Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 7


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelor, nu dati in mine, dar de cand alaptez m-am dat la mancare super sanatoasa...am descoperit o gramada de graunte, gen quinoa, kamut, millet, spelt grain, barley, oats si asa mai departe( habar n-am sa le traduc pe toate)..si din astea mananc toata ziua, ba in salate cu tot felul de nuci si cruditati, ba ca side dish in loc de orez sau cartofi. Si o gramada de carne la cuptor sau la gratar, dar mai mult pui si foarte rar porc..si mult peste la cuptor. TAre ma bucur ca am descoperit grauntele astea, altfel ramaneam flamanda, ca multe alimete dau colici si nu pot sa le mananc. Azi rup traditia si fac o musaca de vinete cu dovlecel si ceva carne tocata si o servesc cu mamaliguta, ca si aia e buna tare [:D] Crisss mami de pui mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss, cum sinteti? Cum faci cu quinoa? Eu am pus intr-o supa si a iesit buna. Pe urma am citit ca e amaruie daca n-o tii in apa. La mine n-a fost, dar acum mi-e teama s-o mai folosesc. Deci cum ai facut-o tu? Mai zi-mi si de kamut, millet si celelalte. Le tot vad la magazin dar nu m-am atins de ele pina acum. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RAmona, suntem bine, cam obositi, dar fericiti[:D] Quinoa imi place cel mai mult, cica trebuie spalata in apa inainte de a o fierbe, o cana seminte la 2 de apa..eu am gasit 3 feluri, alba, rosie si neagra. O pun in salata sau de una singura ca side dish, merge excelent cu somon la cuptor. Nu mi-a iesit niciodata amaruie, desi nu am spalat-o inainte. Millet cred ca e meiul nostru, si ala imi place mult pe langa o friptura. Si ieri am facut salata de kamutt, care e graul ala al faraonilor, l-am tinut in apa peste noapte si fiert juma de ora, dupa care l-am amestecat cu salata verde, ardei, telina tulpina, oua fierte, portocale rosii, ulei de masline, patrunjel si pomegranate molases..merge si cu ceapa rosie, dar eu nu mananc ceapa zilele astea. Crisss mami de pui mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mãcinici moldovenesti (copti): • 1 kg fãinã • 500 ml apã • 1 linguritã sare • 2 lingurite drojdie • untdelemn pentru uns tava • 4 linguri miez de nucã mãcinat (sau cât vã place) Sirop: • 6 linguriþe zahãr (miere) – sau cât vã place • zahãr vanilat • 1 ceascã apã Aluat: • Se frãmântã un aluat dospit ca de pâine din fãinã, apã, sare si drojdie, se lasã la crescut 20 de minute • Se rãsucesc snururi de cocã de circa 1 cm grosime în formã de opturi • Se pun la copt într-o tavã cu ulei • Se fierbe apã cu miere pânã se îngroasã, se adaugã la sfârsit zahãrul vanilat, se toarnã peste mãcinici • Se presarã miez de nucã, se lasã sã se înmoaie Mãcinici muntenesti (fierti): • 125 ml untdelemn • 500 ml apã • 1 linguritã sare • 1 kg fãinã (sau cât primeste uleiul si apa) Sirop: • 1 cana miez de nucã mãcinat • 1 linguritã scortisoarã • 3 linguri zahãr (sau cât vã place) • coaja rasã de la o lãmâie • zahãr vanilat • Se încãlzeste puþin apa • Se cerne fãina movilitã, se face o groapa • În gropita se toarnã apã cãldutã, untdelemn si sare • Se frãmântã pânã iese un aluat moale care se bate un sfert de orã, sã se frãgezeascã • Se întinde pe o plansetã presãratã cu fãinã • Se taie inele, cu un pahar mare si unul mic, si apoi se rãsucesc opturi • Se lasã sã se usuce, 45 de minute • Se fierb mãcinicii 1 orã în 1,5 I apã • Se adaugã tot ce e în retetã si se lasã sã mai fiarba încã 1 sfert de orã • Când totul s-a rãcit, se presarã încã 2 lingurite de miez de nucã fin mãcinat Cami - mami de Sofia Alexandra - mai 2006 si Sabina Adriana - mai 2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...