Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Litoral 2009 - unde mergem?


Recommended Posts

Eu pt. bb asa mic, 10 luni adica, nu as alege Mamaia ca statiune. Daca tot v-ati orientat spre litoralul romanesc, as alege o statiune mai linistita, nu asa haotica si zgomotoasa pt. bb. Mamaia e pt. familii, dar cu copilasi mai marisori. Parerea mea [:)].

 

___________________________________________

Sid="size3">id="red">oareid="purple">Iid="size3">id="red">ubireid="purple">Lid="size3">id="red">acrimiid="purple">Vid="size3">id="red">eselieid="purple">Iid="size3">id="red">nocentaid="purple">Aid="size3">id="red">rmonieid="purple">id="size2">id="Comic Sans MS"> ... adica centrul universului nostru id="Comic Sans MS">id="purple">[olala] __________________________________________

participam la concurs 2008 in fotografii ab1 si ab2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost la inceputul lui iunie 2008 (cand s-a deschis mall-ul din Constanta) - stiu ca am vazut banchete de sfarsit de an scolar[:D]. Cat despre pretentii...atata timp cat preturile sunt comparative cu Turcia/Bulgaria - de ce sa nu cer si servicii pe masura? Cat despre camere - ok, erau aranjate, nu pot sa zic nimic, dar spatiile sunt aceleasi. Cel putin in baie era cumplit. Spalam copilul la dus si trebuia sa dau in marsarier ca sa ies cu el din baie pt ca nu aveam loc sa ma intorc (ps - nu sunt grasa [:D]). Daca agatam prosopul in cuiul de langa usa, nu mai puteam sa deschid/inchid usa. Dar ca sa dau si o nota buna: aveau halate[pk]. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e draga Romania si nu cred ca as putea trai in alta tara. Po****tia tarii insa.....

Ce nu pot intelege (si poate cineva ma ajuta in sensul asta) este faptul ca toti cei care au calatorit in afara sunt incantati de curatenia de acolo, de bunul simt al localnicilor, de serviciile oferite, etc., dar in momentul in care se intorc in tara continua sa aiba aceleasi obiceiuri.

Am participat la un curs de perfectionare, care s-a tinut vis s vis de Parlament. Intr-o pauza de cafea, pe langa grupul noastru a trecut un domn care s-a aplecat, a luat o hartie de pe trotuar si, pentru ca nu era cos de gunoi in zona, a bagat-o in buzunar si a mers mai departe. Au fost cel putin 10 persoane socate de acest gest.

Cat de patriot sa fii sa dai banii la un hotel de pe litoralul nostru (bani pentru care tu ai muncit), cand la un pret mai mic, in Turcia, Bulgaria, Grecia, Austria ai alte conditii de cazare, ti se ofera cu totul alte servicii si facilitati.

Draga Miri2007, sfatul meu (si-mi pare sincer rau ca trebuie sa spun asta) fa-i pasaport copilului, nu mai este greu si poti sa-i faci pasaport individual, si cauta un hotel in afara. Intra pe holidaycheck.com

Mult succes in alegerea statiunii.

Eu merg la Duni - Bulgaria

O zi excelenta

 

Mama de Dragos Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca mesajul meu este unul lipsit de patriotism... Nu am mai fost pe litoral in Romania de cand am fost prima data pe litoral in Spania. Sincer, nu cred ca ma voi mai duce in Romania. Stiu ca unora li se pare dificil sa zboare cu avionul cu bebe. Poate ca e ceva mai obositor pentru mama, dar pentru bebe nu mi s-a parut niciodata o problema (am zburat cu bebe la diferite varste, de la 4 luni in sus). Oricum, odata ce ai ajuns la destinatie toate problemele au disparut. Ma refer aici la acele probleme mai mici sau mai mari dintre care unele ne enerveaza si altele le consideram aproape firesti. Am fost de trei ori in Spania la mare, in trei locuri diferite (Costa Brava, Costa Dorada, Tenerife). Cu doua ocazii am stat doua saptamani. Nu am vazut niciodata niciun singur peste mort in apa. Nu am vazut niciodata nici dimineata, nici dupa-amiaza alge pe plaja. Nu am avut probleme cu schimbat prosoape, hartie igenica si alte asemenea. Nu am primit niciodate reprosuri pentru mici accidente cum ar fi udat patul, nisip ajuns accidental in camera sau un pahar spart. Am putut sa ma deplasez oriunde cu carutul. Am gasit intotdeauna orice am cautat pentru bebe: pampers-i, servetele umede, borcanele cu mancare, lapte, iaurt... Cred ca de azi intr-o saptamana incepe Targul de Turism, te poti orienta acolo...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am si eu dreptul la o parere...[:D] In ultimii 6 ani merg in fiecare an la Mamaia; 3 ani la rand am mers la H. Dunarea renovat complet, camerele cam mici, insa curat si ingrijit! Plaja in ultimul an am facut in partea de nord, ca atare anul asta imi voi lua bilet in Nord: H. Siret (6 nopti cu mic dejun - 15 mil. lei) sau H. Orfeu (6 nopti cu mic dejun - 19 mil lei) in perioada 10-20 iulie! Noi foarte mancai nu suntem... asa ca mesele principale de descurcam usor cu ele! Acum am si eu o intrebare cu max 500 euro, la un super hotel in Bulgaria unde pot merge???? sa fie si pe plaja, plaja cu nisip fin si apa lina, nu aglomeratie (liniste ca in Nord la Mamaia); am cautat si noi oferte, dar sub min 1000 euro nu am gasit nimic care sa indeplineasca aceste conditii... eu nu am sa dau 40 milioane pe un concediu de 6-7 nopti numai pentru ca este all inclusiv si am mancare sa ma scald in ea... nu e genul nostru! Asa ca se poate si pe litoralul nostru si la jumate de pret, la hotel de 3 stele si aproape de casa si cu zona linistita ca in nord la Mamaia...[olala] Am mers si noi in Grecia de 2 ori, am vazut si insule si plaje destule... insa nu mi s-a instalat inca gustul amar de Mamaia! [flo] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, aici si eu iti tin partea.

 

Noi mergem cu copiii la Hotel Afrodita-Venus, la inceputul lui iulie, tot cu max 2000 ron, cu mic dejun inclus.Am fost si anul trecut, e OK din multe puncte de vedere, si de multe ori peste hoteluri de acelasi nr de stele din afara.

Alti prieteni merg la turci, dar un all inclusive la turci, este in septembrie, deci nu in sezon(cand oricum, cica ar fi si f cald) 1500-2000 EUR. Noi preferam sa ii ducem pe copii la mare( la varstele copiilor mei nu fac diferenta intre o plaja romaneasca si una din afara, inca...), si apoi sa mergem doar noi doi undeva in afara( nu in sistem all inclusive, pentru ca eu chiar nu sunt adepta lui, am fost doar o data, in Spania, in Costa Brava si nu ca nu mi-ar fi placut, dar pentru mine a fost cura de ingrasare - hai sa gust si din asta, hai si din asta...). Basca ca ne lega de hotel ideea tampita ca pierzi masa(parca cine stie ce pierdeam, dar de, era all inclusive..)

In sistemul adoptat de noi reusim sa oferim o bucurie si copiilor, si noua, pentru ca pentru noi este esential cateva zile pe an sa le petrecem doar noi doi, daca vreti puteti sa dati cu rosii, cu cartofi cu ce vreti...

 

Sunt constienta ca va veni si vremea cand nu vom mai putea practica sistemul acesta, vor creste copiii si mai mult ca sigur vor vrea sa mearga cu noi. Nu stiu daca vom opta nici atunci pentru all inclusive, dar deocamdata, cu 2000 RON si cu vreo 1000-1500 roni peste, mergem la noi la mare. Si acum, sincer, e adevarat ca platim umbrelutza si sezlongul, dar parol ca nu e mizerie si nici apa nu e murdara. Intr-adevar, marea e departe de marea Egee, dar mai faina decat Mediterana, asa ca mergem si pe premiza, nu poti sa le ai pe toate..

Si in afara, inca o data, un bilet cu 500 eur, la hotel de 4 stele cu mic dejun inclus, in sezon, nu cred ca poti gasi...

 

 

 

 

 

Carmen cu Stefan [bonjovi] si Bogdan[copil]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a
Am si eu dreptul la o parere...[:D] In ultimii 6 ani merg in fiecare an la Mamaia; 3 ani la rand am mers la H. Dunarea renovat complet, camerele cam mici, insa curat si ingrijit! Plaja in ultimul an am facut in partea de nord, ca atare anul asta imi voi lua bilet in Nord: H. Siret (6 nopti cu mic dejun - 15 mil. lei) sau H. Orfeu (6 nopti cu mic dejun - 19 mil lei) in perioada 10-20 iulie! Noi foarte mancai nu suntem... asa ca mesele principale de descurcam usor cu ele! Acum am si eu o intrebare cu max 500 euro, la un super hotel in Bulgaria unde pot merge???? sa fie si pe plaja, plaja cu nisip fin si apa lina, nu aglomeratie (liniste ca in Nord la Mamaia); am cautat si noi oferte, dar sub min 1000 euro nu am gasit nimic care sa indeplineasca aceste conditii... eu nu am sa dau 40 milioane pe un concediu de 6-7 nopti numai pentru ca este all inclusiv si am mancare sa ma scald in ea... nu e genul nostru! Asa ca se poate si pe litoralul nostru si la jumate de pret, la hotel de 3 stele si aproape de casa si cu zona linistita ca in nord la Mamaia...[olala] Am mers si noi in Grecia de 2 ori, am vazut si insule si plaje destule... insa nu mi s-a instalat inca gustul amar de Mamaia! [flo] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Sistemul all inclusiv nu se rezuma numai la mancare si bautura. Sunt multe alte facilitati incluse (in functie de hotel). Si eu am cautat liniste, plaja cu nisip fin, etc. Am comparat preturi si conditii timp de doua luni, am cautat pareri atat pe forumuri cat si viu grai si, pentru ca nu vreau sa-mi plictisesc copilul in masina si nici sa dau bani aiurea, am ales Marina Royal Palace din Duni. Cotat 5 stele de ai nostrii, 4,5 stele de nemti, 7 nopti, all inclusiv, doi adulti si un copil perioada 2iulie- 9 iulie - 2800lei. Eu cred ca merita vazut. Mama de Dragos Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mai fac o precizare.

Muncim, eu si sotul, mai mult de 14 ore pe zi si nu am nici un chef sa dau banii pe care i-am castigat cu multa munca pentru simplu fapt ca sunt patrioata.

Am o prietena care a fost anul trecut la Duni si care a cheltuit doar 100 de euro pe suveniruri. Dar este un loc pentru familii cu copii nu pentru tineri nelinistiti.

Nu ma intelegeti gresit.

Ador Retezatul, Godeanu, Apusenii, Delta Dunarii si multe alte zone neinblanzite ale tarii, le-am parcurs cu cortul in spate de nenumarate ori si de fiecare data m-au surprins cu ceva nou si minunat. Cu un copil de 4 ani si 6 luni a trebuit sa caut totusi siguranta.

Si inca ceva. In euro am platit 658 (inclusiv taxa de statiune si taxa de risc bancar)

Eu cred ca merita 158 euro in plus pentru cele doua mese.

Voi ati platit mai putin de 700lei mesele din concediu?

Pana acum doi ani cand aflam ca cineva a placat in Bulgaria, Grecia, Spania sau Turcia in concediu spuneam ca au bani multi de cheltuit.

Acum, cand sunt informata in privinta preturilor practicate, spun ca au preferat concediul in afara pentru a face economie.

 

 

 

Mama de Dragos Andrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Carmena
Claudia, aici si eu iti tin partea. Noi mergem cu copiii la Hotel Afrodita-Venus, la inceputul lui iulie, tot cu max 2000 ron, cu mic dejun inclus.Am fost si anul trecut, e OK din multe puncte de vedere, si de multe ori peste hoteluri de acelasi nr de stele din afara. Alti prieteni merg la turci, dar un all inclusive la turci, este in septembrie, deci nu in sezon(cand oricum, cica ar fi si f cald) 1500-2000 EUR. Noi preferam sa ii ducem pe copii la mare( la varstele copiilor mei nu fac diferenta intre o plaja romaneasca si una din afara, inca...), si apoi sa mergem doar noi doi undeva in afara( nu in sistem all inclusive, pentru ca eu chiar nu sunt adepta lui, am fost doar o data, in Spania, in Costa Brava si nu ca nu mi-ar fi placut, dar pentru mine a fost cura de ingrasare - hai sa gust si din asta, hai si din asta...). Basca ca ne lega de hotel ideea tampita ca pierzi masa(parca cine stie ce pierdeam, dar de, era all inclusive..) In sistemul adoptat de noi reusim sa oferim o bucurie si copiilor, si noua, pentru ca pentru noi este esential cateva zile pe an sa le petrecem doar noi doi, daca vreti puteti sa dati cu rosii, cu cartofi cu ce vreti... Sunt constienta ca va veni si vremea cand nu vom mai putea practica sistemul acesta, vor creste copiii si mai mult ca sigur vor vrea sa mearga cu noi. Nu stiu daca vom opta nici atunci pentru all inclusive, dar deocamdata, cu 2000 RON si cu vreo 1000-1500 roni peste, mergem la noi la mare. Si acum, sincer, e adevarat ca platim umbrelutza si sezlongul, dar parol ca nu e mizerie si nici apa nu e murdara. Intr-adevar, marea e departe de marea Egee, dar mai faina decat Mediterana, asa ca mergem si pe premiza, nu poti sa le ai pe toate.. Si in afara, inca o data, un bilet cu 500 eur, la hotel de 4 stele cu mic dejun inclus, in sezon, nu cred ca poti gasi... Carmen cu Stefan [bonjovi] si Bogdan[copil]
O sa spuneti ca nu am stare. Am fost intrigata si am verificat inca o data preturile. Hotel Afrodita - Venus, 3.07-9.07, cazare + 3 mese, 2173.61lei/persoana Total Afrodita 4* 2173.61 x 2 +50% x 2173.61 = 5434.025lei Total Marina Royal 5* - 2800 lei!!!!!!!!!!!! (aceeasi perioada) Astept replica Mama de Dragos Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...