Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa procedez?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

draga mea, las-o balta cu casatoria. Eu nu am inteles niciodata aplombul asta de a te casatori. De ce ma rog??? Omul tau trebuie sa se mai coaca...cati ani are? Nu-ti e clar ca NU vrea casatorie, NU vrea familie, NU vrea casnicie etc? Cu cat te agati mai mult de el cu atat il vei inversuna si mai mult. Relax..si casatoreste-te cand te-o cere. Daca te va cere.Daca nu,mai vedeti voi pe parcurs. Sau preferi sa fii casatorita iar el cu gandul in alta parte? Cu neintelegeri si scandaluri? Pai vezi....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e destul de copt, face 30 de ani in primavara. Iar in ce priveste casatoria, de fiecare data cand renunt, o las moarta si ma consolez cu ideea el redeschide subiectul si "se hotaraste", ma face sa dau mii de telefoane si sa topai intr-un picior de fericire, dupa care se ia cu altele si uita...Daca ma iubeste asa cum pretinde si stie ca lucrul asta m-ar face fericita, de ce nu semneaza hartia aia si gata? Ca ziceti ca e acelasi lucru. El mi-a spus si nu o data ca prefera sa ma stie asa, mai in dubiu si nesiguranta, ca asa are mai multa incredere in mine si oricum nu ma paraseste. Pai ce fel de iubire mai e si asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu te-as ruga sa fii cat de sincera cu tine si sa revezi ce ai scris. ti-a zis el ca te punea sa dai copilul spre adoptie? iti dai cu presupusul la chestii foarte grave. si suferi de scenarita. zici ca e stabilit pentru decembrie si iar iti pute sub nas. deschizi subiectul cand ati stabilit data. zici ca el redeschide subiectul... mai zici ca pleci deseori iti iei jucariile si pleci. pai femeie matura esti tu? asta inseamna la bine si la rau? ca sa nu mai zic ca daca vei face acest lucru casatorita, asta se va numi parasirea domiciliului conjugal. ce-ar fi daca nu v-ati casatori? nu acum? poti sa iti imaginezi ca nu va veti casatori in veci dar veti fi minunat de fericiti? daca poti duce exercitiul asta de imaginatie pana la capat, da atunci il iubesti neconditionat. daca lipsa hartiei te face sa suferi, atunci :( eu am fost obsedata de casatorie. atat de obsedata ca mi-am cumparat singura o verigheta la un moment dat. pana la urma ne-am casatorit (copilul avea 1,3 ani). NU E NICI O DIFERENTA!!! lucrurile au mers la fel de bine sau de rau. stii ca va iubiti. ASTA E MARE LUCRU. nu am vrut sa fac pe dura, doar ca mie imi pare rau de multe momente frumoase pe care eu le-am ratat fiin nefericita ca nu sunt maritata. nu fa ca mine! b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca el nu-si dorea copilul de ce nu v-ati protejat?... te rog sa nu cosideri intrebarea mea un repros...este doar o nedumerire a mea. Din ceea ce relatezi tu eu inteleg ca el nu este pregatit ptr statutul de tata si sot si, sincer, eu nu as vedea in comportamentul lui fata de tine dovezi de iubire. Testele pe care tu trebuia sa le treci ptr a deveni sotia lui, neacceptarea copilului, lipsa de interes fata de dorintele tale(faza cu iesitul la plimbare imi suna gen 'tu stai la cratita ca d-aia esti femeie')...toate astea, ptr mine inseamna lipsa de afectiune din partea lui si cred ca ar trebui sa nu te pripesti cu casatoria. Daca l-ai testa si tu ,in mod obiectiv, nu cred ca l-ai mai dori de sot...din pacate,intr-o relatie , intr-o casnicie e nevoie de doi...singura nu vei putea sa faci sa mearga aceasta casnicie. Sfatul meu este sa-l evaluezi si tu o perioada,sa-i evaluezi comportamentul fata de tine si de copil si daca crezi ca vei fi fericita cu el probabil ca va veni si casatoria Daca esti ,intr-adevar, iubirea vietii lui (si tu simti asta) actul de casatorie ramane doar un act si atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta suna a un fel de "dragoste cu nabadai / ba ma iei ba nu ma iei"...Daca pe tine te face atat de fericita actul in sine, fa-o ,dar atunci nu-i mai reprosa ca nu contribuie cu nimic, pentru ca el se comporta in functie de ce "vor muschii lui". Nu astepta insa sa se schimbe doar pentru faptul ca veti fi legal un cuplu. Asuma-ti riscul si "deal with it". Din ce spui...o sa aveti parte de culmi si abisuri. Important este sa gasiti echilibrul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma, da' o iau si io ca Androix - tu chiar esti reala sau faci misto de noi? Cum naiba vrei sa te casatoresti cu un tip ( ca om nu pot sa spun, si barbat cu atat mai putin) care astepta sa vada daca e copilul sanatos - si daca nu era ce, il arunca la gunoi? Cu un tip care te verifica daca o sa fii o nevasta responsabila, orice mama drq ar insemna asta... Care iti spune ca "ai vrut copil, e responsablitatea ta"? In general nu judec oamenii, dar da-mi voie sa te intreb - ai un copil de 2 luni, tie nu ti se pare ca ai chestii mai importante de facut decat nervi pentru fitele individului? Daca mai si alaptezi, numai bine ii fac copilului nervii tai. Individul se joaca cu psihicul tau, stie ca e la comanda si profita de asta - e pur si simplu egoist. Zi mersi ca tot amana casatoria, asa o sa rezolvi problema mai repede cand in sfarsit te vei dezmetici. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Daca nu era presupun ca nu ne mai casatoream si m-ar fi convins sa dau copilul spre adoptie sau in caz contrar ne desparteam. De multe ori ma gandesc ca s-a lasat convins sa faca pasul asta cu casatoria numai pentru copil, nu pentru mine. Si culmea, in timpul sarcinii numai eu stiu ce mi-au auzit urechile de la el si de la parintii lui pentru ca nu vroia copil sub nici o forma, el vroia sa se distreze si a incercat sa ma santajeze prin toate metodele ca sa ma convinga sa avortez. Acum a dat in extrema cealalta, de "parinte responsabil", care la fiecare plangere de genul "stau numai in casa" sau "as vrea sa iesim si noi undeva" mi-o reteaza cu "ai vrut copil? Acum asuma-ti responsabilitatea!" in loc sa gaseasca o solutie si pentru noi doi.
pe cuvant dc inteleg de ce esti asa disperata cu casatoria in conditiile povestite de tine... plus ca ma revolta la culme: ";sa fii o sotie cuminte si responsabila" sa vada dc o sa fie copilul sanatos [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca atunci cand suntem indragostite nu mai vedem foarte clar. Fetele te-au ajutat sper sa intelegi ca un copil nu este frigider, care daca nu merge sau nu iti place poate fi dat inapoi! Gandeste-te la ideea de responsabilitate si ca poate sa gandeasca asa si despre tine: daca nu esti suficient de cuminte sau gospodina? Primul pas cred ca ar fi sa nu ti se mai para atat de importanta casatoria: nu se va schimba nimic dupa ce aveti actele!!! Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004) Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru sfaturi. Am avut o discutie lunga cu el si a ramas ca ne casatorim pe 19 decembrie. Nu a mai deschis subiectul deoarece se astepta sa ma ocup eu de tot si pe el doar sa il anunt data cand trebuie sa se duca la primarie. Mi-a zis ca el nu da prea mare importanta cununiei civile pentru ca ma iubeste si locuim impreuna si avem un copil si hartia aia nu-l incalzeste cu nimic. In ce priveste rautatile pe care mi le-a zis de-a lungul timpului, nu le-a pus niciodata in practica. Asa e el, mai impulsiv, vorbeste gura fara el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...