Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa procedez?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui emilia_m
Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani Draga Emilia, Ca sa afli mai multe si sa intelegi cine este Dora, te rog citeste postarile ei, de ex. "Sunt dependenta de sotul meu", "Ce te mai tine in relatie?", a avut si o postare pe care a sters-o "Mi-am provocat singura nasterea"...Dupa ce vei citi, sunt sigura ca te vei lamuri pe deplin si nu-ti vei mai pune intrebari retorice... Concluziile le vei trage singura...spor la citit... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Ok... acum vad lucrurile intr-o cu totul si cu totul alta... bezna. Inteleg ca s-au si maritat intre timp... Pai.. foarte frumos: casa de piatra / beton / BCA si alte d-astea! Daca cumva - doamne fereste - se va pune problema vreunui divort cre' c-o sa auzim de ea la stirile de la ora 5... Persista o intrebare in capul meu... cum adica si-a provocat nasterea?? Oare chiar exisa oameni atat de dusi (cu pluta, nu la biserica)? Totusi... cand a disparut moda femeilor sigure pe ele / puternice / 3 in 1 s.a.m.d? Emilia M Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
O sa gasesti subiectul la Containerul Verde, numai ca nu mai are titlu, a ramas doar o liniuta si nici mesajul original nu mai exista. Iti vei da seama din reactiile fetelor cam ce a povestit dora in acel subiect, din pacate nimeni cu a dat "reply with quote" ca sa ramana mesajul initial uite si link-ul : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134599 Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dora, am citit acest subiect si eram destul de inversunata de aici. Am mai citit inca unul, e adevarat, mai in diagonala, "Sunt dependenta de sotul meu", si....asa cum mai toate fetele ti-au spus, chiar ai nevoie de ajutor de specialitate. Nu o lua in nume de rau, chiar iti spun acest lucru fara ironie, fara superioritate, cu tot sufletul. Sunt convinsa ca poti fi ajutata sa gasesti in tine resurse sa te pretuiesti si sa te valorifici. Principala problema pe care o ai esti tu, si tu la randul tau esti o victima. Incearca sa nu te inchizi in tine si sa nu consideri ca tu nu meriti respectul si iubirea celorlalti. O sa vezi, ca dupa cateva sedinte de terapie, vei vedea totul cu alti ochi. Si sa nu-ti fie rusine sa mergi la psiholog, ca nu e de rusine, cred ca fiecare dintre noi avem nevoie de asta, dar am fost educati ca doar nebunii sunt tratati, si daca ajungem pe acolo...e de rau. Iti doresc mult succes. alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dora (sper sa imi dai voie sa-ti spun asa), chiar daca cu intarziere, eu iti urez casa de piatra si te felicit ca ai obtinut ceea ce ti-ai dorit in legatura cu oficierea relatiei voastre. Ai o mandrete de copil si sper din tot sufletul sa te poti ocupa de el cat de bine stii tu. Deja primul pas l-ai facut. I-ai asigurat un cadru familial. Acum, daca imi permiti o sa te rog sa te gandesti serios la treaba cu fumatul. Incearca sa eviti sa expui puiutul tau la fumul de tigare. Eu stiu ca fumatul in timpul sarcinii poate crea niste neplaceri pentru copil si anume predispozitie la astm bronsic, asimilare greoaie de calciu, sensibilitate pulmonara si chiar probleme cardiace. ai mare grija cu acest aspect si fereste-ti puiutul de fum de tigare cat poti. E inutil sa risti sanatatea copilului, gandind ca nu i se poate intampla nimik. Sunt sigura ca incerci sa fi o mama devotata. Tentativele de suicid sunt un semnal de alarma. Gandeste-te ca ai un copil de crescut, ca este un fulltime job si nu se termina totul la ce simti tu vis-a vis de sotul tau. Viata ta este copilul, nu barbatul de langa tine cu care ai facut un copil. Exercitiu de gandire: Ok, sa zicem ca te mistuie atat de tare pasiunea pentru sotul tau incat te face sa iti iei viata si ti-o iei. Ce face copilul tau fara mama? Stii cat de greu razbeste un copil in viata cu un handicap atat de mare? Numai ideea asta si ar trebui sa alunge din capsorul tau toate ideile alea romantice despre dragoste si siucid. Viata ta trebuie sa fie un permanent pertiplu pentu a iesi la liman cu fruntea sus. Din ceea ce postezi sa stii ca dai senzatia unei persoane foarte superficiale care nu realizeaza cat de importante sunt anumite valori ale vietii. Pari pierduta intr-o degringolada a ta cu tine insati. Tot ecilibrul tau sta in balanta fricilor tale de tot felul legate de el. Parerea mea este ca tu trebuie sa traiesti pentru tine si pentru ceea ce te face pe tine fericita. Tu nu cred ca trebuie sa te lasi condusa de sentimentele tale canalizate catre o singura fiinta (el). In primul rand trebuie sa iti canalizezi energia sa devi TU centrul universului tau si pentru tine sa iti doresti anumite lucruri. Nu trebuie sa-ti construiesti universul tau in functie de ce face sau zice sotul, ci trebuie sa-l raportezi pe el la nevoile tale. Este un exercitiu care poate dura ani de zile, dar nu imposibil. Incearca-l si asta te va elibera. Cred ca tu proiectezi asupra lui niste tare din copilarie, si incerci sa iti suprimi niste traume sau sa umpli niste goluri prin faptul ca ai gasit o farama de dragoste dinspre el catre tine si exploatezi asta la maxim. Cred ca ai foarte mare nevoie de confirmare afectiva si pana nu vei avea de la el acele dovezi care sa-ti compenseze tie niste goluri afective, lasate probabil de parintii tai, tu nu ai sa ai liniste si nu ai sa poti functiona independent de sotul tau, de dragostea care vine din partea lui. E foarte posibil sa spun numai prosti, dar daca crezi ca am 1% dreptate, incearca sa te analizezi sa vezi de unde vin fricile astea ale tale si sa le depasesti. Am vazut ca ti-e frica sa nu fi parasita si esti capabila sa fortezi orice poti forta sa nu ajungi la un astfel de deznodamant, mergand pana la paroxism ("nu pot trai fara el", "am vrut sa ma sinucid" si alte cele). Tu ai niste conflicte nerezolvate, niste rafuieli ascunse in subconstient care acum iti macina existenta, manifestandu-se in tot felul de ciudatenii, care sincer nu ar trebui sa existe in viata ta. Ai o viata ok, ai pe cineva care te iubeste, ai o familie, un copil. Mai relaxeaza-te nitel ca si gandire, incearca sa fi mai increzatoare in propriile forte si in propia persoana. Nu te mai lasa purtata de anxietate in deciziile pe care le iei, nu te mai teme atat de ce se poate intampla si mai detaseaza-te de al tau sotz in ceea ce priveste dependenta de tot ce spune, face, zice si nu mai fi atat de disperata sa nu-l pierzi. Nu mai dramatiza relatia cu el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi se intampla FOARTE rar sa raman fara "piuit"... dar de data aceasta...[bang]. Sintem in 2009, da? Femeia nu mai este de mult "subjugata" sau inferioara barbatului, asa-i? Sintem independente, "self-sufficient", sigure pe noi; avem cariere, vietile "noastre", tot tacimul. Omul de linga tine nu da doua parale pe relatia si "amorul vostru ghebos". Spui ca va simtiti bine impreuna. Ca e istetz nevoie mare, ai viata frumoasa linga el,[:-@]. Asta cand? Inainte, intre, sau dupa certurile, scandalurile, reprosurile murdare pe care ti le face, si nepasarea pe care ti-o arata? Nu vreau copil... TU esti de vina ca ai ramas insarcinata... dar daca il faci..sa vedem mai intai daca nici tu nici pruncul nu sinteti "defecti"- APOI ma mai gandesc daca sa "te iau de nevasta". Esti dependenta de asa un specimen??? (Imi cer scuze fata de tine si audienta, dar OM nu-l pot numi!). Il luam de "barbat"? Nu, mandruto!!! Il luam de-o aripa, si dadeam cu el pe geam afara. Mai multca sigur PRIN geam. Asa gunoaie gasesti la orice colt de strada. Mai rar gasesti un barbat dirz, intelept, si cu suflet. OM. Cineva de care sa poti fi mandra si peste 50 de ani. Un om care sa-ti inveseleasca sufletul si sa-si imbogateasca viata(nu financiar!), alaturi de care sa ai un trai linistit si fericit. Cineva cu care sa iti poti imparti si binele si raul; sa va puteti creste copilul. Cineva in care poti avea incredere, pe care te poti baza. Nu cineva care te pune sa dai "examen"- sa vada daca MERITI sa-i fi "sotie". Tu ai nevoie de un partener. In schimb, ai dat peste un individ extrem de imatur, egoist, misogin, mincinos, si parsiv. Au, buba!!! Pe alesul inimii tale nu l-as lasa singur nici macar cu pisicile mele. Daca stau bine sa ma gandesc, nici de gradina mea nu l-as lasa sa se apropie[bang] Sincer imi pare rau...pt copilul TAU(pt ca el poti fi sigura ca nu-l vede decat ca inca o piatra de moara legata de gat), pt ca nu va avea doi parinti sa-l calauzeasca in lumea asta aspra si cruda; copiii nu cer sa fie adusi pe lume. Noi facem deciziile pt ei. Dar de multe ori sintem iresponsabili, si "facem copii" din cele mai netrebnice motive. Pt ca sintem egoisti, vrem sa legam pe cineva de noi, pt ca "nu mai vrem sa fim singuri"(eu mereu propun ca cei ce se simt "singuri", ar trebui sa-si cumpere un acvariu cu pesti, nu sa faca copii, sa mai sufere si suflete nevinovate pe linga ei.Si nu o luna, doua, noua, ci o viata intreaga!). Dar imi pare rau pt tine. Ti-ai legat viata de un om ce nu te merita. Iti doresc multa, multa intelepciune- in cantitati industriale!- si chibzuinta... si putere de lupta si supravietuiere. Deoarece vei avea nevoie de toate astea mult timp de aici inainte... [asia] olguta12 "Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours." [copil][url="http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5"] GALUSHCA IN ACTIUNE[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=84271"] POVESTEA DREI PISHCOT[/url][bis] [comoara] [url="http://amintiridealtadata.piczo.com/?g=1&cr=4"] Amintiri de alta data...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...