Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Andrei, sufletelul nostru curat!(2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 451
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
Nu a stiut sa traga de o sfoara un cerculet, el l-a luat in manuta si se juca, cu el, nu a stiut sa "toarne" o pastiluta dintr-un tup de medicamente, si nu a mai stiut sa zdrangane un clopotel.
align="right" id="quote2">

Iti dai seama ca acum toate mamicile cu pitici de varsta lui Andrei vor fugi sa le faca aceste mici teste copiilor lor. Eu chiar ma gandesc daca Tudor stie sa faca astea 3 chestii. Clopotel nu i-am dat niciodata, poate din tub stie sa rastoarne o pastiluta, habar n-am, ca nu primeste tuburile cu pastile. Dar sfoara cu cerculetul n-am priceput-o...inca...[:D] Eu zic ca testele au iesit foarte bine si cred ca asta o sa va spuna si medicii azi. Asteptam vestile bune![flo]

==================================
Irina, mami de Tudor Cristianid="blue"> (08.10.2007) id="blue">
Poze
id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum stiam si ne asteptam, varsta reala este in jur de 12 luni.

Are momente cand este la varsta lui adica 20 luni, atunci cand intelege ce-i spui si executa comenzi, dar are si de 12 luni ca nu merge, nu se ridica singur, nu se agata, nu face chestiile cu motricitatea fina, aia cu pastila , clopotelul etc.

Cel mai tare ne-a daramat psihic diagnosticul de epilepsie.

Au pus diagnosticul pe baza celui precedent pus de Yr, de spasme infantile, si ne-au zis ca epilepsia are un spectru larg si ca spasmele infantile se incadreaza aici. Stiam asta ca doar am citit tot ce s-a putut pe net, dar inca mai speram ca nu este ....

Dr care ne-a spus ieri rezultatele era tare ciudata, la modul ca se uita insistent la noi si tot intreba: ce spuneti acum? este la ce va asteptati? este mai rau? A naibii parca astepta sa rabufneasca unul din noi. Bineinteles ca in cele din urma pe mine m-a busit plansul oricat de mult am incercat sa ma abtin.

Pe urma a inceput sa spuna ca stie ca e greu si daca vreau imi face programare la psiholog, ca este un barbat care are si el un copil cu probleme si intelege f bine si ca primele 5 sedinte sunt gratuite etc.

Ce e de facut:

- in continuare il ducem aici la clinica asta sa lucreze cu Una

- o sa-l ducem cand venim acasa la alta care o sa continue sa lucreze motor cu el, asa cum facea Helga

- o sa-l trimitem la un curs te terapie a vorbirii si comunicarii, adica va fi cineva care sa lucreze cu el si pentru asta, dar tot dupa ce venim din Ro

- o sa intre la gradi si acolo va fi stimulat de ceilalti copii, dar va avea si o persoana care sa se ocupe numai de el, la modul sa lucreze cu el dar asta in aceeasi clasa cu ceilalti copii fara sa-l izoleze

 

Cam asta e in mare.

MA opresc aici ca iar ma buseste plansul si sunt la servici si tre sa salut pe unul si pe altul.[q]

E greu. Nu pot sa descriu in cuvinte ce simt. Mi s-a rupt sufletul in 2, dar sper si am credinta in Dumnezeu ca o sa aibe grija de Andrei si ca spasmele nu vor mai aparea niciodata.

Cred ca asta ma darama cel mai tare ca, in epilepsie, nu poti spune niciodata " sunt bine". Spasmele pot aparea din senin, convulsiile etc, si te aduc de unde ai plecat.

Mergem inainte.

Acum ma rog la Dumnezeu sa iasa eeg-ul curat. Pana acum eram sigura ca asa va iesi si singura mea preocupare era cum sa-l tin pe Andrei care acum e f activ si nu sta locului. Acum stau cu frica-n san.

Va pup si aveti grija de voi![pup][flo]

 

 

Nana, [mamica] Andrei Stefanid="size2">id="teal"> ( 26.09.2007) id="Comic Sans MS">id="blue">

Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!id="Comic Sans MS">id="red">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana, [flo][flo][flo]

Andrei e mereu in gandurile noastre, tinem pumnii sa fie totul bine si sa nu mai apara nicio problema, [pup][pup]

 

-------id="red">

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana] GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

-------id="red">

Port in suflet povestea licuriciului Emmaid="red">id="Book Antiqua">

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana, mii de imbratisari[pup] Aveti credinta ca totul o sa fie bine. Diagnosticele astea nu sunt niciodata batute in cuie si linia de demarcatie intre sanatos si bolnav e foarte fina si fragila. Progresele lui Andrei sunt insa un lucru cert, palpabil si care ar trebui sa va dea putina incredere si sperante ca totul va fi bine. Andrei e un lupatator, la fel ca si parintii lui.

 

Ana, mami de [zana]Miruna (16.05.2003) si [copil]Vlad (01.09.2007)id="purple">

Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contactsid="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana, intru zilnic pe-aici dar nu prea scriu ca nu-s in cea mai buna forma.

Vreau sa-ti spun ca te inteleg cu intristarea dar obiectiv vorbind sunt doar niste medici impasivi care pun diagnostice la rece, dupa ce au citit prin carti, ori fiecare individ se dezvolta in felul lui, fiecare om este unic. Progresele fluturasului sunt foarte mari, tu singura zici ca e foarte vioi, e in plin proces de recuperare .

Daca te ajuta cu ceva sfatul psihologului ( adica sa crezi ca-ti foloseste)si ai timp sa mergi, ar fi bine sa te duci. Fiindca linistea ta sufleteasca o sa-i faca bine Andreiutzului.

In legatura cu testele alea , stai linistita, sa-l vezi pe-al meu cum toarna apa numai pe jos, nu-s sanse sa toarne prea curand in alt recipient, si asta cica-i o referinta de baza in evaluare pt psihologi.

 

Nana, multe [flo] si [pup] pentru voi !

 

............................................................

Mama de papanas Andreiutz id="size3">[copil] id="navy">( 02.10.2007 )id="Script MT Bold">

Ghighi-poze [foto] id="navy">id="Script MT Bold">

Ghighi- filme [bonjovi] id="navy">id="blue">id="Script MT Bold">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nanuta, nu iti pierde optimismul. Este doar un diagnostic pus privind problema dintr-o singura latura, scos din context. Iti amintesti ca am mai vorbit de astfel de doctori, doctori care fac o ditamai evaluare dar pun diagnosticul pe baza unui singur test stupid. Ai incredere in DD, ne rugam pentru voi sa fie bine, sa nu mai revina spasmele. [pup] tare si va asteptam cu drag in Romania

 

Rox id="green">, mamica

Alexandrei Maria id="red"> (10.02.2004) si a lui Andrei Serban id="blue">(31.08.2007) Poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diagnosticul de epilepsie a fost pus doar pe baza istoricului?

Eu citesc acum despre epilepsie si am gasit asta:

"Not all epilepsy syndromes are lifelong – some forms are confined to particular stages of childhood." Deci daca nu mai apar episoade ever, el tot va fi considerat epileptic?

Imi amintesc acum si de un amic ce a avut ceva episoade de nici nu-l mai lasau sa conduca (erau si pe baza epuizarii) si dupa tratament, totul a trecut ca un vis urat.

Si ma nedumereste faptul ca cei din Boston nu au pus acelasi diagnostic...fara suparare, dar as avea mai mult incredere in ei.

 

Oricum, eu as lasa trecutul acolo unde-i este locul, in trecut! Si privesc cu incredere in viitor: Andrei este in plina ascensiune, progresul lui e fantastic si nu mai sunt spasme, deci cale libera la recuperat. Progresul va fi si mai mare dupa ce va incepe gradinita. Nu ai de ce sa te superi pe diagnosticul lor. Poti cere si alta opinie in tara, daca te linisteste. Dar experienta mea cu medicii de aici (si ce povestesti tu acolo seamana izbitor cu ce se gaseste pe aici si nu te supara pe tanti aia, si eu am fost "inspectata" dupa ce am nascut, ca de, eram straina, ba mai mult, din Est) ma face sa nu am incredere prea mare in ei.

 

Nanaid="green">, fruntea sus. Diagnosticul e pus pe baza a ceea ce a fost. Tu vezi ce ai (progres, lipsa spasmelor) si priveste cu incredere in viitor. Ne rugam ca eeg-ul sa fie curat ca lacrima si asa va fi! Ce a fost a fost, nu mai poate fi schimbat. Ce e acum, e progres si arata ca va fi bine. TREBUIE sa fie!

[pup]

 

==================================

Irina, mami de Tudor Cristianid="blue"> (08.10.2007) id="blue">

Pozeid="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa va fie infernal de greu!

Insa cum au spus si fetele,diagnosticul este pus pe baza unui istoric...asta nu inseamna ca are sigur epilepsie...ei au dedus asta.

Ma rog ca spasmele sa nu mai apara.

Dar chiar si cu epilepsie,sunt persoane care totusi traiesc normal si au o viata normala.

Capul sus Nanuta!Progresul lui Andrei trebuie sa va dea putere![flo]

Va imbratisez cu drag

 

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"

"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."id="size1">

Jurnal de mogalneata

Japonia prin ochii unui amator

 

 

Sabina Y.[gravi] si Erika(31 august 2007)id="size1">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...