Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

straina printre straini...


Recommended Posts

ruscus, deja uita tot..aadica incearca sa uiti tot in legutura cu mancarea...nu ve-i gasi mare lucru din ce cunosti, va trebui sa te obisnuiesti sa mananci local...sigur sotul va va ajuta. Va fii mai usor si pt. cumparaturi...sa iei creme de soare pt. copii, acolo sunt scumpe, produse cosmetice ce folosesti tu in general, tot pt. inceput, pana te obisnuiesti cu ce e acolo... Aici sunt de toate...daca pot spune asa, dar extrem de scumpe si nu ai de unde sa alegi. Haine pt. copii, ia cat sa poti sa folosesti cam un an, pana va aranjati cat de cat financiar. Nu uita saruri de deshidratare si medicamente pt. diaree. Si capul sus...cum sunt copii aici, asa vor creste si ai tai. Trebuie doar sa fiti in securitate. Specia umana are o putere de adaptabilitate...de neconceput. Lasa--ti timp si sa nu traiesti in trecut...cum ca in Ro era asa si pe dincolo. Uita si lasa-te sa te amesteci cu ei.Pastreaza-ti educatia primita...fii deschisa, dar apara-ti si "al taul".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dulcetica, cunosc si eu congolezi care dupa ce au terminat studile au preferat sa ramana in romania, la uni le merge foarte bine, altii se descurca, altii supravietuiesc; stiu ca majoritatea isi doresc sa ajunga in usa, franta, marea britanie sotul meu are o pozitie buna acoloa si asta doar supa un an jumate, aici sau chiar in franta m-ar fi ajuns niciodata intr-o pozitie asa de buna pt ca fiecare tara le da prioritate cetatenilor sai despre taxa de admis in spital nu am auzit de asa ceva, si sotul meu lucreaza la un spital foarte bine dotat din punctul asta de vedere sunt linistita si stiu ca daca vom avea probleme de sanatate vom primi cele mai bune ingrijiri avem norocul ca am cunoscut un roman care o luna sta in congo, o luna in romania, si daca avem nevoie de ceva ne aprovizioneaza el numai bine [url="http://community.webshots.com/user/florinamapessy"]c'est nous[/url] florina, mamica lui thierry si dara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruscus, in sfarsit pleci... [:)]. Am intrat mai demult pe un subiect unde spuneai tu cat de mult astepti momentul asta si chiar ma intrebam daca ai plecat sau nu. Ma bucur pentru ca ti s-a indeplinit dorinta si, sa stii, putin de tot as vrea sa fiu in locul tau :). Adica, sa fiu nevoita sa renunt la tot ce am acum si sa o iau de la capat in... Africa de exemplu :). Este o uriasa provocare, vei avea multe de invatat, te vei alege cu multe chestii faine si sunt sigura ca vei iesi invingatoare pe toate planurile. Drum bun si, dupa ce ajungeti acolo, sa nu uiti sa mai vizitezi subiectul asta si sa ne povestesti impresii. Impresii si victorii de-ale tale!! [zana]. [pup]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruscus, mult succes! Priveste inainte si nu in stanga sau in dreapta. Si eu abia astept sa povestesti cum e acolo. Si eu am plecat din ro, tot din cauza serviciului sotului, dar mult mai aproape de casa. Multi ne-au zis ca suntem inconstienti... ducem copilul la radiatii (Cernobalul e aproape [:D]), rusi betivi si comunisti, ce scoala face aici, etc [bang]. Si ne merge mai mult decat bine! (Desi, trebuie sa recunosc, am plecat cu multe temeri in suflet.) Eu iti doresc tot binele din lume! [flo] Astept vesti! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci fetelor da, intodeauna un nou inceput e frumos si mai alunga din monotonia vietii, si eu plec cu destule emotii, sper sa fie bine, aici nu a fost nici cum, doar am supravietuit dar plec si cu tristete, imi e greu pt parinti, stiu ca ei sufera, chiar azi tata mi-a spus ca te duci si nu mai vi niciodata, stiu ca voi reveni dar nu stiu cand, si pt ei e greu mai ales ca am stat sub acelasi acoperis si sunt foarte atasati de copii imi spun ca asta e viata, copii isi iau zborul de langa parinti si nu fac nimic rau, doar imi traiesc viata... numai bine [url="http://community.webshots.com/user/florinamapessy"]c'est nous[/url] florina, mamica lui thierry si dara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruscus, multa bafta! o sa fie bine! Eu am o colega canadianaca casatorita cu un nativ din Malawi, ea a predat engleza acolo si apoi a manageriat o ferma, si asa s-au cunoscut. Tipa e indragostita de Africa, nici nu "vede" neajunsurile, ar da orice sa se poata intoarce! Strange bani cate 3 ani la rand si merge in vacante acasa la socri, si crede-ma, vine inapoi radiind! sa fiti sanatosi! Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita! Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...