Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Litoral 2009 - unde mergem?


Recommended Posts

Draga Aurora - eu zic sa nu iti faci probleme in legatura cu mancarea. Si noi am fost cu copilul la AI (cred ca era un pic mai mare) dar oricum cred ca ati inceput diversificarea si sunt sigura ca o sa gasiti in meniu ceva potrivit si pentru bebe. Dimineata gasesti lapte dulce (noi i-am dat direct lapte de vaca) si daca inca ii dai praf eu as folosi apa fiarta pentru ceai sa prepar lapte direct in biberon. (bebe nostru la 9 luni inca era alaptat de mine). Au oua fierte=galbenus, iaurturi, ceai. Eu mai foloseam si cerealele pentru copii pe care le preparam cu apa fiarta de la ei La prinz supica de pui-zeama, legume -le "pasam cu furculita" carnita o taiam marunt eu cu cutitu si o amestecam cu ceva. Trebuie sa fii inventiva , calma si sa incerci sa te descurci cu ce iti este pus la dispozitie. Sotul meu este foarte calm si vorba lui -nu pateste nimic copilul daca nu vrea sa manace odata si tine cont ca acu 10 ani nu existau la noi roboti de bucatarie sau alte ustensile. Ai mai putea sa iei la tine un storcator din acela mic de plastic -pentru suc de portocale (ca o sa aveti la dispozitie) si o razatoare speciala pentru pasat fructe gen mere sau piersici tot din aceea mica de plastic (eu o foloseam foarte des , e ca o tavita sosul de fructe se strange pe ea si ii dadeam lui bebe direct din ea cu lingurita dupa care o clateam cu apa). Inca un sfat: daca copilul este mai sensibil nu ii da alimente noi in concediu. Vacanta placuta![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

gabitza2005, mandyksch multumesc mult pentru raspunsuri si sugestii! gabitza2005si eu il alaptez inca pe shtrumf,dar asa cum ai presupus suntem la difersificare si pana acum nu i-am data decat facut de mine in casa,piureuri de fructe cu cerele sau branzica,piureuri de legume,pe care i le fac la abur cu carnia sau outz! De aceea nu stiu cum sa proedez,sa incerc sa improvizez din ce gasesc pe acolo,daca voi avea ce sa aleg sau sau sa apelez la borcanele,chiar daca nu sunt adepta lor si nu am folosit pana acum! Multumesc de sfat si vacanta placuta si voua! Si daca mai aveti sugestii si experiente proprii,le primesc bucuroasa! Aurora,mamica micului duracell Robert Matei [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url] [url="http://community.webshots.com/album/570207394nlCrgX"]Mateut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna noi am fost anul trecut la Golden Tulip si ne-am luat si anul asta in august bilet pt 2 saptamani. hotelul e ok( nu e chiar de nota 10, dar in comparatie cu altele de la noi, merge...), plaja e f aproape, piscina curata, mancare ok. Am luat doar cu mic dejun care e f bogat, in rest mancam pe la diverse terase din zona. Din 26 iunie mergem in Bulgaria, la Albena, Hotel Ralitsa si speram sa fie ok Kokolina, mami de Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la Mike au numai camere triple, noua ne trebuie dubla...am vazut si Ana, pare ok..eu as fi gasit Casa Alexoiu, Casa Aura si Casa Olga, dar nu stiu pe nimeni sa fi fost...as fi vrut sa aud niste pareri de la cineva care a fost acolo.. Iubirea mea,[9cer] MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[hot] Life is to precious to worry about stupid Shit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,si mie imi placea Mamaia;in consecinta dupa 4 ani de Bulgaria,Grecia si altele,anul trecut in drum spre Bulgaria,am facut o escala de 2 zile la Mamaia.Cazarea acceptabila la o vila de 3 stele langa Yaki.Problema a fost cand sa intram in mare,nepoata mea de 8 ani,refuza si pace ,isi amimtea de un week-end cu parintii in care intrand in apa s-a intalnit cu un caca .Cand a intrat cu chiu cu vai,a aparut un altul.Asa ca de atunci,adio!Nu mai vorbesc de cum arata plaja.Si cand am vrut sa mancam ,pe la terasele de langa cazinou,serviciile execrabile.(ci exceptia terasei Andeea,unde lumea statea la coada sa apuce loc).Nu stiu cum reusesc unele fete sa o scoata mai ieftin pe litoralul romanesc.Eu la Albena,la kaliacra superior,hotel de 4 stele,ultra all inclusiv am dat 800 euro(7zile).Pt.cei cu copii,mi se pare mult mai avantajos sistemul AI,copilul cere tot timpul suc,inghetata ,prajituri,acolo le ai oricand si la discretie.O mama cu copil peste 3 ani,poate respira linistita la un hotel bun in BULGARIA,unde copilul are activitati in cluburi gen gradinite,hotelurile sunt in general inchise,nu au cum iesi de acolo(cel putin la hotelurile de 4 stele la care am fost).Comparativ cu cat plateam in Romania ,intotdeauna mi s-a parut mai ieftin in BULGARIA. Indiferent unde merg in concediul de baza,atat eu cat si sora mea care colinda in toata lumea,mergim si in BULGARIA la mare,e adevarat doar la hoteluri verificate pe trip advizor. Tot pentru mamele cu copii dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu, nu Casa MIKE ! NU ! am fost noi acum , eu cu S, am stat2 zile si am facut bagajul si ne-am mutat la Neptun, la Cocor.. de ce nu? 1. baia e insalubra, mucegaita cadita aia minuscula... am si poza daca vreti... cerscut mucegai pe margini... si curge pe jos tot, dupa ce faceam dus era ud peste tot in baie, nu aveam cu ce sa sterg, ramanea asa... S a alunecat, era sa isi sparga capul. 2. usile nu sunt facute fix pe calapodul tocului, intra lumina pe langa, si asta nu e o problema, da intra fum de la cine fumeaza pe "balconul" care e holul spre camere comun... deci la 11 noaptea sau la 6 dimineata ma trezeam inecata in fum gros de tigara... 3. se aude TOT ! de peste tot ! de sus, din stanga, PESTE TOT ! cand da cineva drumu la apa, zici ca-ti curge in cap... daca nu se culca vecinii, ii auzi pana adorm, era galagie mare si nu erau decat 2 familii... deci... imi inchipui ce-o sa fie cand e casa plina... 4. nu au decat 4-5 locuri de parcare, in fata casei... daca nu prinzi loc si daca iti muti masina, tzeapa... tre sa parchezi in statia de autobuz. succes sa nu ti-o ridice... ************************************************************************************ Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara : 858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone www.inimacopiilor.ro oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007) [yum] [url="http://lb3f.lilypie.com/zqZFp3.png"]asa creste Sonia[/url] : [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image"]intr-un an[/url] [foto][URL="http://community.webshots.com/user/kay_al"]S [/URL] www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com "When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Noi ne-am intors curand de la Mamaia,am stat la hotel Comandor.4 stele,conditii bune,cu toate utilitatile.Plaja imensa,sezlongurile cam scumpe la inchiriat(20 Ron/sezlong/zi),apa cu alge in primele zile apoi a fost limpede cum n-am mai vazut de ani de zile si placuta(23-24 grade). Masa am servit-o la hotel Amiral,bunicica(se putea si mai bine). Liniste multa seara(este ceea ce mi-am dorit)se auzea marea de pe balcon... Nu a fost aglomerata plaja,foarte relaxant si placut...(deh,lumea "buna" se duce la turci...) Sigur voi reveni la anul! Concediu placut tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...