Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Litoral 2009 - unde mergem?


Recommended Posts

Cred ca e problema fiecaruia unde merge, mie imi place litoralul romanesc si cu putin efort gasesti si cazare ok. Ca n-or fi conditiile de la 5 stele din Bulgaria sau Turcia, ultra-all inclusive, e partea a doua... Chestie de gusturi, nu trebuie sa ni se para ciudat faptul ca cineva prefera altceva decat noi. Mie imi place Mamaia Nord, imi place Jupiter...putin din Neptun...asta sunt eu...mi-e dor de Costinesti si as merge oricand. carmen_70, tine cont ca inca sunt oferte early booking pentru litoralul romanesc si platesti cu 30% reducere. Si depinde de unde iei oferta, agentiile nu toate au acelasi pret. Lora, mami de Iustina http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766 (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eram convinsa ca o sa intelegeti gresit. LoraG76, nu am afirmat ca nu-mi iubesc tara. Am o prietena casatorita cu un italian proprietar al unei firme de constructii (profesia mea este inginer constructor). A insistat trei ani sa ma angajez la el si sa merg in Italia. Sa ma stabilesc acolo. Conditiile oferite erau tentante: apartament, post de conducere foarte bine platit. N-am putut sa fac lucrul asta. Cu toate ca eram necasatorita, nu aveam copil, am avut si am certitudinea ca nu pot trai in alta tara. Multi mi-au spus ca sunt proasta. N-am ce face. Asa sunt eu. Sunt nascuta si crescuta langa Dunare si am facut cel putin 3-4 excursii pe am in tara vecina (de la scoala, pe pasaport colectiv, aduceam BT si altele pentru rude). Tot timpul am avut convingerea ca ne sunt mult inferiori, cel putin din punct de vedere intelectual (atunci cand cineva din localitatea mea de bastina nu intelegea ce i se explica i se reprosa ca e bulgar). Sustin in continuare ca suntem mai destepti ca ei. Si din cauza asta nu pot sa inteleg si nici sa accept ca nu suntem in stare sa asiguram servicii de calitate la preturi competitive. Anul trecut am fost la Baile Felix. Cazare la o pensiune de 3 margarete-gazda ireprosabila, statiunea -dezastru. Mizerie, servicii execrabile. Pacat. Priviti ce au facut ungurii dintr-o statiune cu potential mai mic decat Felix. Si pot continua exemplele. Am fost pe litoralul romanesc de la 4 ani pana la 17, an de an. Litoralul era plin de nemti, austrieci, rusi si polonezi. Am fost si acum 5 ani (inainte de a ramane insarcinata). Nimic nu-mi amintea de plajele curate, greblate dimineata de atunci. Medicul a insistat sa duc pruncul la mare. Comparand preturile, insa, am avut senzatia ca alegand un hotel de la noi bag bani in buzunarul unui personaj politic, sau unui manelist. Poate reusesti tu sa-mi explici de ce hotelul Ibis din Franta este mult mai ieftin decat Ibis din Bucuresti (nu cred ca personalul angajat de acolo are salariul mai mic sau impozitele sunt mai mici). Stii ce spun batrani de la mama din comuna? "bate-ma, omoara-ma, dar nu ma minti si nu ma lua de prost" Nu pot sa cred ca, la potentialul tarii noastre, nu i-am putea depasi usor pe bulgari, turci, greci si multi alti. Cei care au puterea sa faca lucru asta nu au nici un fel de interes. Gandeste-te ca, nu mai departe de acum un an, pretul unui metru patrat construit era de 2500 euro cand cel real (si pot demonstra oricand) era de 500-600 euro. Si se vindeau case si apartamente in nestire. Deci? Ne mai auzim. Mama de Dragos Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen... fiecare are parerea lui... unde ne petrecem concediul, nu are treaba cu patriotismul! Eu merg in Mamaia ca ma simt bine, imi place plaja, e liniste, e aproape de casa (max 3 ore), ne descurcam cu mancarea rezonabil... E alegerea fiecaruia unde si cum vrea sa isi petreaca concediul... eu nu am zis nu va duceti acolo, sau mergeti acolo... eu am zis doar ca la jumate de pret fata de Bulgaria (de ex) pot sta linistita la Mamaia in aproape aceleasi conditii...e doar parerea mea!! Si am verificat si eu preturile[:D] la Afrodita si la Marina: Afrodita: http://www.hotelafrodita.ro/oferte.htm (cazare 7 nopti 2.240 lei + masa demipensiune 700 lei = 2.940 lei = 683 euro) Marina: http://www.vacanteinbulgaria.ro/duni_hotel_marina_royal_palace.html (434 euro x 2 = 868 euro) Deci nu e mai scump la noi... dar nu asta e problema, diferenta nu este mare, insa nu are rost sa exageram![flo] Indiferent unde v-ati duce sa aveti parte de un concediu placut si frumos!! Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta nu cred ca voi ajunge la mare (nu ma plang, mi-am facut alte planuri...). Dar daca totusi, printr-o minune....Am si eu niste intrebari fiindca vara asta se implinesc 5 ani de cand nu am mai calcat pe litoralul romanesc (si in Bulgaria nu am fost decat o zi, in copilarie). Si cu siguranta bani de avion nu vor fi... Mai exista (chiar si periodic) alge in mare si pe plaja? Dar meduze? Dar pesti morti? In Bulgaria exista aceste....fenomene (sau belele, cum vreti sa le spuneti...)? In Bulgaria exista in statiuni magazine NORMALE unde gasesti apa si cola la sticle mari si la preturi normale, lapte, iaurt, fructe? In Romania a aparut asa ceva? In statiuni, sa treci pe langa magazin si sa cumperi o sticla, doua...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a [Si am verificat si eu preturile[:D] la Afrodita si la Marina: Afrodita: http://www.hotelafrodita.ro/oferte.htm (cazare 7 nopti 2.240 lei + masa demipensiune 700 lei = 2.940 lei = 683 euro) Marina: http://www.vacanteinbulgaria.ro/duni_hotel_marina_royal_palace.html (434 euro x 2 = 868 euro) Deci nu e mai scump la noi... dar nu asta e problema, diferenta nu este mare, insa nu are rost sa exageram![flo]
Pai tu compari hotel de 4 stele in Romania cu demipensiune cu hotel de 5 stele in Bulgaria cu All inclusive.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, sorry, ne intelegem gresit una pe alta...[asia] N-are legatura iubirea de tara cu mersul la mare, nu la asta m-am referit, nu de aia mi-e mie dor sa merg la mare la noi. Ai dreptate in ceea ce expui tu, cu diferentele dintre calitatea turismului de la noi si a celui din-afara granitelor. Am fost si eu la mare in alte parti, un hotel de 4 stele din afara stiu si eu cu ce se mananca, la 5 stele nu m-am dus ca nu mi-am permis (la Bulgari nu ma duc ca nu-mi place sistemul all inclusive, eu vad turismul ca pe o apropiere de natura, sa vizitez cat mai multe locuri etc... chestie de conceptii/gusturi, nu vreau sa creez polemici pe tema asta) si stiu ca ceea ce ofera romanul n-are nicio treaba cu ce ofera altul...[bang] Chiar ieri vorbeam cu colegii exact despre ce scrii tu acolo, degeaba faci un hotel care sa corespunda ca si calitate cu numarul de stele, servicii ireprosabile, ca mai exista si-n Romania asa ceva, chiar daca-s flori rare, daca statiunea respectiva e-n paragina si drumurile jalnice... Vezi Herculane, vezi Gura Humorului, chiar si Valea Prahovei care-i plina de cladiri chicioase si de chiosculete de 2 lei si de prost gust la orice pas....eu, una, parca intru in bazar cand ajung in Busteni sau Azuga, de ex....mare pacat...dar asta nu ins. ca nu mai merg pe Valea Prahovei. In fine, deja sunt off-topic, sorry.

 

Lora, mami de Iustina

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766

 

(Niciodata sa nu spui niciodata!)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici calculezi camera pt 2 adulti. Daca mai pui si 1-2 copii, sare pretul binisor.

Anul trecut am fost in Thassos si am stat intr-o vila, camera imensa cu 4 paturi, bucatarie, aer conditionat, terasa cu vedere la mare...Am mancat la tot felul de terase. Cu tot cu drum, cazare 14 nopti, mancare 2 adulti +2 copii, ce-am mai cumparat (cadouri, ulei de masline, jucarele...) am scos din portofel mai putin de 1000 euro.

 

Intrebarea mea este: crezi ca iti ajung pt 2 saptamani pe litoralul romanesc, 2 adulti+2 copii ? (si sa mai am pretentia sa plec si fara vre-o entero?)

 

Anya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fomalhauti, raspunsul e DA.

 

Mai gasesti si alge/pesti/meduze + pet-uri si alte "chestii" - la noi.

In Bulgaria am fost de 3 ori anul trecut (cate 1 zi) dar n-am vazut.

 

Atat in Romania cat si in Bulgaria poti cumpara din magazine normale, in statiuni, la preturi... normale (mai mici decat la restaurant, mai mari decat la Metro).

 

 

Anya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Si noi vrem anul asta la mare si cum eu nu am mai fost de 12 ani si sotul de vreo 15, avem nevoie de ceva sfaturi. Ne-am hotarat sa mergem pe litoralul nostru, daca puteti sa ne recomandati ceva statiune mai putin galagioasa (atat cat se poate la mare), dar totusi po****ta, eu ma gandeam la Eforie nord sau Mamaia sat, dar nu am mai fost acolo (am fost doar in Mamaia), nu stiu cum e plaja. Vrem o pensiune sau o vila, nu f scump dar sa fie curat. M-am mai uitat pe net si am vazut pensiuni dragute si in 2 mai, dar mi-e teama sa mergem asa fara sa cunoastem.

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu ceva detalii.

 

Mihaela si Elena Maria (9 aug 2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, spuneai de 19 milioane cu mic dejun la un hotel din Mamaia. Cumnata mea a platit 21 milioane pentru Turcia, Kusadasi, un hotel de 3+ stele, all inclusive si transport cu autocarul. In plin sezon. Deci mai ieftin bine decat la Romanica.

Am cautat oferte la 5 stele in Mamaia, in ideea sa nu mergem prea departe cu un nou nascut. Si, la Palm Beach am gasit 222 eur/noapte cu mic dejun. si atat. Pai... la asemenea suma mergi in Turcia linistit, aveam o oferta de 14 nopti cu transport avion inclus cu 2300 si ceva la super hotel in Antalya. Nu se compara tarifele noastre cu cele din afara. Din pacate. Nici la vile, nici la hoteluri, nici la servicii...

 

Ioana [gravi][fetita] 35+ si [zana] Rebeca

 

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

http://community.webshots.com/user/Berecutza

http://community.webshots.com/user/bebebeca

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...