poate va avea ocazia sa intalneasca pe cineva care sa-l merite si sa-l aprecieze ca OM in functie de calitatile sale si nu in functie de studiile sale. Edit: sunt socata si nu e prima data cand o spun, cat de repede sar "fetele de bine" care imediat sfatuiesc femeia sa se desparta si dand sfaturi "de bine" intr-o situatie necunscuta, intr-o poveste incompleta. Daca el sta acasa pentru ca nu gaseste de munca sau banii sunt putini si poate ca nu se merita sa-si rupa spatele pentru nimic, atata vreme cat EA poate tine casa, el este un nenorocit etc etc. Dar daca EA sta acasa din aceleasi motive, ea e casnica, e normal sa stea acasa, i se cuvine. Va vreti egale, fiti egale.... [mamica]Saphir, [bonjovi] Amos , [fetita] Ailish si [bebic] Dean [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: Saphir, nu te-am "vazut" demult pe forum. Cred ca o relatie fara iubire din start, nu are absolut nicio sansa. Poti mima iubirea, poti crede ca esti indragostit, te poti convinge eventual ca merge si fara dragoste si pasiune, dar adevarul iese la iveala atunci cand tu ca om nu mai poti face fata lipsei de sentimente reale. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anuscha a trecut de la bun inceput peste faptul ca ea are studii si el nu (deci nu se crede 'mai' superioara), dar, intr-adevar e f deranjant sa intretii pe cineva, cu tot cu copilul lui. Cred ca e f usor sa oferi sprijin, dragoste si iubire cand esti intretinut, odihnit, cu toate filmele de la tv la zi.... Hai sa fim seriosi....Anuscha, daca iti imaginezi ca nu esti destul de puternica pt a ramane singura (pe moment), uita, pt ca deja esti f puternica prin situatia in care ai trecut. Si mi se pare o mare greseala sa amani despartirea definitiva din cauza fetei - altfel va invata ca o astfel de relatie e normala...si nu e. Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saphir[flo] sunt de aceeasi parere cu tine. Nu l-as sfatui nici macar pe fratele meu sa divorteze, pe altcineva nici atat. Eu atat am de spus: si eu am studii superioare, sotul meu nu are, ca a fost un puturos la invatatura, cand am emigrat, trebuia sa stim franceza, eu 7 ani am facut franceza, teze, bacul la franceza plus alti 2 ani franceza comerciala si ma balbai zici ca sunt proasta, sotul o iota nu stia si in cateva luni a invatat, adevarul ca are si ambitie si prinde repede, acum vorbeste franceza de zici ca el a facut 9 ani de franceza in scoala nu eu. Si eu cand l-am cunoscut pe sotul meu vorbea in dezacorduri, acum ma corecteaza el pe mine, dar eu l-am iubit de la inceput si il iubesc si acum. Chiar daca poate este un muncitor fara studii cred ca are si el calitatiile lui. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu studii sau fara studii, omu' nostru nu are job de un an si renunta la doua joburi in doua saptamini. Aici e buba cea mare, care i-a umplut paharul. Plus ea nu il iubeste. Anuscha, imi pare rau prin ce treci si apreciez sinceritatea ta. Decat sa traiesti in minciuna mai bine singura. El stie ca nu il iubesti, sau simte asta? Sufera? Ai vorbit pana la urma cu soacra?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...