Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

straina printre straini...


Recommended Posts

maru mersi de sfaturi, ai ghicit bine, neavand nici o alta activitate ma plictisesc acasa, de aranjat casa sincer nu prea am chef si elan pt ca o sa satam acolo doar cateva luni si nu vad rostul, relatia mea cu sotul nu s-a deteriorat din contra suntem mai uniti, mai apropiati, dar rutina asta bato vina sa instalat incet si la noi sotul meu munceste foarte mult si sambata chiar s duminica merge 2-3 ore la spital si il inteleg ca atunci cand vine acasa are nevoie de liniste, dar am stabilit o regula iesim 2-3 seri pe saptamana iar duminica obligator la piscina sau plaja altfel m-as da cu capul de pereti si imi e dor de o cafeluta impartita cu o prietena, e cam greu ca nu am nici o prietena pe aici, dar stiu ca va veni si asta va doresc numai bine [url="http://community.webshots.com/user/florinamapessy"]c'est nous[/url] florina, mamica lui thierry si dara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga Ruscus, Ce sa iti spun...dupa o experienta de 9 ani de africa de sud...pleca, incearca un alt inceput...tu si familia ta...stati pe un butoi de pulbere, caci asta e Africa. Mi-e draga africa,are o atractie si o frumusete greu de reiterat, dar nu mai presus de adevarul din ea...Pleaca Ruscus. Fa-ti un viitor pt tine si familia ta...in alta parte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Elaine, fata abia a ajuns acolo, la sotul ei, cu copii ei. Tu dupa 9 ani de Africa, ii spui ei sa plece, dupa cateva luni, cand abia s-au regasit cu totii? stia unde pleaca, informatia exista. Eu cred ca trebuie sa-si traiasca visul, caci asta a visat, sa ajunga la saturatie, daca va ajunge vreodata, singura. Sunt oameni care se plac foarte bine in Africa. Nu, nu e cazul meu, noi suntem expatriati provizoriu sotul cu serviciul! daca nu as fii vrut sa fim impreuna, indiferent unde, nu m-as fi sacrificat sa vin in pubela Africii.Mai sunt tari sarace in africa, dar ca Djibouti, greu de crezut. Iar presedintele este Al doilea mare bogatas al Africii[alcool] Iar Africa de Sud, nu se compara cu nici o alta tara din Africa. Ruscus, cum mai esti? Copii cum sunt, merg la scoala? Cum s-au acomodat? Au inceput sa-si faca prieteni?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruscuc sper ca sunteti toti bine si frumuseii tai au inceput sa mai inteleaga cat de cat limba. Despre ce ti-a spus Ellaine. Nu trebuie sa-i urmezi sfatul imediat, dar tine-l minte. Si noi traim in Africa de 10 ani si stiu ca are mare dreptate. Stam cu totii pe un butoi de pulbere si nu stim niciodata cand o sa explodeze. Uita-te la Kenya, Zimbabwe, DRC,Rwanda. Si lista poate sa continue. Sa nu lasi copiii sa uite romaneste si niciodata sa n-ai "toate ouale intr-un cos" cum zic astia p-aici. Adica daca strangi niste bani tine-i in Romania sau unde vrei tu, chestii d-astea. Din Africa, cand trebuie sa pleci, mai bine zis fugi, pleci doar cu camasa de pe tine. Vorbeste cu cei care au plecat asa din Mozambique acum 20 de ani. Eu iti doresc numai bine si aveti grija de voi. Si enjoy ca intr-adevar sunt locuri frumoase.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut fetelor deci sunt mai multe fete care stau in africa in primul rand desple plecat nu e vorba acum, dar prima data cand am ajuns aici sotul mi-a aratat unde e consulatul belgiei frantei, si oricum cum zice si sotul meu nu o sa ne putrezeasca oasele aici mie imi place mult, copii s-au acomodat, si-au facut prieteni la scoala, baiatul meu care e un timid ca maicasa s-a acomodat incredibil de bine saptamana trecuta mi-am dat seama ca aici nu exista cersetori, e ciudat, sunt foarte multi oameni saraci dar fiecare face cate o mica slujba si intotdeauna gaseste cate o farfurie de mancare pe la rude mancarea e buna, mancam mancare locala doar cand suntem invitati la masa la meamurile sotului, eu gatesc ce sunt obisnuita, sambata am fost la o astfel de masa si am mancat saca-saca, un pireu de o leguma saca saca cu varza, vinete foarte buna, am mai mancat peste, aici se mananca foarte mult peste, si ceva foarte delicios, banane prajite, dar sunt altfel de banane, in romania nu se gaseste soiul asta am primit trestie de zahar , delicioasa piata e plina de legume si fructe exoctice ananas, papaia, acum e sezonul secetos si o sa apara si mai multe fructe aici se mananca foarte multe legume preparate cat mai simplu si peste iar peisajele sunt superbe am aflat a aici e o asociate facuta de femeile din romania, saptamana asta o sa incerc sa iau legatura eu ele, se pare ca aici sunt foarte unite, numai bine am sa mai vin dar nu prea des ca rar e mai bine [url="http://community.webshots.com/user/florinamapessy"]c'est nous[/url] florina, mamica lui thierry si dara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruscus [flo], ma bucur sa citesc asa vesti bune. Daca copiii sunt bine... restul aproape ca nici nu mai conteaza. Pune poze cu peisaje. Si ceva poze din piata [pofta]. Bananele de care zici sunt acelea micute, cu coaja visinie? Cum, in ce erau prajite? Pune retete [pofta]. Succes cu fetele de la asociatie. Multi pupici si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salut e vorba de bananele mari, erau prajite in ulei, taiate feli se fac foarte repede banae visini am vazut dar inca nu am cumparat, ieri am mancat fig, nu stiu daca asa se scrie, gustul lui mi_a amintit de agresele de la bunica din gradina m_am gasit de lucru, sunt in perioada de proba sper sa ma acomodez am cunoscut o romanca care e aici de peste 20 de ani a prins razboiul civil din 97 si desi a fost evacuata s_a intors si a luat_o de la zero desi saracia e mare totusi sunt multe oportunitati aici eu si copii ne_am acomodat foarte bine iar relaria cu sotul e super, practic avem aceleasi ganduri in acelas moment, nu e minunat asa ceva? numai bine [url="http://community.webshots.com/user/florinamapessy"]c'est nous[/url] florina, mamica lui thierry si dara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruscus, ma bucur enorm sa te citesc. asa cum spunea devoska, vrem poze, cat de multe poze fig e smochina, aici se mananca mai mult proapspata de cat uscate cum mancam noi acasa! iar bananele prajite, nu sunt plantane? astia fac aici ca si cartofii prajiti taie felii, le prajesc odata, apoi le lasa sa se scurga, le preseaza pana se fac plate, (cu ciocanul ies ca si cipsurile) si le mai prajesc odata. N-am gustat, dar cica sunt bestiale! POZE! vrem poze Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...